Так! Вам обов’язково слід зареєструватися у Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги (Єдиний реєстр). Далі — докладніше.
Реєстрація отримувача. Завозити гуманітарну допомогу можуть лише отримувачі. А за вимогами ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.99 № 1192-XIV отримувачами гуманітарної допомоги можуть виступати виключно юридичні особи і, зокрема, релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.91 № 987-XII.
Статусу отримувача особа набуває лише з моменту автоматичної реєстрації в Єдиному реєстрі (п. 3 Порядку № 953*). Без реєстрації в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги (АС ГД) особа не може бути отримувачем гуманітарної допомоги. Така
реєстрація здійснюється шляхом присвоєння отримувачу номера отримувача гуманітарної допомоги
в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему, затвердженим постановою Кабміну від 09.10.2020 № 927. Докладно про те, як отримати номер в Єдиному реєстрі, можна дізнатися з Інструкції користувача по роботі в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги.
* Порядок пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану від 05.09.2023 № 953.
Реєстрація гумдопомоги. Перед початком декларування товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувач вносить інформацію про такі товари до АС ГД (human-aid.ioc.gov.ua/) шляхом заповнення електронних форм в електронному кабінеті та/або завантаження в нього документів (п. 4 Порядку № 953).
За результатами внесення в АС ГД інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, такому переліку товарів автоматично присвоюється унікальний код гуманітарної допомоги.
Декларування гумдопомоги. Для пропуску через митний кордон України та митного оформлення товарів гуманітарної допомоги зареєстрованому отримувачу гуманітарної допомоги слід вчинити наступні дії:
1) до початку декларування товарів отримати унікальний код гуманітарної допомоги, що засвідчує факт визнання товарів гуманітарною допомогою;
2) обрати червоний коридор для проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України;
3) подати декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, митному органу в один із таких способів в електронній формі (п. 2 Порядку № 953):
— через «Єдине вікно для міжнародної торгівлі»;
— через «Автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги».
У подальшому декларацію можна роздрукувати разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-код, штрих-код, цифровий код тощо) для подання її митним органам у паперовій формі в пункті пропуску або особа може просто повідомити унікальний електронний ідентифікатор без друкування декларації.
Подання декларації без унікального коду гуманітарної допомоги не дозволяється
Увезення гуманітарної допомоги на територію України за декларацією дозволено протягом 30 календарних днів із дати її створення (п. 6 Порядку № 953).
Товари, інформацію про які внесено до АС ГД під відповідним унікальним кодом гуманітарної допомоги та які не ввезені на територію України протягом 90 календарних днів з дати присвоєння унікального коду, автоматично втрачають статус товарів, визнаних гуманітарною допомогою (п. 6 Порядку № 953).
Зауважте!
До 1 квітня 2024 року дозволяється пропуск товарів без використання унікального коду гумдопомоги
Тобто шляхом подання у паперовому вигляді декларації про товари, що визнаються гуманітарною допомогою, без зазначення унікального коду гуманітарної допомоги, який надається автоматизованою системою (п. 21 постанови КМУ від 05.09.2023 № 953).
Однак отримувач гуманітарної допомоги, ввезеної без використання АС ГД, повинен до 31.03.2024 завантажити до АС ГД копію паперового звіту про розподіл та використання гуманітарної допомоги за формою згідно з додатком 3 до Порядку № 953 або копію звіту в електронній формі.
Гуманітарна допомога, ввезена без використання АС ГД, щодо якої не завантажено звіт до 31.03.2024, вважається такою, стосовно якої відсутній облік щодо її отримання та цільового використання, та використаною не за цільовим призначенням (п. 21 постанови КМУ від 05.09.2023 № 953).
Відтак, аби не втратити статус отримувача гуманітарної допомоги, важливо своєчасно подавати відповідні документи. Адже в разі їх неподання отримувач автоматично втрачає статус отримувача гуманітарної допомоги (п. 14 Порядку № 953).