Теми статей
Обрати теми

Військовий збір: наша пісня гарна й нова, починаймо її знову?

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Сьогодні знову запрошуємо вас до розмови про військовий збір та визначення його бази оподаткування. Нещодавно податківці, здавалося, визначилися-таки із застосуванням, зокрема, натурального коефіцієнта для військового збору, але раптом поставили ці свої свіжі роз’яснення на паузу.

Трішки історії для розуміння ситуації.

Про можливу зміну позиції податкової стосовно визначення бази оподаткування ВЗ ми розповідали в статті «Натуральний коефіцієнт для військового збору?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 14. Тоді, коментуючи ІПК, надані платникам податків, ми зазначали: окремі з них (не всі) містять висновок, що з 03.09.2022 у разі нарахування (надання) податковим агентом доходів у будь-якій негрошовій формі такі доходи оподатковуються ПДФО та ВЗ з урахуванням натурального коефіцієнта.

Проте якщо говорити, що база оподаткування ВЗ визначається за правилами, встановленими для ПДФО, то логічним є не тільки застосування натурального коефіцієнта, а й зменшення бази оподаткування ВЗ на суму податкової соціальної пільги (ПСП)…

І дійсно, через деякий час роз’яснення в Базі знань на сайті ДПСУ про незастосування натурального коефіцієнта при визначенні бази оподаткування ВЗ та про незменшення бази оподаткування ВЗ на суму ПСП були переведені в нечинні.

З 16.02.2024 з’явилося нове роз’яснення з висновком, що натуральний коефіцієнт до доходів, виплачених у негрошовій формі, для розрахунку ВЗ застосовується з 03.09.2022.

Та протрималося це роз’яснення недовго — до 22.02.2024. Саме цією датою його відправлено до нечинних (див. 126.08 БЗ). Пояснення таке:

ДПСУ необхідно узгодити позицію з Мінфіном

Що тут сказати? Враховуючи, що податківці наполягали на застосуванні змін у визначенні бази оподаткування ВЗ починаючи з 03.09.2022, а також той факт, що надворі 2024 рік, саме час узгодити позицію…

Та відставимо емоції в сторону. Що робити податковим агентам?

По-перше, не поспішайте щось змінювати в попередніх періодах. Тобто з реалізацією рекомендацій щодо перерахунку В З, наданих у статті «Негрошовий дохід, військовий збір та натуральний коефіцієнт» // «Податки & бухоблік», 2024, № 16, краще поки що зачекати. Чому? Раніше ми зазначали, що ситуація з ВЗ є неоднозначною. У змінах, внесених до п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, йдеться про порядок утримання, нарахування та сплати ВЗ, а не про визначення бази оподаткування. Тож допускаємо, що результатом перемовин ДПСУ з Мінфіном може бути повернення до попередньої позиції про незастосування натурального коефіцієнта при визначенні бази оподаткування ВЗ. Разом з тим можлива ситуація, за якої Мінфін підтримає ДПСУ. Отже, краще все поставити на паузу.

По-друге, рекомендуємо поки що утриматися від надання негрошових доходів фізособам. Причини — ті ж самі, що наведені вище: відсутність узгодженої позиції контролюючих органів щодо визначення бази оподаткування ВЗ.

Якщо ж не надати негрошовий дохід — це для вас не варіант, то для уникнення можливої недоплати є сенс визначити та сплатити ВЗ від бази оподаткування, обчисленої з урахуванням натурального коефіцієнта.

Хочемо вірити, що до завершення цього кварталу ДПСУ узгодить всі питання з Мінфіном та надасть відповідні роз’яснення щодо бази оподаткування ВЗ. Тож у 4ДФ зможемо зазначити все правильно.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі