Теми статей
Обрати теми

Відпустка без збереження зарплати в додатках до Податкового розрахунку

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Сьогодні, мабуть, на кожному підприємстві є працівники, які перебувають у відпустках без збереження зарплати. Не будемо вдаватися в подробиці, чому так відбувається. Всі все розуміють. Краще поговоримо, як такі відпустки відобразити в Об’єднаній звітності та в яких додатках це потрібно зробити.

З якими додатками «бавимося»?

Д1 до Податкового розрахунку. За загальним правилом, незалежно від того, частину місяця чи весь місяць працівник перебував у відпустці за свій рахунок, його обов’язково відображаємо в Д1. Кількість календарних днів такої відпустки, що припала на відповідний місяць звітного кварталу, зазначаємо у графі 13 Д1.

Виняток із цього правила — відпустка без збереження зарплати для догляду за дитиною від 3 до 6 років, що надається на підставі п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР. Повні бездохідні місяці перебування працівника в такій відпустці в Д1 не зазначаємо, оскільки про початок та закінчення цієї відпустки роботодавець інформує ПФУ за допомогою трудового додатка Д5. Детально про цю відпустку будемо говорити у статті «Відпустка для догляду за дитиною в Об’єднаній звітності» // «Податки & бухоблік», 2024, № 3.

Ще один важливий момент. Якщо працівнику, який перебуває у відпустці без збереження зарплати, нараховувалися виплати, що входять до бази нарахування ЄСВ, то за потреби перевірте виконання вимоги про сплату ЄСВ з мінімальної зарплати (детально про це читайте у статті «Вимога про сплату ЄСВ з МЗП та Д1 Об’єднаного звіту» // «Податки & бухоблік», 2024, № 3).

4ДФ до Податкового розрахунку. У цьому додатку працівника, який перебував у відпустці за свій рахунок, зазначаємо виключно у випадку, коли йому нараховувалися або виплачувалися доходи. Якщо працівник весь місяць був у відпустці без збереження зарплати й немає нарахувань/виплат, то порожній рядок на нього в 4ДФ не формуємо.

Д5 до Податкового розрахунку. У Д5 відомості про відпустку без збереження зарплати (крім відпустки для догляду за дитиною від 3 до 6 років) не відображаємо.

Свій рахунок весь місяць або свій рахунок + робота

Приклад 1. Працівник:

— Коваленко Остап Сергійович (податковий номер — 3033221111, основне місце роботи, повна зайнятість, ЄСВ — 22 %) перебував у відпустці за свій рахунок весь грудень 2023 року. Зарплата не нараховувалась;

— Андрієнко Андрій Прокопович (податковий номер — 2722335511, основне місце роботи, повна зайнятість, ЄСВ — 8,41 %). Перебував у відпустці за свій рахунок з 18 по 31 грудня. У грудні працівнику нараховано зарплату за фактично відпрацьовані дні грудня та квартальну премію. Загальна сума доходу — 11000 грн.

Роботодавець відобразить у Д1 відомості щодо працівників так, як показано на рис. 1.

До 4ДФ за грудень 2023 року потрапить тільки Андрієнко А. П., якому було нараховано дохід у цьому місяці (див. рис. 2).

img 1

Рис. 1. Фрагмент Д1 за грудень 2023 року. Приклад 1

img 2

Рис. 2. Фрагмент 4ДФ за грудень 2023 року. Приклад 1

Свій рахунок + оплачувана відпустка

Приклад 2. Бойко Артем Сергійович (податковий номер — 3111222333, основне місце роботи, повна зайнятість, ЄСВ — 22 %) у грудні 2023 року перебував з 1-го по 14-те та з 29-го по 31-ше число у відпустці за свій рахунок, а з 15 по 28 грудня — у відпустці при народженні дитини. У грудні працівнику нараховано відпускні в сумі 7000 грн.

На наш погляд, у випадку, наведеному в прикладі 2, у Д1 на працівника доцільно сформувати 2 рядки (див. рис. 3). Один — з загальною кількістю днів без збереження зарплати протягом поточного місяця, другий — з сумою відпускних за час відпустки при народженні дитини.

Водночас не буде помилкою, якщо кількість днів відпустки без збереження зарплати ви зазначите за рядком з сумою відпускних.

Тобто тут можливі два варіанти відображення відпустки без збереження зарплати в Д1.

Що стосується 4ДФ, то працівник потрапить до цього додатка, оскільки у грудні йому нараховувався дохід (див. рис. 4).

img 3

Рис. 3. Фрагмент Д1 за грудень 2023 року. Приклад 2

img 4

Рис. 4. Фрагмент 4ДФ за грудень 2023 року. Приклад 2

Свій рахунок + лікарняний

Приклад 3. Бондар Ігор Борисович (податковий номер — 3222555777, основне місце роботи, повна зайнятість, ЄСВ — 22 %) перебував на лікарняному з 1 по 15 грудня 2023 року. Сума нарахованих лікарняних за 15 днів непрацездатності у грудні — 12300 грн. З 18 по 31 грудня працівник перебував у відпустці без збереження зарплати.

У Д1 за грудень на працівника формуємо два рядки (див. рис. 5). Один — для відображення кількості днів відпустки без збереження зарплати (графа 13). Другий — з сумами лікарняних.

Також на працівника формуємо рядок у 4ДФ, в якому зазначаємо суму лікарняних з ознакою доходу «101» (див. рис. 6).

Про відображення лікарняних у Д1 та 4ДФ детально див. у статті «Лікарняні в Об’єднаній звітності» // «Податки & бухоблік», 2024, № 3 (ср. ).

img 5

Рис. 5. Фрагмент Д1 за грудень 2023 року. Приклад 3

img 6

Рис. 6. Фрагмент 4ДФ за грудень 2023 року. Приклад 3

Висновки

  • За загальним правилом у Д1 кількість календарних днів відпустки без збереження зарплати, що припала на відповідний місяць звітного кварталу, зазначаємо в графі 13.
  • У 4ДФ працівника, який перебував у відпустці за свій рахунок, зазначаємо виключно у випадку, коли йому нараховувалися доходи.
  • У Д5 зазначаємо початок та закінчення тільки відпустки без збереження зарплати для догляду за дитиною від 3 до 6 років. Всі інші відпустки за свій рахунок до Д5 не потрапляють.
Прикріплені файли
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі