* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41044
Висновок документа
Якщо в одному місяці резидентом Дія Сіті було розірвано гіг-контракт з гіг-спеціалістом та прийнято його за трудовим договором, то на таку особу в Д1 формують один запис. Відповідно й ЄСВ нараховують у розмірі мінімального страхового внеску на загальну суму винагороди та зарплати
Доволі цікавий висновок зробили податківці, чи не так? Та пропонуємо вам проаналізувати, чи відповідає він вимогам Закону № 2464 та Порядку № 4**.
** Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4 відповідно.
Почнемо з Закону № 2464. Частиною 141 ст. 8 цього Закону встановлено, що резидент Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам пп. 2 і 3 ч. 1, п. 10 ч. 2 ст. 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-ІХ, нараховує ЄСВ:
а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати — у розмірі мінімального страхового внеску;
б) на суму винагороди за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами — у розмірі мінімального страхового внеску.
Як бачите, Закон № 2464 чітко розмежовує зарплату та винагороду за гіг-контрактом, які нараховує резидент Дія Сіті особі, та вимагає сплатити ЄСВ з кожної виплати у розмірі мінімального страхового внеску.
Заради справедливості зазначимо, що податківці у своєму роз’ясненні також наводять положення ч. 141 ст. 8 Закону № 2464. А ось далі занурюються в приписи Порядку № 4. Що вони там знайшли цікавого? Що згідно з нормами абзацу п’ятдесят четвертого п. 1 розд. IV Порядку № 4 стосовно однієї застрахованої особи допускається декілька записів у Д1, якщо протягом одного звітного періоду застрахованій особі були здійснені нарахування виплат за поточні та майбутні (відпускні, допомога по вагітності та пологах), за минулі (лікарняні, допомога по вагітності та пологах, нарахування винагороди за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, а також за відпрацьований час після звільнення з роботи або згідно з рішенням суду — сум середньої заробітної плати за вимушений прогул) періоди. Але це далеко не єдиний випадок, коли на одну застраховану особу в одному місяці формують декілька рядків у Д1!
У Д1 виплати відображають персоналізовано з урахуванням кодів категорій застрахованих осіб, що наведені в додатку 1 до Порядку № 4.
Для працівників та гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті не передбачені спецкоди. Тому при заповненні Д1 такі суб’єкти господарювання використовують загальні коди категорій застрахованої особи. Так, резиденти Дія Сіті зазначають з кодом:
— «1» у графі 08 Д1 зарплату звичайних працівників;
— «26» — винагороду за гіг-контрактом, оскільки гіг-контракт є цивільно-правовим договором.
Тобто зазначити в Д1 в одному рядку єдиною сумою зарплату та винагороду за гіг-контрактом, що нараховані одній особі в одному місяці, неможливо, оскільки ці виплати відображають з різними кодами у графі 08 цього додатка.
До речі, ми зателефонували на гарячу лінію ДПСУ та запитали, як відповідно до їх роз’яснення відобразити в Д1 в одному рядку виплати, що мають різні коди застрахованих осіб. Відповідь нам не надали, а запропонували звернутися з цим запитанням до ПФУ. Невже податківці, коли формували роз’яснення, що коментується, не узгодили його з пенсійниками? Як гадаєте?
Ми ж радимо вам перш ніж скористатися роз’ясненням ДПСУ, що коментується, отримати ІПК з цього питання. Та й звернутися до ПФУ не завадить, адже саме Пенсійний фонд здійснює контроль та надає роз’яснення щодо відображення в Д1 персоніфікованих відомостей, які формують реєстр застрахованих осіб (див. консультацію ДПСУ в категорії 201.06.01 БЗ).
Проте, на наш погляд, ставити правила сплати ЄСВ у залежність від порядку заповнення Податкового розрахунку та ігнорувати приписи Закону № 2464, якось, м’яко кажучи, дивно.