Теми статей
Обрати теми

Класифікація виплат членам фермерського господарства при розподілі прибутку

Децюра Сергій, податковий експерт
Якщо суб’єкт господарювання функціонує у статусі фермерського господарства (ФГ), то особи, які є членами такого господарства, отримують певну частину прибутку, який змогло за відповідний період заробити ФГ. Про те, чи можна вважати таку виплату дивідендами, ми і поговоримо далі.

Основи розподілу прибутку

Головним нормативно-правовим актом, який регулює правила функціонування ФГ, є Закон про ФГ*. Відповідно до нього ФГ може бути:

а) зареєстровано як юридична особа. У цьому випадку таке ФГ діє на підставі статуту, в якому, серед іншого, має бути зазначено порядок розподілу доходів і витрат;

б) організовано ФОП (без статусу юридичної особи). ФГ такого типу діє на підставі договору (декларації) про створення ФГ. Саме в ньому буде зафіксовано порядок розподілу результатів діяльності господарства між його членами.

* Закон України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-IV.

До відома! ФГ, створене у статусі як юрособи, так і ФОП, може бути сімейним ФГ. Але щоб ФГ мало статус сімейного, у його діяльності має використовуватися праця членів такого господарства, якими є виключно члени однієї сім’ї відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України.

При цьому Закон про ФГ не містить жодних норм, що стосуються порядку розподілу прибутку ФГ. Тобто з цього випливає, що

у кожного ФГ можуть бути свої правила розподілу отриманого доходу, прописані в установчих документах (статуті чи договорі)

Основним критерієм розподілу прибутку між членами ФГ традиційно вважається ступінь трудової участі в діяльності господарства. На це натякає і Мінагрополітики у п. 7.12 Методрекомендацій № 189*.

* Методичні рекомендації з організації та ведення бухгалтерського обліку в селянських (фермерських) господарствах, затверджені наказом Мінагрополітики від 02.07.2001 № 189.

Водночас ні Методрекомендації № 189, ні будь-який інший нормативно-правовий акт не обмежує ФГ у використанні й інших підстав розподілу прибутку між членами ФГ. Тому доволі часто такою додатковою підставою є питома вага майнового внеску членів ФГ до складеного капіталу ФГ.

На практиці часто ФГ використовує змішані критерії розподілу прибутку, що враховували б і участь члена ФГ у формуванні складеного капіталу господарства (якщо таке було), і його трудову участь у діяльності. Мова йде про випадок, коли частину загальної суми отриманого прибутку ФГ розподіляють, спираючись на трудову участь, а іншу частину — виходячи з майнового внеску.

Класифікація виплат

Щоб зрозуміти, який статус мають виплати членам ФГ від розподілу прибутку такого ФГ, слід спочатку зрозуміти, у якому статусі отримують такі виплати члени ФГ.

Нагадаємо, що відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону про ФГ трудові відносини у ФГ базуються на основі праці його членів. Причому члени ФГ не можуть бути найманими працівниками в цьому господарстві (ч. 1 ст. 3 Закону про ФГ).

Тобто відносини ФГ з його членами не є трудовими. І регулюються вони не КЗпП (як трудові), а виключно статутом/договором відповідного ФГ.

Враховуючи все це, можна сміливо говорити, що виплати, отримані членом ФГ від розподілу прибутку, не можуть вважатися заробітною платою.

Якщо такі виплати не заробітна плата, то який вони мають статус?

На наш погляд, усе залежить від статусу ФГ і механізму розподілу прибутку, прописаного в установчих документах ФГ.

Так, якщо мова йде про ФГ, створені без статусу юрособи (у формі ФОП), то в цьому випадку розподіл прибутку відбувається пропорційно трудовій участі. А тому такі виплати слід відносити до інших доходів згідно з п.п. 164.2.20 ПКУ.

Якщо ж мова йде про ФГ у статусі юрособи, то тут розподіл може відбуватися пропорційно або трудовому внеску, або й майновому внеску.

Коли мова про розподіл прибутку ФГ у статусі юрособи пропорційно трудовій участі, то тут, як і у випадку з ФГ, створеним без статусу юрособи, такі виплати мають бути кваліфіковані як інші доходи відповідно до п.п. 164.2.20 ПКУ. На цьому акцентують увагу і податківці у БЗ 103.25 та листах ДПСУ від 10.04.2023 № 864/ІПК/99-00-24-03-03-06, від 27.03.2020 № 1286/6/ІПК/12-32-33-02-07 та від 06.07.2017 № 1030/6/99-99-13-02-03-15/ІПК (ср. ).

А от якщо прибуток ФГ розподіляється пропорційно здійсненому майновому внеску, то от тут можна говорити про те, що така виплата є саме дивідендами

На це, зокрема, вказує саме визначення дивідендів, під яким розуміють платіж, що здійснюється юрособою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку (абзац перший п.п. 14.1.49 ПКУ).

Про те, що такі суми є дивідендами, говорять і податківці (див. лист ДПСУ від 27.11.2023 № 4340/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК та лист ГУ ДПС у Чернігівській обл. від 02.11.2023 № 3890/ІПК/25-01-04-03-06).

Щоб було зрозуміліше, давайте розглянемо приклад.

Припустимо, ФГ складається з 10 членів, з яких тільки троє брали участь у формуванні складеного капіталу господарства (їх частки відповідно становлять 30 %, 30 % і 40 %). Господарство за підсумками року отримало прибуток у розмірі 1000000 грн.

Статутом передбачено такий порядок розподілу отриманого прибутку: 50 % розподіляється порівну між усіма членами ФГ пропорційно їх трудовому внеску, а решта 50 % розподіляється тільки між членами, які брали участь у формуванні складеного фонду, пропорційно їх внескам.

Зробивши нескладний розрахунок, отримуємо, що за трудовий внесок у діяльність ФГ кожному його члену належить по 50000 грн (1000000 грн х 50 % : 10) прибутку фермерського господарства. Ці виплати класифікують як інший дохід.

Крім того, трьом членам ФГ додатково нарахують за майновий внесок у складений капітал ФГ. Відповідно відбудеться нарахування двом учасникам, у яких по 30 % майнового внеску, по 150000 грн (500000 х 30 %), і одному, в якого майновий внесок складає 40 %, — 200000 грн (500000 х 40 %). Ці доходи слід вважати дивідендами.

Важливо! Щоб уникнути можливих спорів з контролерами щодо правильності визначення виду виплати члену ФГ, рекомендуємо оформляти документи так, щоб вони однозначно вказували на наявність або відсутність зв’язку такої виплати з внеском члена ФГ до складеного капіталу.

Оподаткування розподілу прибутку

Від класифікації виплати, що отримують члени ФГ при розподілу прибутку, залежить порядок її оподаткування.

Так, якщо така виплата визнана іншим доходом (здійснюється пропорційно трудовій участі члена ФГ), то вона оподатковується ПДФО за ставкою 18 % і ВЗ за ставкою 1,5 %. У 4ДФ Податкового розрахунку такий інший оподатковуваний дохід відображаєте з ознакою доходу «127».

Якщо ж виплата від розподілу прибутку буде кваліфікована як дивіденди (розподіл відбувся пропорційно майновому внеску), то її слід оподаткувати:

— ПДФО за ставкою, яка залежить від системи оподаткування, на якій перебуває ФГ. У випадку, коли ФГ є платником податку на прибуток, то до дивідендів застосовуєте ставку ПДФО 5 % (п.п. 167.5.2 ПКУ). Якщо ФГ обрало ЄП будь-якої групи, то з дивідендів ПДФО утримуйте за ставкою 9 % (п.п. 167.5.4 ПКУ);

— ВЗ за ставкою 1,5 %.

У 4ДФ дивіденди відображайте із ознакою доходу «109».

Висновки

  • Виплати членам ФГ від розподілу прибутків ФГ не є заробітною платою.
  • Якщо розподіл прибутку ФГ відбувається пропорційно трудовій участі, то така виплата є іншим доходом члена ФГ.
  • У випадку коли прибуток ФГ розподіляється пропорційно майновому внеску, то така виплата кваліфікується як дивіденди.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі