zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42173
ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
Інформація щодо такої розрахункової величини не буде надсилатись платнику та не буде доступна для перегляду в Електронному кабінеті платника.
Наявність або відсутність залишку суми цієї величини не є єдиною умовою безумовної реєстрації експортної ПН-РЕЗ;
Наявність або відсутність залишку суми цієї величини не є вирішальним фактором щодо реєстрації / зупинення реєстрації ПН
Чергове роз’яснення податківців, яке присвячене правилам реєстрації ПН на експорт товарів РЕЗ*.
* Перелік товарів, на які поширюється режим експортного забезпечення ПДВ (РЕЗ), наведено в додатку до постанови КМУ від 29.10.2024 № 1261.
Стосується воно однієї з умов для безумовної (без блокування) реєстрації таких ПН. Нагадаємо, що ПН на експорт товарів РЕЗ підлягають блокувальному моніторингу, але для них визначені свої (відмінні від звичайних ПН) етапи блокувального моніторингу та ознаки безумовної реєстрації (детальніше див. у статті «Блокування податкових накладних на експортне забезпечення» // «Податки & бухоблік», 2024, № 98).
Всі ознаки безумовної реєстрації ПН-РЕЗ мають виконуватися одночасно і однією з них є те, що обсяг операції, зазначений у ПН на експорт товарів РЕЗ, має не перевищити значення показника, розрахованого за формулою (п. 31 Порядку № 1165*).
Ця формула є різною для:
(1) тих платників податку, у яких площа земельних ділянок с/г призначення становить не менше як 500 га («виробники»):
∑експ1 = ∑власн × Ккурс × 1,5 - ∑постачпоточ + ∑придбпоточ - ∑риз - Sексп_різниця,
(2) тих платників податку, у яких площа земельних ділянок с/г призначення менше 500 га («трейдери»):
∑експ2 = ∑експ_пр × Кпридб × Ккурс × C - ∑риз - ∑експ_поточ - Sексп_різниця.
Про складові цих формул ми розповідали у вищезгаданій статті.
Так ось, податківці відповіли на запитання: чи можна буде десь переглянути, яка сума цього показника (який «ліміт» обсягу експорту товару РЕЗ) є у суб’єкта господарювання (щоб він чітко розумів, відповідає він цій ознаці безумовної реєстрації ПН чи ні)?
Податківці відповіли, що інформація щодо такої розрахункової величини не буде надсилатись платнику та не буде доступна для перегляду в Електронному кабінеті платника. Пояснюють це податківці тим, що ця сума є динамічною і постійно змінюється.
Ну, власне, і Порядок № 1165 не містить згадки про те, що податківці мають десь надавати платнику інформацію про суму цього показника.
При цьому податківці в роз’ясненні звертають увагу також на те, що:
(1) «наявність або відсутність залишку суми цієї величини не є єдиною умовою безумовної реєстрації експортної ПН-РЕЗ». Дійсно, для безумовної реєстрації експортної ПН-РЕЗ недостатньо тільки того, щоб експортна операція вписалася в цей «ліміт». Потрібно, щоб ПН відповідала й іншим ознакам безумовної реєстрації, названим у п. 31 Порядку № 1165. Адже всі ознаки мають виконуватися одночасно (а неперевищення ліміту за формулою є тільки однією з таких ознак);
(2) «наявність або відсутність залишку суми цієї величини не є вирішальним фактором щодо реєстрації/зупинення реєстрації ПН». Те, що експортна ПН-РЕЗ не вписалася в «ліміт» (формулу), а отже, і не підпадає під безумовну реєстрацію, не означає, що ПН буде заблокована. Адже якщо ПН на експорт товарів РЕЗ не відповідає ознакам безумовної реєстрації, то перепоною на шляху її реєстрації може стати тільки ризиковість платника. На критерії ризиковості операцій ПН-РЕЗ не перевіряється (пп. 6, 7 Порядку № 1165). Тобто якщо платник не ризиковий, то ПН на експорт товарів РЕЗ не блокується (незалежно від того, «вписалася» вона в ознаки безумовної реєстрації чи ні).
Але треба врахувати, що відповідність ознакам безумовної реєстрації може пришвидшити реєстрацію ПН-РЕЗ. Нагадаємо, що, на відміну від звичайних ПН, реєстрація експортних ПН-РЕЗ та надсилання квитанції здійснюється протягом трьох операційних днів з дня їх подання для реєстрації (п. 27 Порядку № 1246*).
При цьому, як зазначають податківці, якщо ПН відповідає ознакам безумовної реєстрації, то вона реєструється протягом 1 операційного дня. А якщо ПН не відповідає ознакам безумовної реєстрації і при цьому платник не ризиковий (така ПН теж не блокується), то реєстрація такої ПН здійснюється протягом 3 операційних днів.
Якщо ж платник ризиковий, то при невідповідності ПН-РЕЗ ознакам безумовної реєстрації таку ПН заблокують (при цьому квитанція про зупинення реєстрації ПН, як зазначають податківці, надійде протягом 1 операційного дня).