Коли відстрочка анулюється
Заброньованим працівникам надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. Строї її дії зазначено у:
— відповідному рішенні Мінекономіки, якщо ви бронювали працівників за класичною схемою;
— результаті бронювання, якщо скористалися для бронювання порталом Дія.
Водночас у п. 13 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі — Порядок № 76), наведені випадки, при настанні яких відстрочка підлягає анулюванню, навіть якщо строк, на який її надано, ще не сплив. Якщо говоримо про працівників звичайних підприємств, це:
1) завершення підприємством виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань;
2) позбавлення підприємства статусу критично важливого;
3) ліквідація підприємства;
4) звільнення працівника з підприємства (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного підприємства);
5) призупинення дії трудового договору, укладеного з працівником;
6) обґрунтоване подання керівника підприємства;
7) надання відстрочки з інших причин, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543-XII, наприклад у працівника народилася трійня й він самостійно оформив відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на цій підставі.
Яка підстава для анулювання відстрочки з наведених вище найчастіше спрацьовує? Звісно, звільнення працівника. Проте й без звільнення може виникнути потреба розбронювати заброньованого. Як бачите, це можливо й у разі, якщо роботодавець забажає замінити заброньованого працівника іншим (див. п. 7 вище). А ось
переведення працівника на іншу посаду (роботу) в межах одного роботодавця не є підставою для його розбронювання
Хоча й вимагає виконати від роботодавця певні дії. До працівника, якого перевели на іншу посаду, ми ще повернемося. Зараз говоримо про те, як анулювати бронювання. Почнемо з ситуації, коли працівник бронювався за класичною схемою за списками й отримав витяг із наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаного (далі — витяг про бронювання, див. додаток 3 до Порядку № 76).
Якщо бронювали за класикою
Анулювання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації здійснюється за рішенням Мінекономіки. Таке рішення приймається на підставі обґрунтованого подання підприємства, яке забронювало цього працівника.
Обґрунтування складаєте в довільній формі. Приклад його оформлення наведемо нижче.
Мінекономіки в листі від 28.08.2023 № 2704-20/45428-09 зазначає, що таке обґрунтування може буде подано до державного органу, через який бронювали, або Мінекономіки.
Водночас Мінагрополітики в роз’ясненні від 05.02.2024, спираючись на приписи п. 13 Порядку № 76, наполягає на поданні аграріями пропозицій щодо розбронювання безпосередньо до Мінекономіки.
Припустимо, що рішення Мінекономіки отримали. Що далі? У 5-денний строк із дня прийняття такого рішення роботодавець:
1) вилучає у працівника раніше виданий витяг про бронювання;
2) надсилає витяг про бронювання разом із супровідним листом до ТЦК, в якому працівник перебуває на військовому обліку;
3) заповнює відповідні графи у відомості видачі бланків спеціального військового обліку (додаток 4 до Порядку № 76). За рядком, в якому було зафіксовано видачу витягу працівнику, зазначає:
— дату вилучення у працівника витягу з наказу про бронювання та
— дату та номер документа, за яким такий витяг надіслано ТЦК, тобто дату та номер супровідного листа. Приклад такого листа наведено нижче.
Зупинимося на такому випадку розбронювання, як звільнення. Трапляється, що працівник звільняється, а рішення Мінекономіки про анулювання відстрочки ще не надійшло. Як тут діяти роботодавцю? На жаль, Порядок № 76 не дає відповіді на це запитання. На наш погляд, у такий ситуації слід вручити працівнику під підпис повідомлення про необхідність повернути витяг у визначений строк (див. приклад нижче).
Якщо працівник (у тому числі після звільнення) не повертає витяг, складіть відповідний акт останнім днем 5-денного строку (див. вище) та надішліть його копію разом із супровідним листом до ТЦК, в якому працівник перебуває на обліку.
Зауважимо, що є роботодавці, які витяг про бронювання вилучають у працівників, що звільняються, в їх останній робочий день, тобто не чекають на рішення Мінекономіки. І хоча це спрощує роботу з повернення витягу, проте йде врозріз із вимогами Порядку № 76.
Ідемо далі. Говоримо про те, як розбронювати працівника, якого було заброньовано через Дію.
Заброньований через Дію
Пунктом 27 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою КМУ від 05.06.2024 № 650 (далі — Порядок № 650), встановлено, що відстрочка від призову в заброньованих через Дію анулюється в тих же випадках, що й у заброньованих за класичною схемою. Ці випадки перелічені вище.
Передбачається, що процедура має бути такою.
«На підставі подання підприємством обґрунтованої інформації засобами Порталу Дія або шляхом електронної інформаційної взаємодії військовозобов’язаний засобами Реєстру військовозобов’язаних автоматично переводиться на загальний військовий облік, а бронювання анулюється»
Чому передбачається? Тому що сьогодні (на момент написання статті) на порталі Дія немає послуги з розбронювання працівників.
У фейсбуку на питання щодо розбронювання заброньованих через Дію спеціалісти Дії відповідають: якщо працівник звільняється і про це подано інформацію до ПФУ — бронювання припиниться автоматично. Що ж, це супер, та хотілося б більш офіційних роз’яснень. І що робити, якщо відстрочку потрібно анулювати не у зв’язку зі звільненням, а з інших причин? У такому разі там же ті ж спеціалісти Дії радять звертатися до Мінекономіки з обґрунтованим поданням щодо анулювання відстрочки, тобто діяти так само, як і тим, хто бронював за класичною схемою (див. вище).
Добре, припустимо, що скористалися «порадою» Дії й отримали рішення Мінекономіки про анулювання відстрочки. Чи потрібно про нього інформувати ТЦК? Відповідь на це запитання ви не знайдете в Порядку № 650. І не тому, що він погано виписаний, а тому що цим Порядком не передбачено такого варіанта розбронювання.
Так що ж робити? Працівник, щодо якого прийнято рішення про анулювання відстрочки, має бути знятий зі спецобліку. І якщо це не може зробити Дія, то залишається ТЦК. Звісно, що жодний витяг про бронювання в цьому разі у працівника не вилучається та до ТЦК не направляється. Вважаємо, достатньо буде про анулювання відстрочки працівника проінформувати ТЦК, в якому він перебуває на обліку, відповідним листом. Проте краще цей момент проговорити безпосередньо з ТЦК.
Декілька слів про переведення
Ви вже знаєте, що в разі переведення працівника на іншу посаду відстрочка від призову залишається дійсною.
Водночас у разі якщо працівника, посада якого змінилася, було заброньовано за класичною схемою, підприємство зобов’язане вилучити в такого працівника витяг про бронювання за старою посадою та видати витяг за новою посадою. Звісно, що все це фіксується у відомості видачі бланків спеціального військового обліку (додаток 4 до Порядку № 76).
Що робити зі старим витягом? Його потрібно разом із повідомленням про зміну посади надіслати у 3-денний строк до ТЦК, в якому працівник перебуває на військовому обліку. Зауважимо, що форма повідомлення про зміну посади не визначена Порядком № 76. Вважаємо, що в цьому разі можна використовувати форму повідомлення про зміну облікових даних, наведену в додатку 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (ср. ).
Добре, а як діяти, якщо переведено працівника, що заброньований через Дію? У такому разі нічого вилучати у працівника не потрібно. Проте в будь-якому разі не забудьте:
— не пізніше ніж протягом наступного дня після переведення працівника на іншу постійну посаду або роботу повідомити про це Пенсійний фонд через портал ПФУ;
— до 5-го числа місяця, що йде за місяцем зміни посади, проінформувати ТЦК, в якому на обліку перебуває працівник, про зміну таких облікових даних (додаток 4 до Порядку № 1487).
Висновки:
- Роботодавець зобов’язаний розбронювати заброньованого працівника в разі: (1) завершення виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань; (2) позбавлення статусу критично важливого; (3) ліквідації підприємства; (4) звільнення працівника (крім звільнення з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного підприємства); (5) призупинення дії трудового договору; (6) надання працівнику відстрочки з інших причин.
- За класичного бронювання за списками рішення про анулювання відстрочки приймається Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання підприємства, яке забронювало цього працівника. У працівника вилучається витяг про бронювання та надсилається до ТЦК.
- У разі бронювання через Дію Порядком № 650 передбачено спрощений механізм розбронювання, але він наразі не реалізований на порталі Дія.
- У працівника, якого переведено на іншу посаду в межах одного роботодавця, відстрочка від призову залишається дійсною. Водночас у разі бронювання за класичною схемою у працівника слід вилучити витяг про бронювання за попередньою посадою та надіслати його разом із повідомленням до ТЦК за місцем обліку працівника.