Теми статей
Обрати теми

Дивіденди та єдиний податок

Павленко Олексій, податковий експерт
У цьому матеріалі ми розглянемо питання виплат та отримання дивідендів платниками ЄП. Тобто у першому випадку (виплат) — це коли юрособа — платник ЄП є емітентом корпоративних прав, а в другому (отримання) — це коли єдинник є засновником/учасником підприємства-емітента. У тому числі розглянемо перехідні питання: коли емітент сплачує дивіденди за періоди його перебування на ЄП або — на загальній системі.

Єдинник — емітент

У частині прийняття і оформлення рішення й нарахування дивідендів у підприємств*, що працюють на єдиному податку, ніяких відмінностей від звичайних підприємств немає. Нараховуються дивіденди так само, як і підприємствами на загальній системі, — від чистого прибутку. Це позитивний показник ряд. 2350 «Чистий прибуток (збиток)» Звіту про фінансові результати (ф. № 2-м і № 2-мс), ряд 2350 «Чистий фінансовий результат: прибуток» Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) (ф. № 2).

* Гадаємо, всім відомо, що дивіденди можуть сплачувати тільки юридичні особи…

Періодичність виплати дивідендів залежить від того, які правила щодо цього встановлені в статуті підприємства. Якщо підприємство є ТОВ, то стандартний «дивідендний» період є кратним кварталу, але і тут перевага віддається нормам статуту*.

* Дивіденди можуть виплачуватися за будь-який період, що є кратним кварталу, якщо інше не передбачено статутом (ч. 3 ст. 26 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 № 2275-VIII).

Основні відмінності у єдинників полягають в оподаткуванні таких виплат. Залежно від статусу отримувача (засновника/учасника), якому сплачуються дивіденди, буде різнитись і оподаткування.

Виплата дивідендів учаснику-юрособі. Дивідендний авансовий внесок з податку на прибуток платники ЄП узагалі не сплачують (абзац сьомий п.п. 57.11.2 ПКУ). Тож незалежно від того, за який період і навіть рік (хоча ця норма діє з 2018 року) будуть виплачуватися дивіденди, авансовий внесок єдинник-емітент не має нараховувати*. Відповідно не треба подавати декларації з податку на прибуток і здійснювати будь-які авансові розрахунки. Якихось ПДВ-наслідків такі виплати теж не мають.

* Див. щодо цього БЗ 108.05.

Звітувати з податку на прибуток єдиннику доведеться лише у тому випадку, коли він виплачує дивіденди (чи прирівняні до них у п.п. 14.1.49 ПКУ виплати) юрособі-нерезиденту

Нагадаємо, що дивіденди є видом доходів, з яких має утримуватись податок з доходів нерезидентів — на репатріацію (п.п. «б» п.п. 141.4.1 ПКУ). І при виплаті дивідендів (чи прирівняних до них виплат) нерезидентам — юридичним (!) особам єдинник є платником податку на прибуток (абз. 2 п.п. 133.1.1 ПКУ, п. 297.5 ПКУ, п.п. 141.4.2 ПКУ). Тому такий єдинник-емітент повинен утримувати податок на репатріацію, на суму якого має зменшуватись виплата нерезиденту (в обліку: Дт 671 — Кт 641) і подавати декларацію з податку на прибуток (див. нижче).

Податок на репатріацію сплачується під час (у день) виплати дивідендів тощо нерезиденту, його ставка в загальному випадку складає 15 % від суми дивідендів (п.п. 141.4.2 ПКУ). Але якщо нерезидент належить до країни, з якою Україна має договір про уникнення подвійного оподаткування, можна застосувати правила такої угоди (п. 3.2, ст. 103 ПКУ). Для цього нерезидент повинен подати легалізовану і переведену довідку про його резидентський статус у цій країні.

За підсумками року, у якому єдинник виплачував дивіденди (та/або прирівняні до них платежі) нерезиденту-юрособі, він має у строки, передбачені для річного звітного періоду, подати річну декларацію з податку на прибуток. У декларації він заповнює тільки рядки 23, 25 і додаток ПН (декілька додатків ПН якщо дивіденди виплачувалися декільком нерезидентам), а також додаток ПП (якщо застосовувалася знижена ставка або звільнення згідно з міжнародною угодою). Інші рядки в декларації не заповнюються.

Під час воєнного стану перерахування дивідендів валютою за кордон фактично заборонено (див. матеріал «Дивіденди нерезиденту: проблеми виплат» // «Податки & бухоблік», 2024, № 17). Тобто викладене вище зараз актуально здебільшого для випадків, коли єдинники виплачують нерезидентам дивіденди у гривні тут або в негрошовій формі чи реінвестують дивіденди…

Виплата дивідендів фізособі. При виплатах дивідендів фізособам авансовий внесок не сплачують не тільки єдинники, а взагалі будь-які платники (п.п. 57.11.3 ПКУ).

Виплачені фізособам дивіденди оподатковуються ПДФО. А єдинник, який виплачує ці дивіденди, є для фізособи-отримувача податковим агентом.

Оскільки емітентом тут виступає єдинник, то дивіденди мають оподатковуватися за підвищеною ставкою 9 % (п.п. 167.5.4 ПКУ)*

* Виплата дивідендів у т. ч. нерезидентам за привілейованими акціями (корпоративними правами) або за іншими акціями (корпоративними правами), що передбачають виплату дивідендів у фіксованому розмірі або в сумі, що перевищує суму виплати на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), прирівнюється з метою оподаткування до виплати заробітної плати, тобто оподатковується за ставкою 18 %.

Також із цих дивідендів утримується військовий збір (ВЗ) за ставкою 1,5 %.

Строки сплати ПДФО з дивідендів — такі ж самі, як і для підприємств на загальній системі:

— стандартний (сплата безготівкою) — під час виплати дивідендів (п.п. 168.1.2 ПКУ);

— дивіденди виплачуються готівкою з каси або надаються у негрошовій формі — ПДФО сплачується протягом 3 операційних днів, що настають за днем виплати дивідендів (п.п. 168.1.4 ПКУ);

— дивіденди нараховано, але не виплачено — ПДФО сплачується протягом 30 календарних днів після закінчення місяця, у якому нарахували дивіденди (пп. 168.1.5, 49.18.1 та п. 57.1 ПКУ).

ВЗ сплачується до бюджету одночасно з ПДФО.

Єдинник — одержувач дивідендів

Одержує юрособа-єдинник. Відповідно до п.п. 10 п. 292.11 ПКУ до складу доходу платників ЄП не включаються дивіденди, отримані платником ЄП — юридичною особою від інших платників податків, оподатковані в порядку, визначеному ПКУ.

Які ж дивіденди мають вважатися оподаткованими в порядку, визначеному ПКУ? Раніше фіскали вважали, а деякі й зараз вважають, що тут ідеться про дивіденди, при нарахуванні яких емітент має сплачувати дивідендний авансовий внесок відповідно до п. 57.11 ПКУ. Тобто що не включаються в дохід єдинника тільки ті дивіденди, які одержані від платника податку на прибуток. Див., наприклад, лист ГУ ДПС у Закарпатській обл. від 14.07.2023 № 1882/ІПК/07-16-04-03-12.

А якщо, приміром, дивіденди отримані від платника ЄП, то податківці наполягають на включенні таких дивідендів у дохід отримувача — юрособи-єдинника. Адже у такому випадку дивідендний авансовий внесок взагалі не має сплачуватись (див. лист ГУ ДПС у м. Києві від 29.01.2021 № 325/ІПК/26-15-04-08-18). У листі від 14.07.2023 № 1862/ІПК/99-00-0403-03-06 вони виклали такий самий підхід щодо дивідендів, які отримав платник спецЄП (ЄП групи 3 за ставкою 2 %) від іншого платника ЄП.

Але, схоже, здоровий глузд врешті-решт переміг, бо зараз у БЗ 108.01.02 наявна ліберальна консультація головних (!) податківців із цього приводу.

Тобто

якщо вірити цій БЗ, майже у будь-якому випадку отримані єдинником дивіденди не мають включатись до доходу отримувача і оподатковуватись ЄП

Виняток можуть скласти хіба що випадки, згадані у другому та третьому абзацах п.п. 57.11.3 ПКУ (зокрема, коли дивіденди виплачує пільговик з податку на прибуток), та коли дивіденди виплачує нерезидент. Крім того, відповідно до п.п. 57.11.7 ПКУ авансові внески не справляються / не нараховуються на суми операцій, які для цілей оподаткування прирівнюються до дивідендів відповідно до абзаців четвертого — сьомого п.п. 14.1.49 ПКУ. Тож у разі отримання юрособою-єдинником таких прирівняних до дивідендів сум він має включити їх собі в дохід, що оподатковується ЄП (див. лист ДПСУ від 22.10.2021 № 3984/ІПК/99-00-18-04-03-06).

Одержує ФОП-єдинник. Оскільки ФОП дивіденди отримувати не може (такий дохід отримується ним у статусі звичайної фізособи), то одержання дивідендів не впливає на підприємницький облік. Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ПКУ дивіденди не включаються в ЄП-дохід ФОП-єдинника. З таких дивідендів мають бути утримані ПДФО і ВЗ емітентом — податковим агентом, який виплачує дивіденди.

У податковій декларації платника ЄП отримані дивіденди ФОП-єдинник не відображає. «Фізособну» річну декларацію про доходи отримувачу теж подавати не треба, якщо немає інших підстав для її подання.

«Перехідні» дивіденди та ставка ПДФО

Читачі у нас цікавляться також «ЄП-перехідними» дивідендними питаннями. Щодо ситуацій, коли дивіденди виплачуються підприємством на спрощеній системі, але — за період, у якому підприємство перебувало на загальній системі. І — навпаки. Яку ставку ПДФО слід тоді застосовувати?

Ось, наприклад, ще «з тієї ж опери» конкретне запитання нашого читача: у 2023 році до 01.08.2023 юрособа була на спецЄП (у гр. 3 ЄП на ставці 2 %). Наразі ухвалили рішення виплатити дивіденди за 2023 рік. За якою ставкою нараховувати ПДФО?

Ми вважаємо, що тут визначальним буде період, у якому нараховуються дивіденди, а не за який період вони нараховуються. Цей висновок ми робимо на підставі норми п.п. 170.5.4 ПКУ, згідно із якою дивіденди «остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставкою, визначеною» пп. 167.5.1, 167.5.2 і 167.5.4 ПКУ.

Тож

для визначення ставки ПДФО має значення система оподаткування, на якій перебуває емітент — податковий агент у момент нарахування дивідендів, та не має ніякого значення, на якій системі оподаткування емітент перебував у тому періоді, в якому зароблено прибуток і за який такі дивіденди нараховуються

Наприклад, якщо дивіденди були нараховані в тому періоді, коли емітент працює на спрощенці (є єдинником), то застосовується ставка ПДФО 9 %. І не має значення, на якій системі оподаткування платник був у тому періоді, за який нараховуються (сплачуються) дивіденди. Якщо на загальній — то 5 %. Ставка ВЗ, звісно, у будь-якому випадку — 1,5 %.

Причому якщо між періодом нарахування дивідендів та періодом виплати система оподаткування змінилася, то це вже не вплине на розмір ставки ПДФО.

Якщо, наприклад, емітент нарахував дивіденди, перебуваючи на загальній системі, а виплату здійснює вже на спрощенці, то ставка ПДФО все одно буде 5 %.

Висновки

  • Єдинники-емітенти при виплаті засновникам дивідендів авансовий внесок з податку на прибуток ніколи не сплачують. Звітувати з податку на прибуток єдиннику-емітенту доведеться, лише коли він виплачуватиме дивіденди чи прирівняні до них у п.п. 14.1.49 ПКУ виплати юрособі-нерезиденту.
  • При виплаті єдинником-емітентом «стандартних» дивідендів фізособам він утримує ПДФО за ставкою 9 % та ВЗ — 1,5 %.
  • Якщо єдинник-юрособа отримує дивіденди від інших резидентів (у тому числі й тих, що теж працюють на ЄП), то у більшості випадків такі суми він не має включати до оподатковуваного ЄП доходу. Але є деякі винятки (див. у статті).
  • При виплаті дивідендів фізособам для визначення ставки ПДФО має значення система оподаткування, на якій перебуває емітент — податковий агент саме в момент нарахування дивідендів.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі