Теми статей
Обрати теми

Бухгалтерський облік позитивного МПЗ

Децюра Сергій, податковий експерт
У власності і користуванні підприємства є сільгоспугіддя. При розрахунку МПЗ за 2023 рік отримано позитивне значення МПЗ. Як відобразити нарахування позитивного МПЗ на рахунках бухгалтерського обліку і в якому періоді слід робити таке нарахування?

Суть позитивного МПЗ

Для того, щоб правильно відображати на рахунках бухгалтерському обліку розраховане до сплати позитивне значення мінімального податкового зобов’язання (МПЗ), потрібно пригадати, що

позитивне значення МПЗ є частиною зобов’язань з основного податку, який сплачує платник

Отже, з цього випливає, що позитивне значення МПЗ для цілей оподаткування і відповідно до бухобліку не є якимось окремим податком. Така сума є складовою основного податку, який сплачує юрособа.

Таким чином, якщо суб’єкт господарювання перебуває на:

єдиному податку (ЄП) групи 3 чи 4, то позитивне МПЗ є частиною ЄП (п. 2971.8 ПКУ);

загальній системі оподаткування, то позитивне МПЗ є частиною податку на прибуток (п.п. 141.9.5 ПКУ).

Тому вважаємо, що позитивне МПЗ (тобто різницю між загальним розміром МПЗ і податками, зборами та витратами на сплату орендної плати, які враховуються у виконання МПЗ) слід відображати на рахунках бухобліку тими ж проводками, що й нарахування суми основного податку, який сплачує юрособа.

Тому далі розглянемо, як юрособи, виходячи з обраної ними системи оподаткування, будуть відображати в бухобліку нарахування позитивного МПЗ.

Платник податку на прибуток

Юрособи-прибутківці нараховують податок на прибуток за відповідний період шляхом складання проводки за Дт рахунка 98 «Податок на прибуток» і Кт субрахунку 641/«Розрахунки за податком на прибуток».

Причому робити таке нарахування слід не на дату складання чи подання декларації з податку на прибуток і не на дату сплати такого податку, а на кінець періоду, за який нараховано податок на прибуток. Тобто за 2023 рік таку проводку слід зробити 31.12.2023.

Оскільки позитивне МПЗ є частиною податку на прибуток, то нарахування цієї суми слід відображати тим же шляхом, що і нарахування податку на прибуток (Дт 98 — Кт 641). І зробити це також треба останнім днем року.

Причому таку проводку платники податку на прибуток мають робити і в тому випадку, коли вони одночасно отримали і від’ємне значення (збиток), і позитивне значення МПЗ

Це випливає з п.п. 141.9.5 ПКУ, де сказано, що позитивне МПЗ платиться незважаючи на збитки за декларацією.

Водночас якщо підприємство протягом року сплачувало авансовий внесок з дивідендів та/або закордонні податки, то такі суми можна зарахувати в рахунок сплати нарахованого позитивного МПЗ і тоді, можливо, не доведеться сплачувати позитивне МПЗ живими коштами. Тобто діють ті ж самі правила зарахування, що й у випадку з нарахованим звичайним податком на прибуток.

Платник ЄП групи 3

Позитивне МПЗ юрособи — платники ЄП групи 3 відображають на рахунках бухобліку так само, як і нараховують основний податок, тобто ЄП.

Нагадаємо, що у бухгалтерському обліку нарахування податків і зборів (за винятком тих, що включають до виробничої собівартості продукції, робіт, послуг) відносять до адміністративних витрат (п. 18 НП(С)БО 16 «Витрати»). Тобто щоб нарахувати ЄП, юрособа — платник ЄП групи 3 в обліку має сформувати проводку Дт 92 — Кт 641/«Розрахунки за єдиним податком».

Таку ж проводку юрособа робить, коли за минулий рік вона отримує позитивне МПЗ. Оскільки МПЗ рахується за минулий 2023 рік, то робити таку проводку слід саме на кінець 2023 року, тобто на 31.12.2023.

Платники сільгоспЄП

Орієнтир на бухоблік сільгоспЄП. Оскільки позитивне МПЗ для платника сільгоспЄП є частиною зобов’язань з сільгоспЄП, то відображати нарахування такого МПЗ слід за тим принципом, що і нарахування самого сільгоспЄП.

Платники сільгоспЄП нараховують податкові зобов’язання з сільгоспЄП трішки не так, як юрособи — платники ЄП групи 3.

Справа в тому, що відповідно до п. 18 НП(С)БО 16 нарахування податку відносять на адміністративні витрати тільки тоді, коли такий податок не включають до виробничої собівартості продукції.

А як свідчать Методрекомендації № 132*, нарахований сільгоспЄП потрапляє до виробничої собівартості вирощеної сільгосппродукції.

* Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджені наказом Мінагрополітики від 18.05.2001 № 132.

Так, відповідно до п. 2.21 Методрекомендацій № 132 до складу загальновиробничих витрат включається в тому числі сума нарахованого (внесеного) фіксованого сільськогосподарського податку. СільгоспЄП за своєю суттю є саме фіксованим сільгоспподатком (він прийшов на його зміну).

Тому вважаємо, що

нарахований сільгоспЄП у бухобліку слід відображати так само, як фіксований сільгоспподаток, тобто шляхом складання проводки Дт 91 — Кт 641

Причому варто враховувати, що нарахований сільгоспЄП за рік наприкінці звітного періоду (року) розподіляють між об’єктами обліку витрат продукції рослинництва пропорційно до площ сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень та перелогів), зайнятих відповідними культурами, а в рибницьких, рибальських та риболовецьких господарствах — відповідно до площ земель водного фонду, які використовуються такими господарствами для розведення, вирощування та вилову риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах).

Тобто нарахований сільгоспЄП наприкінці року слід віднести до собівартості вирощування певної продукції (Дт 231 — Кт 91).

Позитивне МПЗ. Як ми вище казали, принцип нарахування МПЗ такий самий, як і основного податку. Тобто відносите нараховане позитивне МПЗ до загальновиробничих витрат (Дт 91 — Кт 641) і потім включаєте до собівартості виробництва продукції (Дт 231 — Кт 91).

Лишається тільки питання: в якому періоді відображати нарахування позитивного МПЗ?

Виникає воно через те, що, на думку податкової, сплачувати позитивне МПЗ слід разом із зобов’язаннями за І квартал наступного року (див. «Строк сплати МПЗ від податківців: увага для ФОП-сільгоспЄП і не тільки!» // «Податки & бухоблік», 2024, № 12).

Тому дехто вважає, що позитивне МПЗ слід включати до витрат поточного року, а саме відображати нарахування позитивного МПЗ на кінець І кварталу поточного (2024) року.

На наш погляд, це не так. Адже незважаючи на те, що позитивне значення МПЗ буде нараховане у декларації, яка подається на рік уперед (потрапить до податкових зобов’язань І кварталу 2024), ця сума не стосується поточного 2024 року. МПЗ рахується за минулий 2023 рік. А тому стосується таке нарахування саме витрат минулого періоду — 2023 року, а не поточного.

Тому нараховане позитивне МПЗ у декларації з сільгоспЄП на поточний (2024) рік має потрапити у витрати минулого (2023) року. Щоб так відбулося, таке нарахування слід робити на останній день минулого року (на 31.12.2023).

Висновки

  • Позитивне МПЗ є складовою основного податку, який сплачує юрособа, а тому в бухобліку відображається позитивне МПЗ аналогічно нарахуванню основного податку.
  • Платник податку на прибуток має відображати нарахування позитивного МПЗ навіть у тому випадку, коли задекларовано від’ємне значення (збиток).
  • Платник сільгоспЄП нараховує позитивне МПЗ останнім днем минулого року, навіть не зважаючи на те, що відображається ця сума у декларації, поданій на поточний рік.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі