Теми статей
Обрати теми

Зміни до Порядку адміністрування пального/спирту

Павленко Олексій, податковий експерт
Постанова КМУ від 27.12.2023 № 1380

Висновок документа

Дорегульовано низку питань електронного адміністрування операцій з пальним та спиртом етиловим: щодо одночасної реєстрації платником пального й спиртового акцизу, повернення з бюджету помилково/надміру сплачених сум акцизу та обліку їх в СЕАРП та СЕ*, «розреєстрації» акцизних складів та інші

* Система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Змін, унесених постановою Кабміну № 1380 до Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі — Порядок), не так багато, й здебільшого вони мають «коригувальний» характер, тому — коротенько про основні.

Зазначимо, що ці зміни почали діяти з 29.12.2023.

Два платники — два рахунки «в одному». Далеко не поодинокі ситуації, коли одна й та сама особа повинна зареєструватись і як платник спиртового, і як платник пального акцизу. Але на практиці виникали проблеми (не лише формальні) щодо такої реєстрації.

Адже у такому випадку особі потрібно подати дві різні Заяви про реєстрацію… за однією формою — № 1-АКПС. Але другу таку Заяву формально заважав прийняти п.п. 3 п. 7 Порядку, у якому наведена одна з причин неприйняття Заяви. А саме: «особа, яка подала заяву, включена до реєстру платників». А оскільки Реєстр платників і пального, і спиртового акцизу — спільний, то після подання першої і включення особи до Реєстру платників друга Заява («пальна» чи «спиртова») автоматично не приймалася.

Після внесених до Порядку (і до програмного забезпечення СЕАРП та СЕ) змін госпсуб’єкти тепер мають можливість «в одній особі» безперешкодно зареєструватися двома платниками: і пального, і спиртового акцизу. І відповідно — з відкриттям в СЕАРП та СЕ двох окремих електронних рахунків: як для обліку пального, так і для спирту етилового (задля цього було внесено зміни також і до п. 17 Порядку).

Заява та ліцензія(ї). Одночасно зазнав змін і п.п. 5 п. 7 Порядку. Його норми тепер обмежують прийняття Заяви на реєстрацію платником пального акцизу, якщо суб’єктом господарювання не було отримано хоча б одного виду ліцензії на операції з пальним (на виробництво, торгівлю та/або зберігання пального).

А от Заяву на реєстрацію платником спиртового акцизу без наявності у госпсуб’єкта відповідної алко-ліцензії подати і раніше було неможливо. Але тепер формула «спочатку — ліцензія, потім — Заява» стала універсальною…

«Анулювання» акцизного складу. Внесеними змінами до п. 12 Порядку встановлено додаткову умову, за наявності якої проводиться анулювання реєстрації акцизного складу.

Тепер, окрім того що показники обсягів залишків в СЕАРП та СЕ пального/спирту етилового, що обліковуються за таким акцизним складом за всіма кодами УКТ ЗЕД, мають дорівнювати нулю*, додалося іще й (у разі, коли платником акцизного податку подано Заяву про анулювання реєстрації акцизного складу) отримання інформації з відповідних Єдиних держреєстрів лічильників:

— щодо вилучення рівнеміра-лічильника з резервуара та/або виведення з експлуатації витратоміра-лічильника (для пального складу);

— щодо виведення з експлуатації витратоміра-лічильника та/або масового витратоміра (для спиртового складу).

* Це — доволі неприємна вимога, яка особливо зараз (в умовах війни), щоб «розреєструвати» акцизний склад, примушує сплачувати акциз з неіснуючих залишків, або якось «хімічити»…

Податківці і раніше роз’яснювали, що Заяву на анулювання акцизного складу можна подати лише після анулювання реєстрації витратомірів-лічильників та/або рівнемірів-лічильників, що наявні на акцизному складі.** Тепер цю вимогу додали і до тексту Порядку.

** Див., наприклад, тут.

Помилково або надміру сплачений акциз. До новітніх змін щодо повернення платнику помилково та/або надміру зарахованих до бюджету коштів в п. 26 Порядку було лише посилання на порядок повернення, визначений у ст. 43 ПКУ. Тепер же там уточнено, що суми коштів, помилково або надміру сплачені платником на електронний рахунок у СЕАРП та СЕ, підлягають поверненню йому шляхом перерахування на рахунок платника у банку / небанківському надавачу платіжних послуг.

Крім того, було внесено зміни й до пп. 27 і 38 Порядку і тепер у СЕАРП та СЕ в обліковій картці платника сума залишків акцизного податку на електронному рахунку, в межах якої платник має право на реєстрацію Заявки на поповнення обсягів залишку пального або спирту етилового (Зап), зменшується на суму акцизного податку, яка була сплачена на електронний рахунок та згідно з даними інтегрованої картки платника податку повернута такому платнику.

Тож ∑Зап тепер обчислюється як загальна сума поповнення платником його електронного рахунка (Попрах) за вирахуванням загальної суми акцизу, що міститься в зареєстрованих в СЕАРП та СЕ Заявках на поповнення обсягів залишку спирту етилового (∑Ап) з урахуванням коригувань до зазначених Заявок такого платника та повернутих платнику сум акцизного податку, які були помилково або надміру сплачені таким платником на електронний рахунок. Нагадаємо, що згадані суми визначення ∑Зап обчислюються наростаючим підсумком починаючи з 1 липня 2019 року. А от повернуті платнику (помилкові та/або надміру сплачені на електронний рахунок) суми акцизу стали впливати на (зменшувати) показник ∑Зап, починаючи з 29.12.2023.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі