Теми статей
Обрати теми

ПСП для одинокої матері двох дітей, одна з яких має інвалідність

Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань
Працівницю прийнято за зовнішнім сумісництвом на неповний робочий день. Вона розлучена (є рішення суду) й має двох дітей віком до 18 років, одна з яких — дитина з інвалідністю. Зарплата працівниці за місяць з урахуванням зайнятості близько 5000 грн. Чи має вона право на податкову соціальну пільгу (ПСП) на дітей? Якщо так, то на якій підставі? Які підтвердні документи потрібні? Чи буде працівниця мати право на ПСП ще й на себе? З такими запитаннями до нас звернувся читач. Пошукаємо відповіді на них разом.

Що дає ПСП? Можливість зменшити суму ПДФО, яка буде утримана із зарплати. Менша сума податку — більша сума зарплати на руки.

Розмір ПСП залежить від підстави для її надання.

Підстави для застосування ПСП перелічені у п. 169.1 ПКУ. Умовно всі ПСП можна поділити на ПСП себе та ПСП на дітей. Оберемо ту з них, яку можна застосувати у ситуації, що розглядаємо.

Яку пільгу обрати?

Працівниця є одинокою матір’ю двох дітей, у тому числі дитини з інвалідністю. Підберемо пільги на дітей, які відповідають її ситуації. Це ПСП для особи, яка:

1) утримує двох дітей віком до 18 років (п.п. 169.1.2 ПКУ). У 2024 році такі особи мають право на ПСП у розмірі 1514 грн у розрахунку на кожну дитину до 18 років, на яку надається пільга;

2) утримує дитину з інвалідністю (п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ). У 2024 році ПСП за цією підставою надається у розмірі 2271 грн у розрахунку на кожну дитину з інвалідністю віком до 18 років;

3) є одинокою матір’ю (п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ). Розмір ПСП у 2024 році — 2271 грн у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років.

Зауважимо, що одинокою матір’ю для ПСП-цілей вважається особа, яка на момент застосування пільги, маючи дитину (дітей) віком до 18 років, не перебуває у шлюбі, зареєстрованому згідно із законом (абзац шостий п. 1 ч. 5 Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1227, далі — Порядок № 1127).

Під категорію «одинока мати» підпадають:

— жінки, що не перебувають у шлюбі й у свідоцтві про народження дитини яких відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері;

розлучені жінки, з якими залишилися проживати діти після розлучення і які на момент застосування пільги не перебувають в офіційно зареєстрованому шлюбі. При цьому факт отримання аліментів не має значення.

Увага!

За загальним правилом, якщо особа має право на застосування ПСП з двох і більше підстав, то треба обрати ту податкову пільгу, яка має більший розмір

Однак з цього правила є виняток, який як раз стосується випадку, що розглядаємо. Так, якщо особа утримує двох або більше дітей віком до 18 років, у тому числі дитину (дітей) з інвалідністю, то на дитину (дітей) з інвалідністю їй надається ПСП на підставі п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ (2271 грн), а на іншу дитину (дітей) — на підставі п.п. 169.1.2 ПКУ (1514 грн).

Якщо працівниця скористається цим винятком, то загальний розмір ПСП складе 3785 грн (ПСП на дитину з інвалідністю в сумі 2271 грн + ПСП на іншу дитину в сумі 1514 грн).

Однак працівниця отримає ПСП у більшому розмірі, якщо скористається пільгою на дітей як одинока мати. Тоді загальна сума ПСП дорівнюватиме 4542 грн (2271 грн х 2 дітей віком до 18 років).

Тобто використовувати статус дитини з інвалідністю у цій ситуації немає сенсу.

Щодо того, як працівниці підтвердити статус «одинокої матері», читайте далі у розділі «Які документи потрібні?».

Тут зауважимо, що користуватися одночасно і пільгою на дітей, і пільгою на себе працівниця не зможе. Причина — та, що вказана вище, — неможливість застосування двох пільг одночасно. Треба обрати ту ПСП, яка більша за розміром. Зазначимо, що розмір пільги на себе для будь-якого платника податку у 2024 році становить 1514 грн (див. п.п. 169.1.1 ПКУ).

Добре, з підставою для надання працівниці ПСП визначилися. Далі для її застосування потрібно, щоб спрацювали дві основні вимоги.

ПСП-вимоги

Вимога 1. ПСП застосовують до доходу працівника у вигляді заробітної плати (у 4ДФ — ознака доходу «101») тільки за одним місцем його нарахування / виплати (п.п. 169.2.1 ПКУ).

Тому

зовнішня сумісниця має право на ПСП, але за умови, що вона не користується ПСП за основним місцем роботи

Зверніть увагу, що попри те, що сумісниці встановлений неповний робочий час, розмір ПСП не треба визначати пропорційно відпрацьованому часу. Адже розмір ПСП — це фіксована величина, яка застосовується до місячної заробітної плати незалежно від зайнятості працівника та того, чи виконав він норму робочого часу в цьому місяці.

Важливо! Місце застосування ПСП обирає сам працівник, надаючи роботодавцю заяву про самостійне обрання місця застосування ПСП (далі — заява про застосування ПСП) (п.п. 169.2.2 ПКУ). Цілком логічно, що й відповідальність за застосування ПСП за кількома місцями роботи покладено на працівника, а не на роботодавця. А відслідковують виконання працівником правил застосування ПСП податківці. Тож якщо працівниця працює у двох роботодавців, вона може обрати, де саме до її зарплати буде застосована ПСП — за основним місцем роботи чи за зовнішнім сумісництвом. Зазвичай вибір робиться виходячи з того, на якому місці роботи виконується друга вимога.

Вимога 2. Правом на ПСП можуть скористатися працівники, чия нарахована заробітна плата за місяць не перевищує граничного розміру доходу (п.п. 169.4.1 ПКУ).

Якщо говоримо про ПСП на дітей, то для одного з батьків він визначається кратно кількості дітей, на яких надається пільга (у 2024 році — 4240 грн х кількість дітей до 18 років), для другого — на загальних підставах (у 2024 році — 4240 грн).

Хто з батьків дитини скористається правом на збільшення граничного розміру доходу, вони вирішують самостійно.

Якщо колишній чоловік працівниці, про яку йде мова у запитаннях, є батьком двох її дітей і не позбавлений батьківських прав, то теоретично він також може скористатися ПСП на дітей.

Саме тому працівниці слід домовитися з колишнім чоловіком щодо визначення граничного розміру доходу. Якщо його визначатимуть кратно кількості дітей за місцем її роботи, то такій працівниці слід написати в заяві на застосування ПСП, що батько дітей не користується правом на збільшення граничного доходу. Тоді ця працівниця матиме право на ПСП як одинока мати двох дітей, якщо її зарплата, нарахована за місяць, у 2024 році не перевищуватиме 8480 грн (4240 грн х 2).

А ось якщо правом на збільшення граничного розміру доходу користуватиметься батько дітей, то враховуючи розмір зарплати, озвучений у запитанні (5000 грн), така працівниця не матиме права на ПСП. Адже тоді розмір граничного доходу, що дає право на застосування ПСП, складатиме для неї 4240 грн.

Які документи потрібні?

Для того, щоб скористатися ПСП на дітей як одинокій матері на підставі п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ, працівниці треба подати роботодавцю:

1) заяву про застосування ПСП за довільною формою. Щорічного подання заяви про застосування ПСП, якщо підстава для її застосування не змінюється, законодавство не вимагає. Тобто її достатньо подати один раз (див. БЗ 103.08.02);

2) підтвердні документи, визначені Порядком № 1127, а саме:

— копії свідоцтв (дублікатів свідоцтв) про народження дітей;

— копію паспорта (з відміткою про розлучення).

Якщо в паспорті розлученої особи відсутня відмітка про розірвання шлюбу, тоді факт розлучення підтверджують копією рішення суду про розірвання шлюбу

Таким чином, працівниця у ситуації, що розглядаємо, може підтвердити свій статус одинокої матері копією рішення суду про розірвання шлюбу. Підтвердження факту проживання дітей з нею законодавство не вимагає.

Ще більше про ПСП на дітей — в статті «ПСП на дітей у 2024 році: запитання, відповіді, приклади» // «Податки & бухоблік», 2024, № 8.

Висновки

  • Якщо працівниця є одинокою матір’ю двох дітей, в тому числі дитини з інвалідністю, то для неї є сенс скористатися ПСП на дітей, визначеною в п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ. Для пільги, що надається на цій підставі, важливий саме статус матері, а не її дітей.
  • Працівниця, яка працює за зовнішнім сумісництвом, має право на ПСП, якщо вона не користується ним за основним місцем роботи. Встановлення неповного робочого часу не впливає на розмір ПСП.
  • Для підтвердження статусу одинокої матері працівниця надає або копію паспорта з відміткою про розірвання шлюбу або копію рішення суду про це.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі