Юридичні особи є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Причому не тільки за нежитлову, а й за житлову нерухомість теж (п.п. 266.1.1 ПКУ). За нерухомість, що перебуває у власності юросіб станом на 1 січня звітного року і є об’єктом оподаткування, юрособи самостійно обчислюють суму податку і подають декларацію не пізніше 20 лютого цього ж року. Така декларація подається контролюючому органу за місцезнаходженням нерухомості з розбивкою річної суми податку рівними частками поквартально (п.п. 266.7.5 ПКУ).
Виходячи з цих загальних правил і будемо визначати, який тип декларації слід подати за придбану в поточному році квартиру. А допоможе нам у цьому консультація з БЗ 106.07. Зафіксуємо по черзі кожний із трьох її висновків і прокоментуємо їх.
1. Юридична особа, яка вперше подає декларацію з податку на нерухоме майно, за придбаний об’єкт звітує за рік і в полі, що відповідає типу декларації, зазначає «Звітна»
Очевидно, якщо до цього жодної нерухомості у власності підприємства не було або вся його нерухомість не була об’єктом оподаткування, зокрема згідно з п.п. 266.2.2 ПКУ декларацію за поточний рік воно не подавало (див. БЗ 106.07). Оскільки декларація, яку тепер йому слід подати, буде подаватися в поточному році вперше, вона повинна мати тип «Звітна». Це найпростіший випадок, з ним усе зрозуміло.
А як бути в тому разі, якщо підприємство вже звітувало з податку на нерухомість у поточному році? Тут може бути кілька ситуацій.