Теми статей
Обрати теми

Вода і платники єдиного податку

Клец Віталіна, податковий експерт
А чи знали ви, що у спрощенців груп 1 — 3 можуть виникати проблеми при використанні води і торгівлі нею? Якщо ні, то скоріше приєднуйтеся до нашої сьогоднішньої розмови, щоб ненароком не злетіти з єдиного податку.

У чому проблема?

Для роботи на єдиному податку (ЄП) є чимало обмежень. Деякі з них на слуху, а деякі, на кшталт обмежень, пов’язаних з корисними копалинами, ні. А дарма. Бо, наприклад, вода — це як раз таки корисна копалина.

То що ж конкретно заборонено для платників ЄП груп 1 — 3?

Конкретно їм заборонено здійснювати «видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення» (п. 5 п.п. 291.5.1 ПКУ).

А от сільгоспЄП (тобто група 4) і вода — друзі.

Далі, щоб ви розуміли, всі корисні копалини поділяються на дві групи (рис. 1).

1) загальнодержавного значення і

2) місцевого значення.

img 1

* Перелік корисних копалин загальнодержавного значення, Перелік корисних копалин місцевого значення, затверджені постановою КМУ від 12.12.94 № 827.

** Визначення цих понять знайдете у Класифікаторі корисних копалин (ККК) ДК 008:2007(прийнято та надано чинності наказом Держспоживстандарту України від 12.12.2007 № 357).

Тож бачимо, зокрема, що

на ЄП груп 1 — 3 заборонені і видобуток, і реалізація підземних вод та ропи

Три варіанти використання води

По суті, усі операції з водою можна розділити на три основні групи:

1) видобуток води (за наступною реалізацією у незмінному або змінному вигляді або без реалізації);

2) використання купованої води у власній господарській діяльності;

3) перепродаж води (купівля води для її продажу як у пляшках, так і без них).

От із ними по черзі і розберемося.

Видобуток підземних вод. Відповіді на конкретні запитання з практики наведені в таблиці.

Видобуток підземних вод заборонено спрощенцю

Запитання

Відповідь

Чи може спрощенець добувати воду зі свердловини і продавати її через водомати?

Ні, не може. Тут сумнівів немає: добувати й продавати підземну вроду спрощенці не мають жодного шансу

Чи можна добувати воду зі свердловини не для продажу, а, наприклад, для питних потреб працівників та прибирання приміщень або для використання у ресторані чи на автомийці, бо немає змоги їх підключити до централізованого водопостачання?

На жаль, ні.

Справа в тому, що в п. 5 п.п. 291.5.1 ПКУ заборона прописана не на «видобуток і реалізацію», а на «видобуток, реалізацію» корисних копалин. Тож виходить, що заборонена не зв’язка «видобуток — реалізація», а навіть самостійний видобуток води.

Тож немає різниці, видобуваєте ви воду для себе чи на продаж, для питних і санітарно-гігієнічних потреб чи для використання в бізнесі — податківці вважають, що єдиноподатник не має права цим займатись на спрощенці (категорія 107.01.02 БЗ)

Чи може спрощенець просто мати свердловину, не добуваючи з неї воду?

Зараз у БЗ немає чинної консультації з цього питання, але раніше були (категорія 108.01.01 БЗ, діяло до 28.03.2023). І податківці навряд чи передумали. Тобто консультація переведена до нечинних з інших причин. Так от, податківці стабільно дотримуються думки, що:

«Юридична особа, яка є власником свердловини та має спеціальний дозвіл на користування надрами (видобуток підземної води), не може бути платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 3 або 5 відсотків, у тому числі й у разі надання свердловини в оренду іншим особам». Те саме вочевидь стосується і ФОП (будь-якої групи).

Тобто виходить, що коли є свердловина і є спеціальний дозвіл на користування надрами (видобуток підземної води), то податківці скинуть платника з ЄП, навіть без з’ясування самого факту видобутку води із свердловини.

Хоча в ПКУ, як ми пам’ятаємо, чітко приписана заборона саме на видобування корисних копалин, а не на наявність мети їх видобування.

Але навіть якщо не обговорювати правомірність тверджень податківців, виникає наступне питання. А якщо спеціального дозволу на користування надрами (видобуток підземної води) немає? Адже він потрібен не завжди. Чи це щось змінює?

Дивіться, згідно зі ст. 23 Кодексу про надра землевласники і землекористувачі в межах земельних ділянок, які перебувають у їх власності або користуванні, мають право без спеціального дозволу та гірничого відводу видобувати підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 метрів кубічних на добу.

Тож багато хто має право цей дозвіл взагалі не отримувати.

Чи погодяться податківці у такому разі із тим, що якщо жодного видобутку із свердловини не відбувається і це можна підтвердити, то можна знаходитись на ЄП?

Важко це передбачити, але спробувати отримати з цього приводу індивідуальну податкову консультацію (ІПК) — це непогана ідея

Використання купленої води (не для продажу). Дивіться, ПКУ забороняє єдиноподатникам видобувати та/або реалізовувати підземні води, але не забороняє купувати воду для власного використання. Наприклад, для використання в госпдіяльності або задоволення питних чи санітарно-гігієнічних потреб.

Візьмемо те ж кафе або автомийку: якщо спрощенець використовує там водопровідну чи іншу придбану воду — ніяких проблем. Головне, щоб він сам не видобував воду. Тож

якщо спрощенець лише придбаває воду у інших суб’єктів, які видобули її з надр, то таку воду він може використовувати для власних потреб, лишаючись платником ЄП

При цьому додатково зазначимо, що наш єдиноподатник не стане платником рентної плати:

— ні за видобування води, бо воду він взагалі не видобуває;

— ні за спецводокористування, бо платниками цієї ренти є лише первинні водокористувачі, тобто ті суб’єкти господарювання, які безпосередньо видобувають воду або забирають її з водних наземних джерел. А спрощенець, який купує воду в водопостачальників, є лише вторинним водокористувачем, який рентну плату за спецводокористування не сплачує.

Продаж купленої води. Ми з’ясували, що єдиноподатник може придбавати воду, бо заборони на це немає. Але чи може він таку куплену воду реалізовувати?

Очевидно, що в її первісному добутому вигляді не може — якщо мова про підземні води та ропу. Бо як ми пам’ятаємо, є заборона не тільки на видобування, а й на реалізацію корисних копалин загальнодержавного значення.

Але якщо платник піддасть воду обробці, наприклад, очистить/профільтрує її, розфасує в пляшки/бутлі і буде продавати вже в такому стані, чи дозволено це єдиноподатнику? На жаль, в ПКУ немає прямої відповіді на те, чи мають спрощенці право торгувати переробленими корисними копалинами.

Податківці інколи дають роз’яснення, що на ЄП не можна займатися реалізацією як власне корисних копалин, так і виробів з них (про це ми говорили, зокрема, в статті «Чи може єдинник продавати вугільні брикети?» // «Податки & бухоблік», 2020, № 42, ср. ).

Втім така позиція є вкрай суперечливою. А останні роз’яснення податківців вказують, що вони наче вже зважено підходять до ситуації. Так, у категорії 107.01.02 БЗ була консультація, в якій податківці давали цілком адекватну відповідь:

«Отже, фізична особа — підприємець — платник єдиного податку має право:

— здійснювати реалізацію корисних копалин місцевого значення у вигляді сировини,

— а також виготовляти та реалізовувати вироби з корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, що придбані, зокрема, у суб’єктів господарювання, які здійснюють їх видобуток».

Ця консультація з 01.04.2023 переведена до нечинних, але не у зв’язку з уточненням відповіді. Тож, вважаємо, податківці продовжують дотримуватися цією думки.

Тобто у вигляді сировини корисні копалини загальнодержавного значення (зокрема, підземну воду) на ЄП реалізовувати не можна. А от виготовляти та реалізовувати вироби з них можна.

А коли підземна вода із сировини перетвориться на виріб?

Тут, вважаємо, доречно звернутися до КВЕД-2010. Виробництво природних мінеральних вод та інших вод із джерел і свердловин, розлитих у пляшки, класифікується у секції С «Переробна промисловість» КВЕД-2010 (код 11.07).

Тобто вода, розлита в пляшки, — це вже виріб, нова продукція. Корисна копалина тут використана лише як сировина.

А це означає, що

вода у пляшках — це не корисна копалина, а продукція переробної промисловості. Тому єдиноподатники можуть її виготовляти (із купленої води) і торгувати нею

Прихильність цій позиції можна побачити в листі ДПСУ від 13.04.2021 № 1510/ІПК/99-00-04-03-03-06, у якій податківці дозволяють спрощенцю здійснювати господарську діяльність з очищення води, розлив її у бутлі та продаж кінцевому споживачу — за умови, що він не добуває підземні води самостійно. Тобто тут теж податківці очищену воду, розлиту в бутлі, вже не вважають корисною копалиною.

Продовжуючи цю логіку, навіть просто очищення/фільтрація купленої в постачальників води (тобто зміна її властивостей) з наступним її продажем у тару споживача, теж не має конфліктувати із перебуванням на ЄП.

Втім

настійно рекомендуємо отримувати з цього приводу ІПК, бо ризики є

А якщо мова йде про чистий перепродаж води у пляшках (купили воду в пляшках — продали воду в пляшках)? Тут працює та ж логіка. Єдиноподатник має справу з товаром, виготовленим із корисної копалини, — бутильованою водою. Тож і «на вході», і «на виході» — вода в пляшках, а не корисна копалина. Відповідно проблем з перепродажем такої води у спрощенця не має бути.

Висновки

  • Єдиноподатникам заборонено видобувати та/або реалізовувати усі підземні води (мінеральні, питні, промислові, технічні, теплоенергетичні).
  • Не можна на ЄП добувати воду зі свердловини, навіть якщо це тільки для себе (наприклад, для питних потреб працівників та прибирання приміщень або для використання у ресторані чи на автомийці). Ба більше, навіть сам факт наявності у єдиноподатника свердловини та спецдозволу на користування надрами (видобуток підземної води) може призвести до втрати спрощенки (незважаючи на те, що свердловина може взагалі не використовуватися в бізнесі)!
  • А от якщо спрощенець сам воду не добуває, а лише придбаває її в інших суб’єктів, він може використовувати її для власних потреб, лишаючись платником ЄП.
  • Також можна перепродавати воду у пляшках (якщо і купуєте, і продаєте пляшки з водою), бо бутильована вода — це вже не корисні копалини, а продукція переробної промисловості.
  • Вочевидь податківці не будуть проти, щоб єдиноподатники купували підземну воду в інших суб’єктів, очищували її і розливали у пляшки (бутлі) для подальшого продажу. Бо це також буде не реалізація корисної копалини, а реалізація виробленої з неї продукції. Але в цьому випадку варто отримати власну ІПК.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі