Теми статей
Обрати теми

Коли показувати ПК за розблокованою ПН?

Солошенко Людмила, податковий експерт
За матеріалами категорії 101.13 Бази знань

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42172

ВИСНОВКИ ДОКУМЕНТА

За розблокованою податковою накладною (ПН), рішення про розблокування якої було прийняте до граничного строку подання декларації, покупець може відобразити податковий кредит (ПК):

— у періоді складання ПН (чи в будь-якому наступному періоді в межах 365 календарних днів з дати складання ПН) — при своєчасній реєстрації ПН;

— у періоді реєстрації ПН (але не пізніше 365 календарних днів з дати складання ПН) — при несвоєчасній реєстрації ПН.

При цьому для визначення періоду відображення ПК платник може встановити факт і дату реєстрації такої ПН за інформацією, що міститься в Електронному кабінеті (ЕК)

Підхід податківців — орієнтир на дані ЕК. Хоча податківці в цьому випадку й уникнули прямої відповіді на запитання (чи можна за розблокованою ПН показати ПК уже в найближчій поточній декларації), ця консультація цікава тим, що в ній контролери сформулювали загальний принцип відображення ПК за розблокованими ПН.

Нагадаємо, що в заблокованих ПН є своя особливість. Вони реєструються в ЄРПН не поточною датою їх розблокування, а датою направлення на реєстрацію, зафіксованою у квитанції (тобто заднім числом; БЗ 101.18). У зв’язку із цим таку дату реєстрації розблокованих ПН податківці радять визначати за даними, відображеними в Електронному кабінеті. Так, зокрема, дати складання і реєстрації ПН можна побачити в Електронному кабінеті в розділі «ЄРПН» → підрозділ «Отримані ПН/РК».

А отже, визначивши за розблокованою ПН в ЕК таку дату реєстрації, ви зрозумієте, коли була зареєстрована ПН: «своєчасно» чи «несвоєчасно». А отже — як роз’яснюють контролери — показати ПК платник може:

— за своєчасно зареєстрованою ПН — у періоді складання ПН, а

— за несвоєчасно зареєстрованою ПН — у періоді реєстрації ПН. Або показати ПК можна в будь-якому наступному періоді, проте не пізніше 365 днів з дати складання ПН. Причому врахуйте, що 365-денний строк відображення ПК продовжується на період блокування (абзац сьомий п. 198.6 ПКУ).

ПК — у поточній декларації. З урахуванням цього підходу (повертаючись до питання, поставленого контролерам) виходить, що якщо ПН минулих періодів розблокована до подання поточної декларації (тобто вже зареєстрована минулою «датою направлення на реєстрацію» і за нею виникло право на ПК), то відобразити ПК за такою розблокованою ПН можна вже в найближчій поточній декларації (адже право на ПК уже виникло!). До речі, «за» можливість відображення ПК у найближчій поточній декларації за ПН, розблокованими до граничного строку її подання, податківці висловлювалися й у минулому (див. листи ДФСУ від 03.03.2018 № 6443/7/99-99-15-03-02-17, від 12.03.2018 № 954/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 14.05.2018 № 2113/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

ПК — за УР. Причому через такі особливості розблокованих ПН обережні платники намагалися відображати за ними ПК тільки в періодах після їх розблокування (і побоювалися повертатися, скажімо, в минулі періоди і там відновлювати ПК — адже в тих періодах ПН фактично перебувала в процесі блокування і зареєстрованої ПН на руках ще не було).

Проте підхід, озвучений податківцями (радять за розблокованими ПН відштовхуватися передусім від дати реєстрації ПН, зафіксованої в ЕК), розвіює ці побоювання. До того ж у податківців є роз’яснення, у яких контролери прямо допускають, що за розблокованою ПН можна відновити ПК за УР. І, зокрема, за розблокованою ПН (яка була зареєстрована своєчасно) — відновити ПК шляхом подання УР до періоду складання ПН (БЗ 101.25 — про ПН за послугами від нерезидента, лист ДПСУ від 27.07.2023 № 2142/ІПК/99-00-21-03-02-06).

Щоправда, нагадаємо, що за УР податківці стоять на тому, що для відновлення ПК подати УР можна не до будь-якого минулого періоду, а лише до того періоду, в якому спочатку у платника з’явилося право на ПК, тобто відповідно:

— до періоду складання ПН — при своєчасній реєстрації ПН або

— до періоду реєстрації ПН — при несвоєчасній реєстрації ПН (див. БЗ 101.13, що діяла до 01.01.2022, але висновки якої і зараз не втратили актуальності, та лист ДПСУ від 28.06.2023 № 1533/ІПК/99-00-21-03-02-06). Детальніше — у статті «Чи можна через уточненку повернути відкладений податковий кредит?» // «Податки & бухоблік», 2022, № 67.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі