Податкова знижка: базові знання
Що таке податкова знижка? Це механізм, який дозволяє зменшити річний оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати (а в окремих випадках* і дивідендів) на суму витрат, передбачених п. 166.3 ПКУ. Завдяки цьому можна повернути з бюджету частину коштів, сплачених податковим агентом з доходу фізособи як ПДФО.
* При декларуванні витрат на придбання акцій (інших корпоративних прав) з дотриманням умов, визначених п.п. 166.3.10 ПКУ.
Щоб цей механізм запрацював, фізособа, яка хоче скористатися податковою знижкою, декларує витрати, дозволені до включення до податкової знижки. Такі витрати зменшать оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати, а отже, і суму ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету за підсумками року. Різницю між фактично сплаченим ПДФО та сумою податку, визначеною з урахуванням знижки, повертають фізособі.
Серед інших витрат, дозволених до включення до податкової знижки, є витрати на здобуття освіти. Як передбачено п.п. 166.3.3 ПКУ, платник податків має право включити до податкової знижки суму коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти:
— самим платником податків, та/або
— членом його сім’ї першого ступеня споріднення, та/або
— особою, над якою встановлено опіку чи піклування або яку влаштовано до прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, якщо платника податків призначено опікуном, піклувальником, прийомним батьком чи матір’ю, батьком/матір’ю-вихователем відповідно.
Витрати на здобуття освіти, які можна включити до податкової знижки, і стануть предметом нашого розгляду.
Заклади освіти та види навчання
Насамперед слід розібратися зі статусом навчального закладу. Це має бути вітчизняний заклад дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) або вищої освіти. Навчання в іноземному закладі освіти права на податкову знижку не дає.
Як роз’яснюють податківці у консультації з БЗ 103.06.03, щоб отримати податкову знижку,
фізособа повинна навчатися у закладі (у ФОП), основним видом діяльності якого є освітня діяльність
Типи закладів освіти визначаються відповідними законами.
Крім того, слід мати на увазі, що освітня діяльність підлягає ліцензуванню з урахуванням особливостей, визначених спеціальними законами у сфері освіти (п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VIII).
Із цього випливає, що якщо на підставі відповідного закону освітня діяльність підлягає обов’язковому ліцензуванню, заклад, який такої ліцензії не має, вітчизняним закладом освіти вважатися не може. Отже, включити до податкової знижки витрати на навчання у ньому не вийде. Зокрема, обов’язковому ліцензуванню підлягають заклади вищої, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та дошкільної освіти.
А ось ліцензування освітньої діяльності закладу позашкільної освіти здійснюється за рішенням засновників (ФОП, що надає освітні послуги). Логічно припустити, що відсутність у такого освітнього закладу ліцензії не повинна бути перешкодою для отримання податкової знижки.
Форма власності закладу освіти (державна, комунальна чи приватна) не має значення. Також не важлива форма навчання (очна, заочна, дистанційна тощо).
Таким чином, до податкової знижки можна включити витрати на навчання не лише у дитячому садку, школі чи вузі. Це можуть бути, наприклад, витрати на оплату занять у гуртках, секціях, клубах, культурно-освітніх, спортивно-оздоровчих, науково-пошукових об’єднаннях на базі закладів загальної середньої освіти, міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, установ професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти тощо. Адже все це належить до позашкільної освіти.
Також до податкової знижки дозволяється включити витрати на навчання в:
— аспірантурі (див. БЗ 103.06.03);
— інтернатурі медичного або фармацевтичного закладу вищої освіти (див. БЗ 103.06.03).
Одержувачі знижки
Скористатися податковою знижкою на навчання може платник податків, який:
1) є резидентом України;
2) має реєстраційний номер облікової картки платника податків або відмітку у паспорті про відмову від нього;
3) протягом звітного року отримував доходи у вигляді заробітної плати на підставі трудового договору / контракту.
Якщо хоча б одну умову не виконано, то, на жаль, податковою знижкою скористатися не можна. Наприклад, не має права на неї фізособа, яка отримувала лише підприємницькі доходи або винагороду за гіг-контрактом, укладеним із резидентом Дія Сіті. Також не можуть претендувати на податкову знижку військовослужбовці або поліцейські, які отримували грошове забезпечення, а не зарплату (див. БЗ 103.06).
Як зазначалося вище, право на знижку фізособа має при оплаті свого навчання, та/або навчання члена сім’ї першого ступеня споріднення, та/або особи, для якої така фізособа є опікуном, піклувальником, прийомним батьком / матір’ю, батьком / матір’ю-вихователем. При цьому членами сім’ї першого ступеня споріднення вважаються батьки, чоловік / дружина, діти, у тому числі усиновлені (п.п. 14.1.263 ПКУ).
Тобто можна одночасно включити до податкової знижки витрати як на своє навчання, так і на навчання інших перерахованих осіб (наприклад, дитини чи подружжя). Головне, щоб це дозволила сума одержаної протягом року зарплати (про це див. нижче).
Розмір вигоди
Загальна сума податкової знижки не може перевищувати суму загального річного оподатковуваного доходу фізособи, нарахованого у вигляді заробітної плати, зменшеної на суму податкової соціальної пільги (далі — ПСП) за її наявності. Виняток із загального правила передбачено п.п. 163.4.4 ПКУ. Проте до предмета нашого розгляду (податкова знижка на навчання) цей виняток відношення не має. Тому зупинятися на ньому не будемо.
У зв’язку з реалізацією фізособою права на податкову знижку повернути з бюджету можуть ПДФО у межах суми, сплаченої податковими агентами із зарплати такої особи. При цьому, як стверджують податківці у роз’ясненні ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 27.11.2024,
якщо податковий агент утримав, але не перерахував ПДФО до бюджету, фізична особа права на податкову знижку не має
Проілюструємо, як розрахувати суму ПДФО, яку можна повернути з бюджету у зв’язку із застосуванням податкової знижки на навчання, на прикладі.
Приклад 1. У 2023 році фізична особа сплатила за навчання своєї дитини у приватному дитячому садку 26400 грн. Згідно з довідкою про доходи зарплата фізособи за 2023 рік становила 264600 грн. Сума утриманого із зарплати та перерахованого до бюджету ПДФО — 47628 грн. Права на ПСП не було.
Оскільки ПСП не застосовувалася, суму витрат на навчання (26400 грн) порівнюватимемо із загальною сумою нарахованої за 2023 рік заробітної плати (264600 грн). Перевищення немає, отже, всю суму витрат на навчання може бути включено до податкової знижки.
База оподаткування з урахуванням податкової знижки становитиме:
264600 - 26400 = 238200 (грн).
Сума ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету з урахуванням податкової знижки, дорівнює:
238200 х 18 : 100 = 42876 (грн).
Тоді суму ПДФО, яка може бути повернена з бюджету, розраховуємо так:
47628 - 42876 = 4752 (грн).
А якщо особа, яка претендує на податкову знижку, у звітному році була працівником як звичайного підприємства, так і резидента Дія Сіті, через що її зарплата оподатковувалася за різними ставками? Як розрахувати суму ПДФО до повернення у зв’язку із застосуванням податкової знижки у такій ситуації, див. нижче.
Приклад 2. У 2023 році фізична особа сплатила за навчання своєї дитини у приватному дитячому садку 26400 грн. Згідно з довідками про доходи зарплата фізособи за 2023 рік становила 264600 грн. При цьому зарплата у сумі 185220 грн у резидента Дія Сіті оподатковувалася ПДФО за ставкою 5 %, а 79380 грн у звичайного підприємства — за ставкою 18 %. Загальна сума утриманого із зарплати та перерахованого до бюджету ПДФО — 23549,40 грн. Права на ПСП не було.
Розрахуємо відсоток заробітної плати, з якої ПДФО утримано за ставкою 18 %:
79380 : 264600 х 100 = 30 %.
Частка заробітної плати (у відсотках), з якої ПДФО утриманий за ставкою 5 %, дорівнює:
185220 : 264600 х 100 = 70 %.
Визначимо загальну розрахункову базу оподаткування з урахуванням податкової знижки:
264600 - 26400 = 238200 (грн).
Тоді розрахункова сума ПДФО за ставкою 18 % становитиме:
238200 х 18 : 100 х 30 : 100 = 12862,80 (грн).
Розрахункову суму ПДФО за ставкою 5 % визначаємо так:
238200 х 5 : 100 х 70 : 100 = 8337 (грн).
Сума ПДФО, що підлягає поверненню з бюджету у зв’язку із застосуванням податкової знижки, становитиме:
23549,40 - 12862,80 - 8337 = 2349,60 (грн).
Декларування
Щоб скористатися податковою знижкою, необхідно її задекларувати, тобто заповнити і подати податкову декларацію про майновий стан і доходи.
Декларацію подають до контролюючого органу за податковою адресою, за якою платника податків взято на облік. Якщо місце проживання відрізняється від місця реєстрації, декларацію подають до контролюючого органу за місцем реєстрації згідно з паспортними даними (див. БЗ 103.24 // zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=26959).
Внутрішньо переміщені особи (ВПО), які подали до контролюючого органу за місцем фактичного проживання/перебування заяву за формою № 5ДР із зареєстрованим місцем проживання ВПО, декларацію подають до цього контролюючого органу (див. БЗ 103.24 // zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=40097). Якщо цього не зроблено, декларацію подають до контролюючого органу (у тому числі переміщеного з окупованої території) за своєю податковою адресою (місцем реєстрації).
Добровільне декларування у зв’язку з реалізацією права на отримання податкової знижки здійснюється до 31 грудня року, наступного за звітним (п.п. 166.1.2 ПКУ)
Тобто ви ще можете встигнути задекларувати податкову знижку щодо витрат на навчання, здійснених у 2023 році. Для цього декларацію про майновий стан і доходи слід подати не пізніше 31.12.2024. А ось витрати 2024 року зможете включити до податкової знижки у 2025 році.
А якщо декларацію за 2023 рік уже було подано, але без витрат, дозволених для включення до податкової знижки? Вважаємо, що у такому разі можна подати уточнюючу декларацію з урахуванням податкової знижки.
Важливо! Якщо ви не скористаєтеся правом на нарахування податкової знижки за підсумками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не перенесеться.
Подати декларацію можна в електронній формі, особисто до податкового органу або поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення. В останньому випадку направити листа слід не пізніше ніж за 5 днів до граничного строку подання декларації.
Форму податкової декларації про майновий стан і доходи затверджено наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859.
Для декларування знижки, крім безпосередньо декларації, обов’язково має бути подано додаток Ф3 «Розрахунок суми податку, на яку зменшуються податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, у зв’язку з використанням права на податкову знижку».
Більше про заповнення та порядок подання податкової декларації про майновий стан і доходи, а також додатка Ф3 до неї див. у тематичному номері «Податки & бухоблік», 2024, № 25 (ср. ).
Відповідна сума ПДФО повертається з бюджету особі, що задекларувала податкову знижку, протягом 60 календарних днів після подання податкової декларації (п. 179.8 ПКУ). Для отримання коштів у розділі VII декларації необхідно зазначити реквізити рахунку, відкритого у банку чи небанківській платіжній установі (за стандартом IBAN).
Повернена сума податку не включається до оподатковуваного доходу фізособи-одержувача (п.п. 165.1.17 ПКУ).
Підтвердні документи
Для отримання податкової знижки у зв’язку із навчанням однієї декларації недостатньо. До неї слід додати копії:
— платіжних та розрахункових документів, що підтверджують понесені витрати (квитанції, фіскальні чеки, прибуткові касові ордери). Вони мають ідентифікувати заклад освіти, який надає послуги, та особу, яка звертається за податковою знижкою. Оригінали документів зберігаються у фізособи протягом строку давності, встановленого п. 44.3 ПКУ (у загальному випадку 1095 днів).
Якщо витрати підтверджуються електронними розрахунковими документами, у податковій декларації слід зазначити лише їх реквізити. Додавати їх копії п.п. 166.2.2 ПКУ не вимагає;
— договору з навчальним закладом, у якому має бути зазначено заклад освіти, який надає послуги, особу, яка отримує освіту, вартість послуг та строк оплати за такі послуги. Зверніть увагу: податківці наполягають, що договір є обов’язковим документом (див. БЗ 103.06.03), незважаючи на те, що у п.п. 166.2.1 ПКУ йдеться про надання копій договорів «за їх наявності»;
— довідки про заробітну плату за звітний рік;
— документів, що підтверджують ступінь споріднення, якщо оплачувалося не своє навчання (свідоцтва про народження дитини, свідоцтва про шлюб тощо).
На такому переліку документів наполягають податківці у консультації з підкатегорії 103.06.03 БЗ.
Зверніть увагу! Підпункт «а» п. 176.1 ПКУ зобов’язує всіх платників податків, які декларують доходи, вести облік доходів та витрат в обсягах, необхідних для визначення загального річного оподатковуваного доходу. Роблять це у Книзі обліку доходів і витрат за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 23.06.2017 № 591. Реєструвати її в органах ДПС не потрібно.
Крім того, разом із Книгою можна окремо вести реєстр документів та відомостей, що підтверджують понесені витрати, які будуть включені до складу податкової знижки (у довільній формі).
І Книга, і реєстр (за наявності) зберігаються у платника податків і мають бути надані податківцям на їх вимогу.
Нюанси надання податкової знижки
Досить часто при реалізації права на податкову знижку виникають питання, пов’язані з оформленням документів, що підтверджують оплату навчання. Давайте розглянемо їх у таблиці нижче, використовуючи консультації податківців.
Податкова знижка на навчання: особливі випадки
№ з/п | Ситуація | Пояснення |
1 | Платник податків у звітному календарному році сплатив за навчання за весь навчальний рік, семестри якого припадають на різні календарні роки. При цьому витрати підтверджені одним розрахунковим документом, в якому зазначено загальну суму оплати | Оскільки витрати фактично здійснено поточного звітного (календарного) року, вони повністю потраплять до податкової знижки за цей рік. Той факт, що оплата частково здійснювалася за навчання у наступному календарному році, значення не має* |
* Див. БЗ 103.06.03. | ||
2 | Договір із навчальним закладом на навчання дитини укладено одним із батьків, а в документах про оплату зазначені дані іншого із батьків | Незалежно від того, хто з батьків зазначений у договорі, на податкову знижку має право той із них, хто зазначений у документах про оплату навчання. При цьому в договорі з навчальним закладом мають бути зазначені прізвище, ім’я та по батькові особи, яка навчатиметься* |
* Див. БЗ 103.06.03. | ||
3 | Договір на навчання укладено між навчальним закладом та дитиною. Квитанції на оплату оформлені на ім’я дитини. При цьому дитина протягом звітного року не працювала (відсутній дохід у вигляді заробітної плати). Навчання фактично оплачував один із її батьків | Податковою знижкою в такій ситуації не зможуть скористатися ні дитина (у неї немає зарплатного доходу), ні батьки дитини (квитанції про оплату оформлені на дитину)* |
* Див. БЗ 103.06.03. | ||
4 | Підприємство-роботодавець за дорученням працівника перерахувало кошти з отриманого ним доходу на навчання його дитини. При цьому в платіжній інструкції в полі «Платник» зазначено підприємство, а в полі «Призначення платежу» — прізвище працівника | Оскільки оплата здійснювалася за рахунок доходів працівника, він має право на податкову знижку. Однак для її отримання, крім стандартного набору документів (див. вище), до контролюючого органу слід подати: — копію платіжної інструкції, що підтверджує оплату роботодавцем вартості навчання; — довідку від роботодавця, який за дорученням працівника перерахував кошти з його доходу* |
* Див. БЗ 103.06.03. |
Висновки
- До податкової знижки можна включити суму коштів, сплачених за навчання у вітчизняних закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.
- Право на податкову знижку у зв’язку з навчанням має лише фізособа-резидент, яка протягом звітного року отримувала доходи у вигляді заробітної плати.
- Загальна сума податкової знижки на навчання не може перевищувати суму загального річного оподатковуваного доходу фізособи, нарахованого у вигляді заробітної плати, зменшеної на суму ПСП.
- Задекларувати податкову знижку на навчання за 2023 рік можна до 31 грудня 2024 року.