Теми статей
Обрати теми

Відшкодування шкоди, компенсація витрат і ПДВ

Солошенко Людмила, податковий експерт
Для ПДВ-обліку важлива характеристика операції, що відбувається: відшкодування шкоди чи компенсація витрат. Оскільки в першому випадку — відшкодуванні шкоди не спричинить ПДВ-наслідків, а в другому — компенсації витрат, на загальних підставах виявляться об’єктом ПДВ. У чому відмінність і як розмежувати ці операції? Розбираємося.

Відшкодування шкоди

Щодо відшкодування шкоди є своя норма в ПКУ.

Згідно з п. 188.1 ПКУ суми відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, отримані платником через невиконання або неналежне виконання договірних зобов’язань, не включаються в договірну вартість (базу оподаткування ПДВ). Таким чином у ПКУ прямо позначено, що

відшкодування шкоди не є об’єктом оподаткування і не повинно оподатковуватися ПДВ

І це справедливо, адже об’єктом оподаткування ПДВ виступають операції постачання (ст. 185 ПКУ). А операція з відшкодування шкоди (збитків) постачанням не є і ознак постачання (у розумінні п.п. 14.1.191 ПКУ) не містить. Втрачене (пошкоджене) майно або втрати через заподіяну шкоду як такі не є предметом договору. Зіпсоване майно ніхто не продає / не купує (нести додаткові витрати в цьому випадку ніхто не доручає) — а вони стають лише причиною для пред’явлення претензії до винуватця.

І те, що вартість втраченого (пошкодженого, зіпсованого) майна враховується при розрахунку величини шкоди (ст. 225 ГКУ), зовсім не означає, що відбувається постачання цього майна і виникає об’єкт для ПДВ. Оскільки, повторимо: жодного постачання в цьому випадку не відбувається, а відбувається стягнення шкоди з винуватця — відшкодування втрат.

Тому, коли заходить мова про відшкодування шкоди, то головним чином це означає, що за договором щось пішло не так, тобто

мається на увазі порушення умов договору (невиконання або неналежне виконання стороною взятих договірних зобов’язань)

і виникнення внаслідок цього втрат (збитків), які сторона-винуватець відшкодовує постраждалій стороні.

Недотримання строків постачання, постачання неякісних товарів (робіт, послуг), псування (втрата) товарів при перевезенні, несвоєчасна оплата та ін. — усе це приклади порушення договірних умов, через які одна сторона зазнає збитків. І у зв’язку з чим контрагент, що порушив зобов’язання за договором, зобов’язаний відшкодувати заподіяні збитки постраждалій стороні (ст. 224, 226 ГКУ).

Та і за своєю правовою природою відшкодування збитків є господарсько-правовою санкцією (ч. 2 ст. 217 ГКУ) — тобто (разом зі штрафами, пенею) одним з можливих видів відповідальності за порушення договірних зобов’язань (детальніше про це див. окрему статтю тематичного номера). Таким чином передбачено, що

у такий спосіб винна сторона несе відповідальність за порушення умов договору — відшкодовує втрати (шкоду) постраждалій стороні

Тому тут (як і в ситуації зі штрафами / пенею) просто відсутній об’єкт для ПДВ (зі ст. 185 ПКУ).

Компенсація витрат

Порівняйте: інша річ — компенсація витрат.

У такому разі жодного порушення договірних умов (зобов’язань) не відбувається

А навпаки, за домовленістю замовник компенсує виконавцеві витрати, які безпосередньо або опосередковано пов’язані з виконанням укладеного договору.

З яскравих прикладів:

— за договором транспортного експедирування — експедитор має право на компенсацію (у погоджених з клієнтом обсягах) додаткових витрат, які виникли при виконанні договору транспортного експедирування, якщо такі витрати здійснені в інтересах клієнта (ст. 10 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» від 01.07.2004 № 1955-IV);

— за договором комісії — комісіонер має право на компенсацію витрат, понесених ним у зв’язку з виконанням своїх обов’язків за договором комісії (ст. 1024 ЦКУ);

— за договором оренда — орендар за домовленістю може компенсувати орендодавцеві витрати на сплату комунальних платежів та ін.

Таким чином,

це витрати, пов’язані не з порушенням, а з виконанням стороною взятих зобов’язань — які виникають під час виконання договору

Причому можливість їх компенсації, зазвичай, заздалегідь обумовлюється із замовником.

У такому разі, по суті, маємо справу з посередництвом на придбання послуг — коли виконавець придбаває відповідні послуги за дорученням замовника, а замовник готовий їх прийняти й оплатити. Тому, зазвичай, у такому разі присутнім є постачання (передача послуг, п.п. 14.1.185 ПКУ). А отже,

перевиставлення витрат (вартості послуг) на замовника на загальних підставах (як постачання послуг) буде об’єктом оподаткування й оподатковуватися ПДВ

Проте водночас слід врахувати, що якщо йдеться про компенсацію витрат, то взагалі-то витрати повинні компенсуватися в тій сумі, в якій вони були понесені. І залежно від того, був чи не був за витратами ПДВ «на вході», передаватися замовникові також «з ПДВ» або «без ПДВ». І, зокрема:

— якщо витрати були «з ПДВ» — то перевиставлятися замовникові з тією ставкою ПДВ, яка була на вході, а

— якщо витрати були «без ПДВ» (скажімо, послуги отримувалися в неплатника ПДВ) — то передаватися замовникові також «без ПДВ».

Проте в податківців із цього приводу інша думка.

Що говорять податківці?

Відразу скажемо, податківці висловлюються по-різному.

Є консультації, в яких контролери справедливо визнають: якщо кошти, що надходять платникові за пошкоджене, знищене, втрачене майно, є відшкодуванням шкоди, заподіяної такому платникові, то такі кошти згідно з п. 188.1 ПКУ не включаються в базу оподаткування — не оподатковуються ПДВ (листи ДПСУ від 27.05.2024 № 2924/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК, від 05.04.2024 № 1854/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК, від 22.03.2024 № 1567/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК, від 21.03.2023 № 611/ІПК/99-00-21-03-02-06). Тобто важливо, щоб такі операції за своєю суттю були відшкодуванням шкоди за невиконання або неналежне виконання договірних зобов’язань. І були належним чином підтверджені документально: умовами договору, документально оформленою претензією про відшкодування шкоди та ін. (лист ДПСУ від 12.12.2022 № 2202/ІПК/99-00-21-03-02-06).

Проте також можна натрапити на консультації, в яких контролери чіткої відповіді не дають, а витіювато роз’яснюють, що:

якщо кошти, отримані платником, є відшкодуванням шкоди внаслідок невиконання (чи неналежного виконання) договірних зобов’язань, то такі кошти відповідно до п. 188.1 ПКУ не включаються в базу оподаткування ПДВ, а

якщо кошти, отримані платником, за своєю суттю є компенсацією (відшкодуванням) вартості втраченого, пошкодженого або зіпсованого майна, то сума такого відшкодування включається в базу оподаткування ПДВ. Тому в такому разі платникові слід нарахувати ПЗ з ПДВ, а також скласти і зареєструвати ПН (листи ДПСУ від 20.12.2023 № 4791/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК, від 07.04.2023 № 843/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 12.12.2022 № 2202/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 13.07.2022 № 1041/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 06.07.2022 № 971/ІПК/99-00-21-03-02-06).

Тому щойно податківці бачать слово «компенсація», то на ділі не дуже-то хочуть вникати в суть компенсації, що проводиться, і за першої-ліпшої можливості починають говорити, що раз ідеться про компенсацію, то така компенсація повинна на загальних підставах оподатковуватися ПДВ. Причому, майте на увазі, що при «компенсаційному» варіанті податківці вимагають оподатковувати 20 %-вим ПДВ компенсацію будь-яких витрат — навіть при придбаннях у неплатників ПДВ (лист ДПСУ від 02.02.2022 № 288/ІПК/99-00-21-03-02-06, БЗ 101.04) і навіть компенсацію податків (лист ДПСУ від 03.05.2023 № 1107/ІПК/99-00-21-03-02-06). Тобто, на думку податківців, такі витрати виконавець повинен перевиставити замовникові з нарахуванням 20 % ПДВ. Детальніше про це див. у статті «Перевиставлення послуг і ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2020, № 94 (ср. ).

Тому, враховуючи ставлення контролерів до «компенсацій»,

радимо акуратніше підходити до формулювань у договорі й оформлення операцій

і оперувати тими поняттями, залежно від того, яка операція відбувається — «відшкодування шкоди» чи «компенсація витрат». Зокрема, якщо йдеться про відшкодування шкоди, то не варто нехтувати складанням претензії з розрахунком суми шкоди, що стягується з винуватця (ст. 222 ГКУ). Тим більше, самі контролери зазначають, що кожен конкретний випадок повинен розглядатися з урахуванням договірних умов та обставин здійснених операцій, а також первинних документів, оформлених за цими операціями (лист ДПСУ від 22.03.2024 № 1567/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК).

Якщо плату за товар замаскувати під відшкодування шкоди

А що коли плату за товар представити як відшкодування шкоди?

Тоді можна заощадити на податках — адже відшкодування шкоди не оподатковуватиметься ПДВ

Наприклад, можна поділити вартість товару на «оподатковувану ПДВ» і «штрафну» (не оподатковувану ПДВ) частини. І, скажімо, продати товар покупцеві за ціною придбання — з мінімальним ПДВ (щоб не порушити правило мінбази з п. 188.1 ПКУ — яке передбачає, що при постачанні товарів база оподаткування не може бути нижча за ціну їх придбання). Проте в договорі з покупцем при цьому прописати, що покупець сплачує штраф (скажімо, у розмірі 100 % вартості товару або в іншому розмірі — дивлячись який закладемо прибуток) у разі несвоєчасної оплати. Звичайно ж, при цьому покупець прострочує оплату і в результаті платить продавцеві за договором штраф.

У такій ситуації у виграші продавець, оскільки в нього виникнуть ПЗ з ПДВ у мінімальній сумі. Проте якщо покупець — теж платник ПДВ, то він може бути не зацікавлений у такому придбанні, оскільки зі штрафу «втратить» податковий кредит (який міг би в нього зменшувати в декларації поточні ПЗ і розрахунки з бюджетом). Втім, покупцем тут може виявитися дружній платник ПДВ. Або такі операції можливі з покупцями — неплатниками ПДВ (зокрема, звичайними фізособами), яким ПК неважливий.

У будь-якому разі, ми не радимо вдаватися до подібних штучних маніпуляцій, адже реакція фіскалів на такі схеми загальновідома, та й позицію суду передбачити складно.

Знищене війною майно — без компенсуючих ПЗ

Ще врахуйте, що оскільки знищене майно не може бути використане в господарській діяльності, то в загальному випадку (якщо за ним був ПДВ на вході) платникові його треба компенсувати — нарахувати компенсуючі ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ (БЗ 101.07).

Проте у зв’язку з воєнним станом для знищеного війною майна встановлено виняток з правил. І передбачено, що за таким майном:

— зберігається податковий кредит (ПК) (щоправда, є обмеження — такий ПК не можна заявляти до бюджетного відшкодування, а він може враховуватися в декларації до повного погашення і зменшувати поточні ПЗ з ПДВ, п.п. 69.29 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ) і

нараховувати компенсуючі ПЗ за п. 198.5 ПКУ в такому разі не треба. Оскільки знищене війною майно не вважається використаним у неоподатковуваній / негосподарській діяльності (абз. 2 п. 321 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).

Причому, схоже, податківці не вбачають перешкод у застосуванні норм п. 321 і в тому випадку, якщо відбувається відшкодування шкоди за знищеним війною майном (листи ДПСУ від 21.03.2023 № 611/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 20.03.2024 № 1501/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК).

Щоправда,

для ненарахування компенсуючих ПЗ податківці вимагають, щоб у платників були в наявності (1) не лише документи, що підтверджують факт знищення майна, але і (2) індивідуальний сертифікат про форс-мажор

Про це йшлося в листі ДПСУ від 09.07.2024 № 19744/7/99-00-21-03-02-07 і БЗ 101.15. Детальніше див. «Товари / ОЗ знищено війною: податківці знову вимагають сертифікат ТПП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 58.

Висновки

  • Відшкодування шкоди не є постачанням. Винуватці не придбавають майно / послуги, а лише відшкодовують втрати постраждалій стороні. Тому суми відшкодування шкоди не є об’єктом оподаткування і не оподатковуються ПДВ.
  • При компенсації витрат податківці вимагають, щоб будь-які компенсації оподатковувалися ПДВ.
  • Тому треба акуратніше ставитися до формулювань у документах, договорі. Зокрема, при відшкодуванні шкоди — не нехтувати складанням претензії.
  • За знищеним війною майном дозволено не компенсувати суму вхідного ПДВ і не нараховувати компенсуючі ПЗ з п. 198.5. Щоправда, для цього податківці говорять (окрім документів, що підтверджують знищення майна) також мати індивідуальний сертифікат про форс-мажор.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі