Теми статей
Обрати теми

Життя після припинення ФОП

Клец Віталіна, податковий експерт
Нещодавно ми розібралися, як правильно закрити ФОП*. А що далі? Нарешті можна розслабитися і забути про своє підприємницьке життя? Та де там! Перефразовуючи К. Льюїса, «той, хто хоч день був ФОП, назавжди залишиться ФОП». Бо після припинення треба не забути про останні звіти, розібратися з боргами… Про все це зараз і поговоримо.
Зміст статті:

* Про це ми розповідали в статті «Закриваємо ФОП, щоб не сплачувати податки та ЄСВ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 102.

В який строк треба подати останню звітність?

Коли ФОП знімається з держреєстрації, він повинен обов’язково відзвітувати останній раз — за той період, який залишився не закритий звітами. Така звітність називається ліквідаційна.

Ліквідаційна звітність — це остання декларація, яку подає ФОП. Після неї вже звітувати не потрібно (ні за поточний рік, ні за наступні роки)

Для зручності строки її подання дивіться в табл. 1.

Таблиця 1. Строки подання ліквідаційної звітності ФОП

ФОП-ЗС

ФОП-ЄП

20 календарних днів після закінчення місяця, в якому в Держреєстр внесено запис про припинення ФОП (п. 177.11 ПКУ)

Стандартно: 40 календарних днів після закінчення кварталу, в якому податківці отримали інформацію про припинення ФОП.

Але група 1 та 2 може відзвітувати протягом 60 календарних днів після закінчення року, в якому припинено ФОП (п. 294.6 ПКУ)

ФОП-ЗС. На загальній системі для ліквідаційної декларації про доходи є спеціальний строк подання. Наприклад, якщо ФОП знявся з держреєстрації у грудні 2024, то останню декларацію він має подати не пізніше 20.01.2025.

ФОП-ЗС, який знявся з держреєстрації, не повинен чекати до травня, щоб подати ліквідаційну декларацію! Звітуйте відразу — протягом 20 календарних днів після закінчення місяця, в якому припинено ФОП

ФОП-ЄП. На відміну від загальносистемників, для ФОП-спрощенців ПКУ не встановлює жодних спецстроків, в які треба подати останню декларацію. Тож

група 3 звітує за квартал, в якому податківці отримали інформацію про припинення ФОП, а група 1 чи 2 — за рік (п. 294.6. ПКУ). Хоча навіть їм краще подати річну декларацію відразу після припинення (після закінчення кварталу)

Цікаво, що протягом досить тривалого часу податківці вимагали, щоб усі припинені спрощенці звітували саме у квартальний строк, навіть групи 1 та 2. Зараз вони на цьому не наполягають, але м’яко рекомендують саме так і чинити: подавати декларацію, не чекаючи кінця року (107.01.07 БЗ // zir.tax.gov.ua/main/bz/view/).

Причому:

група 3 звітує на своєму звичайному бланку F0103308,

— а групи 1 та 2 — на своєму F0103406. До речі, сформувати цей звіт (звітний період — «рік») можна навіть до того, як рік закінчився.

Наприклад, якщо єдиноподатник знявся з держреєстрації у грудні 2024, то останню декларацію єдиноподатника подаємо за 2024 рік: група 3 — не пізніше 10.02.2025, групи 1 та 2 можуть відзвітувати в строк не пізніше 03.03.2025.

Якщо ж припинення ФОП відбудеться, скажімо, у січні 2025, тоді, на наш погляд, спрощенцю будь-якої групи краще не затягувати, а подати останню декларацію не пізніше 12.05.2025 (група 3 звітує за І квартал 2025 року, групи 1 та 2 — за 2025 рік). Хоча, на крайній випадок, члени груп 1 та 2 можуть відзвітувати за 2025 рік аж до 02.03.2026 (включно). ПКУ це дозволяє.

ФОП-ЄП на межі кварталів. І тут є один нюанс, який варто враховувати, якщо ФОП-ЄП припиняється на межі кварталів. Дивіться, згідно з п. 294.6. ПКУ останній звітний період у спрощенців завершується не в день припинення ФОП, а в день, коли податківці отримали інформацію про це від держреєстратора. А це може відбутися аж наступного дня після припинення.

Тоді експідприємця підстерігатиме неприємний момент. Ось дивіться: наприклад, запис про припинення ФОП внесено в Держреєстр 31.12.2024, а податківці отримали цю інформацію 01.01.2025. У такому разі виходить, що, окрім декларації за 2024 рік, для підстраховки варто б подати ще декларацію за І квартал 2025 року (група 3) або за 2025 рік (група 1 чи 2).

Хоча податківці у своїх консультаціях наразі такого не вимагають. Вони вважають, що остання декларація подається «за податковий (звітний) період, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності» (107.01.07 БЗ). Те ж саме зазначено і в полі 8 декларації єдиноподатника.

Втім, як би нам не хотілося погодитися з цією досить логічною позицією фіскалів, вона все одно не скасовує п. 294.6. ПКУ, в якому йдеться саме про день, коли податкова отримала інформацію про припинення ФОП. Тож ніщо не завадить перевіряючим пізніше змінити свою думку чи навіть нарахувати ЄП, ВЗ та ЄСВ за січень для ексспрощенців груп 1 та 2.

Тож щоб не потрапити на штрафи,

у таких пограничних ситуаціях радимо зателефонувати у свою податкову і перепитати, коли саме вас зняли з обліку: у кварталі припинення чи в наступному кварталі. Якщо це сталося у наступному кварталі, то доведеться: 1) сплатити податки ще за один місяць і 2) відзвітувати ще за один квартал (група 3) чи рік (група 1 або 2)

ФОП-ЄП ФОП-ЗС. Якщо ФОП протягом року змінював системи оподаткування, то для нього працюють такі строки подання ліквідаційної звітності (табл. 2):

Таблиця 2. Строки подання ліквідаційної звітності при переході ЄП — ЗС

У рік припинення ФОП перейшов…

Декларація про доходи

Декларація єдиноподатника

ЄП → ЗС → припинення

Подаємо протягом 20 календарних днів після місяця припинення (ліквідаційний строк)

Подаємо протягом 40 календарних днів після останнього кварталу роботи на ЄП (звичайний строк, діє для всіх груп спрощенки)

ЗС ЄП припинення

Подаємо до 1 травня року, наступного за роком припинення (звичайний строк, 104.09 БЗ)

Подаємо протягом 40 календарних днів після кварталу припинення, хоча групи 1 та 2 можуть подати протягом 60 календарних днів після року припинення, але затягувати не варто

Чи можна подати останню звітність онлайн?

Спробувати можна. У багатьох це виходить.

Але податківці попереджають, що в разі припинення ФОП договір про електронний документообіг між ним та податківцями припиняє свою дію. Тому з онлайн-поданням ліквідаційної звітності можуть бути проблеми — враховуйте це.

На такий випадок ліквідаційну звітність можна подати:

особисто (в паперовій формі);

через представника (у якого є нотаріальне доручення від ФОП) — чи надіслати поштою за 5 днів до закінчення граничного строку її подання (пп. 49.3 та 49.5 ПКУ).Про те, як заповнити ліквідаційну звітність, читайте в окремому матеріалі.

В який строк сплачуємо останні податки?

Для зручності наведемо цю інформацію в табл. 3.

Таблиця 3. Сплата останніх податків та ЄСВ після припинення ФОП

ФОП

Строк сплати останніх податків та ЄСВ…

Приклад

ФОП-ЗС

ПДФО та ВЗ

ПДФО та ВЗ — 10 календарних днів після граничного строку подання ліквідаційної декларації про доходи (за мінусом уже сплачених до припинення ПДФО/ВЗ-авансів)

ФОП знявся з держреєстрації у грудні 2024, значить, сплатити залишок ПДФО та ВЗ він повинен не пізніше 30.01.2024

ФОП-ЄП груп 1 та 2

ЄП та ВЗ

ЄП (а з 01.01.2025 і ВЗ) — сплачуємо останній раз за той місяць, в якому податківці отримали від держреєстратора повідомлення про припинення ФОП. Строк — не пізніше 20-го числа поточного місяця

ФОП знявся з держреєстрації у грудні 2024, значить востаннє сплатити ЄП він повинен за грудень — не пізніше 20.12.2024

ФОП-ЄП групи 3

ЄП (а з 01.01.2025 і ВЗ) — 10 календарних днів після граничного строку подання ліквідаційної декларації

ФОП знявся з держреєстрації у грудні 2024, значить востаннє сплатити ЄП він повинен не пізніше 19.02.2025

Будь-який ФОП

ЄСВ

Воєнне ЄСВ-звільнення працює до кінця 2024 року, тому ЄСВ за 2024 рік можна не сплачувати, в т. ч. за грудень.

А от у 2025 році його треба сплачувати обов’язково. Останній раз — за той місяць, в якому ФОП припинено. Строк сплати — до 20-го числа місяця, що настає за кварталом, в якому ФОП припинено

ФОП знявся з держреєстрації у січні 2025, значить востаннє сплатити ЄСВ він повинен за січень 2025 — не пізніше 21.04.2025 (з урахуванням вихідного перенесення, п. 6 розд. IV Інструкції № 449*)

* Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449.

Чи можна виправити звітність після припинення ФОП?

Податківці дозволяють виправляти помилки лише до дати зняття ФОП з обліку (129.02 БЗ).

А з цим справи такі:

1) як платника ЄСВ, ФОП знімають з обліку тільки після проведення документальної перевірки (абз. 11 ч. 1 ст. 5 Закону № 2464*). Строків для її проведення не встановлено, як і взагалі строків давності по ЄСВ. Тож ФОП може числитися як платник ЄСВ досить довго.

Відтак,

виправити минулі ЄСВ-помилки у звітності можна навіть після припинення ФОП, якщо перевірки ще не було

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Із цим усе просто;

2) як платника податків підприємця повинні зняти з обліку відразу — в день отримання інформації з Держреєстру про його припинення (абз. 2 п.п. 1 п. 11.18 Порядку № 1588*). При цьому перевірка може бути (п.п. 78.1.7 ПКУ), але необов’язково — зняти з обліку ФОП можуть і без неї, а перевірку провести потім.

* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.

То що ж виходить: ФОП не може виправити минулі податкові звіти після припинення, бо його відразу знімають з обліку? Теоретично, так воно і повинно бути.

Але на практиці податківці не поспішають знімати ФОП з податкового обліку до проведення перевірки. При цьому вони вважають, що

виправити помилки у податковій звітності можна навіть після припинення ФОП, якщо перевірки ще не було

Саме така логіка якраз і прослідковується в консультаціях фіскалів:

129.02 БЗ, де вони зазначають, що ФОП може виправлятися до зняття з обліку, але тільки не під час перевірки (тобто перевірка передує зняттю з обліку);

107.01.07 БЗ, в якій вони дозволяють ексспрощенцям подавати «уточненку» для виправлення помилок у ліквідаційній декларації*.

* Детальніше про це — у статті «Зразки ліквідаційної декларації ФОП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 104.

Тож якщо у вас є потреба виправитися — пробуйте. Все може вийти!

Чи можна повернути переплату податків та ЄСВ після припинення ФОП?

Тут ситуація така сама, як і з виправленням звітності (129.04 БЗ):

переплату повернути можна, але для цього ексФОП повинен до (!) зняття з обліку надати в податкову заяву на повернення

Втім, враховуючи той факт, що ФОП не знає напевно, коли його знімуть з обліку, краще подати заяви на повернення усіх переплат до зняття з держреєстрації. Ну а якщо не встигли, пробуйте й після, як то кажуть, за поспит не платять.

Чи можна отримати борги від клієнтів після припинення?

Можна, але краще це зробити до припинення.

Зверніть увагу на два ключових моменти:

1) борги партнерів не припиняються у зв’язку з припиненням ФОП. Тож можете не хвилюватися — борги не згорять, ваші контрагенти все одно повинні будуть їх погасити, тільки тепер уже не як підприємцю, а як фізособі.

А все тому, що ФОП — це не якась окрема особа, це лише статус, який дає фізособі право займатися госпдіяльністю. Тому коли фізособа цей статус втрачає (знімається з держреєстрації як ФОП), вона лише втрачає право вести госпдіяльність, але сама фізособа нікуди не дівається, вона не зникає. У неї залишаються всі права та обов’язки, які виникли під час здійснення підприємницької діяльності, в тому числі і право вимагати борги від контрагентів;

2) але якщо б виплату отримував ФОП, контрагенти не утримували б з нього ПДФО та ВЗ. А от при виплаті тих же сум на користь фізособи (яка втратила ФОП-статус) ПДФО та ВЗ утримувати треба (103.08 БЗ).

Якщо ж такі доходи експідприємцю виплачуватиме звичайний громадянин (не ФОП), тоді доведеться самому сплатити з них ПДФО та ВЗ і подати декларацію про доходи.

Тож у будь-якому випадку,

якщо ви не хочете втратити на рівному місці 23 % доходу, краще попросіть партнерів погасити борги до того, як зніматися з держреєстрації

До того ж якщо після ФОП-припинення на ваш рахунок систематично надходитимуть кошти, податківці можуть зацікавитися, чи не почала фізособа знову підприємницьку діяльність без ФОП-реєстрації. А за це світить неабиякий штраф 17000 — 34000 грн (ст. 164 КУпАП).

Чи можна отримати назад аванси після припинення ФОП?

Можна, і, до речі, з таких сум не треба сплачувати ПДФО та ВЗ, на відміну від повернення боргів. Маємо на увазі аванси, які ФОП перерахував партнерам на оплату товарів чи послуг, а після припинення отримує їх назад.

Справа в тому, що при отриманні авансів у фізособи не виникає доходу. Бо ексФОП просто отримує назад свої ж кошти.

Чи можна погашати борги після припинення ФОП?

Не тільки можна, але й потрібно! Вище ми розібралися, що скасування ФОП-статусу не списує борги: ні контрагентів перед експідприємцем, ні борги експідприємця перед контрагентами чи податковою (п.п. 65.10.4 ПКУ).

Тож якщо ФОП щось заборгував, зняття з держреєстрації ніяк не допоможе йому позбутися цих боргів — їх повертати все одно доведеться. Що може допомогти, так це тільки процедура банкрутства.

До речі, оскільки ексФОП повертатиме борги в статусі звичайної фізособи, їй не доведеться ні з кого утримувати ПДФО та ВЗ, бо фізособи не є податковими агентами (п.п. 14.1.180 ПКУ).

Чи є доходом ФОП борги, не погашені на дату припинення ФОП?

Ні, бо такі борги не списуються тільки тому, що ФОП знявся з держреєстрації. Навпаки, вони залишаються, тепер уже — за фізособою. І оскільки строк давності за ними не минув, їх у доходи не включаємо (107.01.03 ЗІР).

Чи є доходом фіндопомога, неповернена на дату припинення ФОП?

Ні, це не дохід фізособи (але є нюанси для спрощенців).

Якщо фізособі повертають гроші, які вона раніше (як ФОП) надала комусь як поворотну фіндопомогу, це не її дохід. Це — власні кошти фізособи, які їй повернулися.

Якщо ж фізособа сама повертає позичальнику гроші, раніше отримані від нього як фіндопомога, то звичайно, ні про доходи, ні про витрати мова не йде, бо фізособа просто погашає свій борг.

Але є один виняток:

податківці вважають, що ФОП-ЄП, який не повернув фіндопомогу і знявся з держреєстрації, повинен включити цю суму в цивільний дохід, показати її в декларації про доходи і сплатити з неї ПДФО та ВЗ (107.01.03 БЗ)!

На наш погляд, це абсолютно не правомірна позиція. Втім, щоб не наражатися на спори з податківцями, краще оформіть повернення фіндопомоги до припинення ФОП. До речі, повернути її можна навіть готівкою.

Тільки пам’ятайте, що:

— повертати готівкою можна не більше 10 тис. грн/день (якщо повертаєте фіндопомогу юрособі або ФОП) та 50 тис. грн/день (якщо повертаєте її фізособі) — п. 6 розд. ІІ Положення № 148*;

* Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою правління НБУ від 29.12.2017 № 148.

— якщо повертаєте фіндопомогу фізособі або ФОП, варто показати її виплату в додатку № 4ДФ до Об’єднаного звіту з ПДФО/ВЗ/ЄСВ (з ознакою доходу «153»).

Чи може ФОП після припинення отримати / відвантажити товари?

Так, може. І ніяких податкових наслідків не буде, бо фізособа отримує товари не безкоштовно, а за плату. Той факт, що заплатила вона за них ще в статусі ФОП, ніякої ролі не відіграє.

Тож отримання товарів — це не доходи фізособи, а скоріше, її витрати (втім, після припинення ФОП витрати фізособи вже нікого не цікавлять).

До речі, якщо фізособа передасть партнеру товари, оплату за які вона отримала ще в статусі ФОП (до припинення), це теж ні на що не вплине.

Справа в тому, що дохід у ФОП виникає за касовим методом: в момент отримання оплати. Тож дохід від продажу цього товару ФОП уже врахував і сплатив з нього податки. Сам же факт відвантаження товарів ні на що не впливає.

Куди діти товари, які залишилися після припинення ФОП?

Такі товари ексФОП може:

1) використати для власних потреб. В ідеалі варто скласти (акт) про використання товарів на власні потреби згідно з Порядком № 496*;

* Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб — підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затверджений наказом Мінфіну від 03.09.2021 № 496.

2) повернути постачальникам (мати листи з проханням повернути товар, ТТН, банківську виписку про повернення коштів тощо);

3) продати і сплатити ПДФО та ВЗ. Але майте на увазі, що продавати можна не частіше двох разів на рік (бо частіше — то вже систематично, а систематично продавати товари має право тільки ФОП; за підприємницьку діяльність без держреєстрації штраф становить 17 — 34 тис. грн! (ст. 164 КУпАП).

Увага! Якщо для продажу товарів потрібна ліцензія, продавати їх після припинення ФОП (без ліцензії) не можна;

4) пожертвувати їх на благодійність. Фізособи можуть це робити (107.01.02 БЗ);

5) викинути, утилізувати чи знищити.

Звичайно, будь-який напрямок вибуття товарів краще оформити документально (на випадок майбутніх перевірок).

Чи можна знову зареєструвати ФОП після припинення?

Так, можна. Протягом року фізособа може реєструватися як ФОП і зніматися з держреєстрації скільки завгодно разів, обмежень на це немає.

Чи можна знову зайти на спрощенку після припинення?

Можна, але тільки з наступного року (107.01.01 БЗ). Такої позиції фіскали дотримуються вже досить давно.

Тож якщо єдиноподатник, наприклад, знявся з держреєстрації у 2024 році, він цілком може стати спрощенцем у 2025 році (за умови, що відповідає вимогам обраної групи).

Якщо ж він зніметься з держреєстрації у 2025 році, а потім знову зареєструється як ФОП, податківці не пустять його на спрощенку до 01.01.2026.

Чи можна амортизувати ОЗ після припинення і повторної реєстрації ФОП

Так, можна. Стаття 177 ПКУ не встановлює жодних спеціальних заборон і обмежень для такої амортизації. Головне — зберегти документи про придбання ОЗ.

Ну і, звичайно, нараховувати амортизацію треба, виходячи із залишкової (а не первісної) вартості ОЗ — так, начебто ФОП не припиняв її нараховувати на час розреєстрації*.

* Вас може зацікавити стаття «ОЗ із попередньої реєстрації та їх амортизація» // «Податки & бухоблік», 2021, № 68 (ср. ).

Куди сплачувати податкові борги, якщо ексФОП зареєструвався за новим місцезнаходженням?

Сплатити борги треба у стару податкову до кінця поточного року (107.01.05 БЗ).

Висновки

  • Після припинення ФОП повинен подати останню (ліквідаційну) декларацію і сплатити останній раз податки та ЄСВ.
  • Виправити помилки у звітності і повернути переплати можна навіть після припинення за умови, що ФОП ще не зняли з обліку (зазвичай це відбувається після проведення перевірки).
  • До припинення ФОП варто: 1) отримати борги від партнерів; 2) повернути кредиторам фіндопомогу (це стосується ФОП-ЄП, які брали кошти в користування).
  • Інші операції можна завершити після припинення: виплатити борги партнерам та податківцям, отримати чи відвантажити товари, отримати назад аванси тощо.
  • Товари, які залишились після зняття з держреєстрації, фізособа може використати на власні потреби, задонатити, знищити, повернути постачальникам або продати зі сплатою ПДФО та ВЗ (але не частіше 2 разів на рік).
  • Після припинення фізособа може знову реєструватися як ФОП, коли завгодно і скільки завгодно разів.
  • ФОП-ЄП, який знявся з держреєстрації, може повернутися на спрощенку тільки з наступного року.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі