Теми статей
Обрати теми

Транспортний податок — 2024: як сплачують юрособи

Хмелевський Ігор, податковий експерт
Наближаються терміни декларування та сплати транспортного податку. Але це стосується лише тих, хто має дорогі транспортні засоби. У статті ми розкажемо про правила сплати транспортного податку та подання декларації на 2024 рік. Зокрема, окреслимо нюанси оподаткування знищених транспортних засобів.

Обмежимося тут лише юрособами, бо за фізосіб, у тому числі ФОП, його розраховують податківці.

Хто і за що має заплатити

Платниками транспортного податку є, зокрема,

юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі (п.п. 267.1.1 ПКУ)

При цьому сплачувати транспортний податок слід не за будь-які легкові авто, а лише за ті, що є об’єктами оподаткування відповідно до п.п. 267.2.1 ПКУ.

Такі авто мають задовольняти одночасно двом умовам:

— з року їх випуску минуло не більше 5 років (уключно);

— їх середньоринкова вартість перевищує 375 мінзарплат на 1 січня звітного року, тобто для 2024 року цей показник становить 2662500 грн (375 х 7100 грн).

Зауважте, що орендарям, у тому числі лізингоотримувачам за договорами фінансового лізингу платити транспортний податок не потрібно.

У разі передачі легкового автомобіля у фінансовий лізинг платником транспортного податку є лізингодавець (юридична особа — власник легкового автомобіля)

Про це йдеться в консультації з БЗ 110.01.

Як визначити рік випуску авто

Податківці формулюють це запитання дещо інакше: з якої дати визначається термін використання (!) легкового автомобіля з метою оподаткування транспортним податком? На думку фіскалів, із дати першої реєстрації, а в разі відсутності реєстраційних документів першої реєстрації транспортних засобів (ТЗ) — з дати виготовлення автомобіля (БЗ 110.06).

Не ведіться на це роз’яснення, бо це чистісінький фейк! Адже ті визначення, на які посилаються податківці (перша реєстрація ТЗ — п.п. 14.1.163 ПКУ, новий ТЗ — п.п. 14.1.124 ПКУ, ТЗ, що використовувалися, — п.п. 14.1.251 ПКУ), до правил справляння транспортного податку в його нинішньому вигляді не мають жодного відношення. Це атавізми, що залишилися в ПКУ після скасування збору за першу реєстрацію ТЗ (попередника транспортного податку). Натомість чинні правила чітко прив’язані до року випуску (див. п.п. 267.2.1 ПКУ).

Тож ваш правильний орієнтир — п.п. 14.1.220 ПКУ, згідно з яким рік виготовлення ТЗ — календарна дата виготовлення авто (день, місяць, рік). Рік виготовлення обов’язково буде у свідоцтві про реєстрацію ТЗ (техпаспорті). Крім того, його можна дізнатися, розшифрувавши номер кузова (VIN-код) автомобіля.

Якщо ж календарну дату виготовлення ТЗ визначити неможливо, нею слід вважати 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах (п.п. 14.1.220 ПКУ).

Підсумуємо:

у 2024 році під оподаткування транспортним податком потрапляють легковики не раніше 2019 року випуску (включно)

У разі спливу 5-річного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачують не за весь рік, а за період з 1 січня до початку місяця, наступного за місяцем, у якому вік авто досягне 5 років (п.п. 267.6.7 ПКУ).

Як розрахувати середньоринкову вартість

Заодно наведемо ще таке запитання, яке, не виключаємо, на повному серйозі поставив хтось із потенційних платників: чи включається ПДВ до складу середньоринкової вартості легкового автомобіля з метою оподаткування транспортним податком (див. БЗ 110.06)?

Щоб ви зрозуміли всю нікчемність таких запитань, одразу зазначимо: її визначає НЕ платник, а Мінекономіки (п.п. 267.2.1 ПКУ). Міністерство щороку складає перелік автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком (далі — Перелік), і до 1 лютого оприлюднює його на своєму офіційному сайті. У цьому Переліку обов’язково мають бути марка, модель, рік випуску, об’єм двигуна і тип пального ТЗ, які оподатковуються в цьому році (абзац третій п.п. 267.2.1 ПКУ). Однак серед параметрів оподатковуваних авто закон не називає середньоринкову вартість. І в Переліку її ви теж не знайдете.

Це означає лише те, що

такий показник для платника — другорядний, його абсолютна величина безпосередньо ні на що не впливає

При цьому фактична ціна придбання автомобіля взагалі не береться до уваги (лист ГУ ДПС у Запорізькій обл. від 21.04.2023 № 974/ІПК/08-01-04-02-14).

А як же в такому разі визначитися з тим, чи є ваш легковий автомобіль об’єктом оподаткування транспортним податком?

Перелік — єдиний дороговказ

Відповідь на запитання, сформульоване трохи вище, проста: дочекатись, доки Мінекономіки до 1 лютого викладе свій Перелік на поточний рік, і керуватися виключно ним, нічого при цьому самостійно не розраховуючи. Адже Методика № 66* призначена виключно для Мінекономіки, а не для платника (див. абзац перший п. 13 Методики № 66). А будь-який інший спосіб розрахунку не вважатиметься легітимним, оскільки не передбачений ПКУ.

* Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою КМУ від 18.02.2016 № 66.

Тим більше, що податківці самі стверджують (БЗ 110.02):

визначальною ознакою віднесення ТЗ до об’єкта оподаткування транспортним податком є наявність його у Переліку

Якщо ж у Переліку відсутня інформація про автомобіль з параметрами, які відповідають вашому, платити за нього податок у поточному році не треба.

До речі, Перелік на 2024 рік уже можна знайти за посиланням. Загальна кількість моделей, що підлягають оподаткуванню у 2024 році, становить 184 проти 225 моделей торік.

Чи є такий Перелік вичерпним і остаточним? На нашу думку, так. Принаймні ПКУ не передбачає можливості його розширення і доповнення протягом року.

Тим не менш податківці вважають таку можливість цілком законною (БЗ 110.02). І закликають платників, котрі здуру невідомо як «обчислили» середньоринкову вартість свого авто і їм вона здалася підозрілою ☺, звертатися до Мінекономіки «для уточнення ознак об’єкта оподаткування транспортним податком» (див. листи ДПСУ від 16.01.2024 № 241/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК, від 12.01.2024 № 221/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК тощо).

Посилаються вони при цьому на абзац другий п. 13 Методики № 66, згідно з яким у разі відсутності на офіційному вебсайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки (?) об’єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДПСУ та/або власника зазначеного авто визначає його середньоринкову вартість і доповнює Перелік.

Причому, на думку фіскалів,

якщо Мінекономіки включить легковий автомобіль до Переліку після 1 лютого (та хоча б і в грудні), він уважатиметься об’єктом оподаткування транспортним податком починаючи з 1 січня звітного року

Ми ж, у свою чергу, рекомендуємо цю вигадку фіскалів разом з КМУ просто ігнорувати. Адже в ПКУ про такий спосіб визначення об’єкта оподаткування немає жодного слова. Якщо ж ви погодитеся з тим, що пропонують фіскали, вам доведеться подати звітну декларацію (в разі коли інших об’єктів оподаткування в цьому році за місцем реєстрації нового авто у вас іще не було). А це призведе до штрафів за запізнення з її поданням, а також за несвоєчасну сплату податку.

Тож радимо просто зараз відкрити Перелік, і якщо в ньому є ваш легковик, скласти транспортну декларацію. А якщо вашого авто в Переліку немає, чекайте на наступний Перелік, що буде через рік. У поточному році ви неплатник — і на цьому все. Хоча копію файла з Переліком у його первісній редакції (одразу після його появи на сайті Мінекономіки) все ж збережіть...

Далі статтю читають тільки законні платники податку.

Як розрахувати, задекларувати та сплатити

Юрособи — власники авто зобов’язані (п.п. 267.6.4 ПКУ):

— самостійно розрахувати суму транспортного податку станом на 1 січня звітного року і

не пізніше 20 лютого цього ж року подати контролюючому органу за місцем реєстрації ТЗ декларацію з розбивкою річної суми податку рівними частинами поквартально.

Розраховуємо. Для розрахунку треба всього-на-всього перемножити ставку податку (25000 грн для усіх випадків незалежно від вартості і віку автомобіля) на кількість ваших легкових авто, що є об’єктами оподаткування.

Декларуємо. Як зазначають податківці, у 2024 році запроваджена нова форма декларації з транспортного податку зі змінами, внесеними наказом Мінфіну від 06.10.2023 № 527. Ідентифікатор форми декларації J0303604.

Насправді, «нова» — це гучно сказано. У підсумку з декларації було виключено рядок 7 щодо визначення суми пені, примітку до цього рядка і ту частину декларації, у якій зазначаються результати проведення посадовою особою контролюючого органу камеральної перевірки. Решта полів декларації змін не зазнали. Зрозуміло, що це не вплинуло на порядок її заповнення в цілому, тож говорити тут нема про що.

Приклад. Станом на 01.01.2024 у власності підприємства перебувають легкові автомобілі:

Porsche Panamera 4 E-Hybrid Sport Turismo. Рік випуску — січень 2023 року, гібрид з об’ємом двигуна 2894 куб. см. Цей автомобіль згадано в Переліку з віком до 2 років (уключно), тобто він є об’єктом оподаткування транспортним податком протягом усього 2024 року;

Mercedes-Benz S 580 4MATIC (рік випуску — липень 2021 року) з бензиновим двигуном 3982 куб. см. Згідно з Переліком цей автомобіль є об’єктом оподаткування, якщо з моменту його випуску минуло до 3 років (уключно). У червні 2024 року спливає три роки з дати випуску цього автомобіля. Тому податок за нього розраховуємо за період з січня по червень (25000 грн : 12 х 6 = 12500 грн).

Загальна річна сума транспортного податку становить 37500 грн (25000 + 12500). Транспортну декларацію слід заповнити так, як показано на рисунку нижче.

img 1

Сплачуємо. Юрособи сплачують транспортний податок авансовими внесками щоквартально до 30-го числа місяця, що настає за звітним кварталом (п.п. «б» п.п. 267.8.1 ПКУ). Тобто останній день сплати податку за:

— 1 квартал 2024 року припадає на 29.04.2024;

— 2 квартал 2024 року — на 29.07.2024;

— 3 квартал 2024 року — на 29.10.2024;

— 4 квартал 2024 року — на 29.01.2025.

Якщо авто знищено рашистами

На жаль, такі випадки трапляються зараз доволі часто. Проте законодавець не прописав в ПКУ спеціальних норм щодо оподаткування знищених ТЗ на кшталт тих, що застосовуються до знищеної нерухомості. Тож власникам знищених рашистами авто доведеться діяти за загальними правилами.

У зв’язку з цим варто знати, що знищення майна є однією з підстав припинення права власності на нього (ст. 346 ЦКУ). Умовами для припинення права власності на знищене майно є наявність встановленого факту знищення майна (ст. 349 ЦКУ). Одразу виникає запитання, як це документально підтвердити?

Підтверджуючими документами щодо знищення або зруйнування основних засобів підприємства, в тому числі ТЗ, внаслідок прильоту можуть бути сертифікат Торгово-промислової палати України, акт про пожежу, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, інші документи

Про це зазначається в роз’ясненні ГУ ДПС у Харківській області від 02.11.2023.

На підставі цих документів керівник підприємства ухвалює рішення про списання знищеного авто, подальше використання якого неможливе.

Якщо транспортний засіб знищений або пошкоджений і не придатний до подальшого використання, власник авто може звернутися до найближчого сервісного центру МВС і замовити послугу вибракування транспортного засобу, внаслідок чого транспортний засіб буде знято з обліку (п. 45 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів.., затвердженого постановою КМУ від 07.09.98 № 1388).

До зняття з обліку знищеного транспортного засобу транспортний податок за нього доведеться сплачувати на загальних підставах

А як бути далі? На наш погляд, після зняття авто з обліку підприємство має право перерахувати (зменшити) суму податку, задекларовану раніше в річній декларації. Адже об’єкт оподаткування перестав існувати. Логічно буде припинити сплату транспортного податку з місяця, що настає за місяцем зняття автомобіля з реєстрації. Тобто діяти так само, як у випадку з досягненням автомобілем 5-річного віку. При цьому не зайвим буде отримати письмову податкову консультацію з цього питання.

Зверніть увагу! ПКУ не містить чітких строків подання уточнюючих декларацій у ситуаціях, коли підприємство ліквідує об’єкт оподаткування. В будь-якому разі це краще зробити до спливу граничного строку сплати податку за той квартал, у якому автівку було знято з обліку. Інакше доведеться платити податок і далі в нарахованих раніше розмірах. А якщо не подасте уточненку і не сплатите, буде штраф.

При складанні декларації важливо правильно заповнити колонку 9 «Кількість місяців володіння транспортним засобом у звітному році». Адже її показник безпосередньо впливає на суму податку.

У колонці 9 слід зазначити кількість місяців у звітному році, протягом яких у підприємства виникає зобов’язання зі сплати транспортного податку

Тобто в загальному випадку (коли автомобіль весь рік перебуває у власності юрособи і підлягає оподаткуванню) тут зазначають цифру 12. Якщо ж, наприклад, підприємство зніме знищений автомобіль у травні 2024 року, то в цій колонці буде зазначена цифра 5 (з січня по травень).

Висновки

  • У 2024 році під оподаткування транспортним податком потрапляють легкові автомобілі не раніше 2019 року випуску (включно), якщо вони наявні в спеціальному Переліку, який затверджує Мінекономіки на кожний рік.
  • Юрособи обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року з розбивкою річної суми податку рівними частинами поквартально.
  • Юрособи сплачують транспортний податок щокварталу авансовими платежами до 30-го числа місяця, наступного за звітним кварталом.
  • У разі знищення авто його слід спочатку зняти з обліку. Після чого підприємство отримає право перерахувати (зменшити) суму податку, на нашу думку, з місяця, що настає за місяцем зняття автомобіля з реєстрації.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі