Теми статей
Обрати теми

Повідомлення про прийняття змінено. Повідомлення про звільнення додано

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Постанова КМУ від 23.08.2024 № 967

Висновок документа

Форму Повідомлення про прийняття на роботу / укладення гіг-контракту викладено в новій редакції. Затверджено форму Повідомлення про припинення трудового договору з домашнім працівником

Що відбулося? Гадаємо, ви вже зрозуміли. КМУ постановою, що коментується, вніс зміни до своєї постанови від 17.06.2015 № 413 (далі — постанова № 413). В результаті маємо:

1) оновлене Повідомлення про прийняття / укладення гіг-контракту, яке тепер має назву «Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу / укладення гіг-контракту» (див. додаток 1 до постанови № 413) та

2) нове «Повідомлення про припинення трудового договору з домашнім працівником» (форма наведена в додатку 2 до постанови № 413).

Чому відбулися зміни? Тут «винуватцями» є домашні працівники. З 24.08.2024 набули чинності зміни до законодавства щодо регулювання їх праці. Серед іншого, роботодавців таких працівників зобов’язали інформувати податкову про їх прийняття та звільнення в порядку, встановленому КМУ. Тож урядовці очікувано змінили форму Повідомлення про прийняття, додавши нову категорію «5» — домашні працівники. А щоб, як кажуть, двічі не вставати, КМУ доповнив постанову № 413 ще й формою Повідомлення про звільнення.

Чи глобальні зміни? Якщо ви звичайний роботодавець / резидент Дія Сіті, то окрім форми Повідомлення про прийняття / укладення гіг-контракту для вас нічого не змінилося. Та й сама форма не зазнала глобального оновлення. Додали в назву окремих реквізитів згадку про домашніх працівників. Але загалом все знайоме й зрозуміле.

Як і раніше, Повідомлення про прийняття / укладення гіг-контракту подаєте:

— до допуску до роботи працівника за укладеним трудовим договором. Залежно від ознаки місця роботи, це категорії особи «1» — наймані працівники за основним місцем роботи та «2» — працівники за сумісництвом в графі 5 Повідомлення;

— до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом. Для цього використовуємо категорію особи «3» — гіг-спеціалісти за гіг-контрактом у графі 5 Повідомлення.

А якщо у вас є вільний час та бажання, можете також інформувати податківців про укладання цивільно-правових договорів з особами, які виконують роботи (надають послуги), хоча наразі це нічим не передбачено (див. коментар до листів Мінекономіки від 28.01.2022 № 4706-06/4356-01, ДПСУ від 01.02.2022 № 144/2/99-00-04-03-03-02, Держпраці від 04.02.2022 № 702/4.1/4.1-22). Особи на підставі цивільно-правових договорів — це категорія «4».

Повідомлення про звільнення не формуєте. Це не для вас.

А тепер, увага! Якщо ви — фізособа — роботодавець домашнього працівника, то подаєте:

— до його допуску до роботи Повідомлення згідно з додатком 1 до постанови № 413;

— протягом 3 днів з дня звільнення домашнього працівника — Повідомлення про звільнення згідно з додатком 2 до постанови № 413.

Такі Повідомлення направляєте до податкової за своєю податковою адресою (місцем проживання).

Подаєте засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису, наприклад за допомогою електронного кабінету платника податків. Якщо ж такої можливості немає, то в паперовій формі разом з електронною формою на електронному носії інформації.

І не переплутай! Як показала вже наявна практика, часто-густо кадровики / бухгалтери плутають домашніх працівників з надомниками та дистанційниками. Не допускайте такої помилки.

Якщо все спростити, то домашній працівник — це той, хто працює вдома у свого роботодавця — іншої фізособи, займаючись домашньою працею (див. гл. XI-А КЗпП).

Наприклад, мама дитини хоче найняти гувернантку, щоб та займалася вихованням дитини, поки вона з батьком дитини на роботі. Гувернантка в цій історії — домашній працівник.

Також прикладом домашнього працівника може бути економка, няня, хатня працівниця, водій, якщо їх наймає інша фізична особа для того, щоб вони обслуговували її та/або інших членів сім’ї такої особи.

А ось найманий працівник підприємства чи ФОП, який працює у себе вдома, оскільки відповідно до наказу / трудового договору є надомником чи дистанційником, не є домашнім працівником.

Так, не є домашніми працівниками, припустимо, економіст, кадровик, бухгалтер, менеджер з продажів, які працюють у себе вдома дистанційно, а не в офісі.

Відповідно якщо у вас на підприємстві (у ФОП) є дистанційники чи надомники, то Повідомлення про їх звільнення ви до податкової не подаєте. Категорію «5» — домашні працівники — в Повідомленнях про прийняття на роботу не використовуєте.

До речі, про те, хто такі домашні працівники, ми розповідали в статті «Праця домашніх працівників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 68. Якщо пропустили її, рекомендуємо проглянути.

Наостанок. Зміни щодо Повідомлень про прийняття та звільнення, про які ми сьогодні говорили, набрали чинності 24.08.2024.

Водночас на момент підготовки цієї статті подати їх в електронній формі не можна, оскільки податківці ще не «допиляли» своє програмне забезпечення. Тож поки що використовуємо стару форму.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі