Одразу зазначимо, що ми не бачимо якихось особливих перешкод щодо здійснення релокації алкогольних напоїв з Одещини до нового ресторану, що відкриваєте в столиці.
Але проговоримо деякі моменти, які можуть стати тут у пригоді.
«Алкогольна» ТТН
Форма № 1-ТН /алкогольні напої/. Якщо перевезення алкогольних напоїв буде здійснюватися автомобільним транспортом*, необхідно складати ТТН за спеціальною формою № 1-ТН /алкогольні напої/. Ця форма та Інструкція про її застосування затверджені наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 28.04.2005 № 154 (далі — Інструкція).
* А пересилання поштою алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового понад 8,5 % (а також тютюнових та РЕС) заборонено! Див. свіжу постанову КМУ від 08.09.2023 № 958.
На той факт, що ТТН за формою № 1-ТН /алкогольні напої/ необхідно оформляти також і при переміщенні алко-напоїв між власними об’єктами торгівлі, прямо вказують і податківці,
див. консультацію в БЗ 113.02.
Чи реєструвати в Єдиному реєстрі? Крім того, у цій Інструкції передбачено реєстрацію таких ТТН в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв (з присвоєнням їм реєстраційного номера).
Однак у цьому випадку реєструвати «алкогольну» ТТН в Єдиному реєстрі не потрібно. Це випливає з норм пп. 230.15, 230.17 та 230.18 ПКУ. Згідно із змістом цих норм обов’язковій реєстрації до перевезення підлягають лише «алкогольні» ТТН на ті перевезення алко-напоїв (та спирту етилового), які здійснюються тільки з акцизних складів.
Але це явно — не про наш випадок, бо у нас алко-напої відвантажуються з місця зберігання, яке точно не є акцизним складом (див. термін «акцизний склад» у п.п. 14.1.6 ПКУ). Це підтверджує і консультація в БЗ 114.10 (ср. ).
ТТН-деталі. ТТН на переміщення алко-напоїв оформляється на звичайних (паперових) бланках, виготовлених типографським способом або іншими засобами друку.
Ще такий момент щодо заповнення алко-ТТН: у графах «Відправник» та «Одержувач» в бланку ТТН за формою № 1-ТН /алкогольні напої/ вказується номер і дата ліцензії на оптову або роздрібну торгівлю, що засвідчує право такого суб’єкта господарювання на провадження відповідного виду діяльності (п. 2.1 Інструкції). Тобто вам тут необхідно зазначити свої роздрібні ліцензії: «одеську» (у графі «Відправник») і «київську» (у графі «Одержувач»).
Наші висновки, що стосуються особливостей застосування ТТН за формою № 1-ТН /алкогольні напої/ у випадку такого переміщення (між власними об’єктами) алкогольних напоїв, додатково підтверджує зміст листа ДПСУ від 29.12.2023 № 4966/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК. Там же — детальніше читайте щодо оформлення такої ТТН.
Штрафні ризики. У той же час за перевезення цього вантажу без ТТН (або з ТТН іншої форми), якщо вас не зупинять по дорозі, вам нічого не загрожує. Але якщо зупинять, є шанс отримати штраф 17 тис. грн (за відсутність або некоректність перевізних документів відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III).
Тож на таке перевезення краще оформити ТТН за формою № 1-ТН /алкогольні напої/, адже вона є первинним документом, підтвердить реальність операції перевезення і пов’язаних із ним витрат. До речі, тоді і у фіскалів на перевірці київського ресторану не виникатиме зайвих питань на кшталт: як ці алко-напої туди потрапили (і щодо їх походження)…
Видаткова накладна? Вважаємо, на цю алко-релокацію ви маєте скласти також і звичайну видаткову накладну на переміщення товару (алко-напоїв) з одного об’єкта (підрозділу) фірми до іншого. А якщо ви недбалі й не схотіли оформили ТТН, тим паче складіть видаткову накладну!
Щодо «місця зберігання»
Місце зберігання та Реєстр. Тут маємо зробити одне застереження. Але спочатку нагадаємо, що згідно зі ст. 15 Закону № 481 зберігання алко-напоїв (та тютюнових виробів) здійснюється виключно в місцях зберігання, внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання (незалежно від того, кому належить таке місце зберігання). У той же час норми цієї ж статті передбачають, що
госпсуб’єкти, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алко-напоями (та тютюновими виробами), вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі
Застереження. Із зазначеного випливає, що не варто робити таку релокацію алко-напоїв, доки на адресу нового ресторану у Києві фірма не отримає ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем. До речі, номер цієї ліцензії ви маєте зазначити у графі «Одержувач» «алкогольної» ТТН — див. вище.
Якщо ж перевезете алко-напої до отримання ліцензії, тоді краще певний час залишати їх у чужому місці зберігання, яке вже занесено в Єдиний держреєстр. Адже за зберігання алко-напоїв в місцях, не внесених до Єдиного держреєстру, ст. 17 Закону № 481 передбачає штраф — 100 % вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17 тис. грн.
Акцизні марки тощо
Марки та придатність. Що стосується акцизних марок, то питання не зовсім зрозуміле. На можливість релокації алкоголю до Києва акцизні марки, якщо вони наявні на товарі і не ушкоджені, вони ніяк не впливають.
Не має значення, на пляшках наклеєні марки старого чи нового зразка, адже строк реалізації алко-напоїв зі старими акцизними марками для невиробників алкоголю ніяк не обмежений, на відміну від строку придатності напоїв та реального стану алко-напоїв після їх дворічного «простою». От їх варто ретельно перевірити, щоб раптом не втрапити в халепу із простроченими та/або зіпсованими напоями...
Норми втрат. Тут доречно буде нагадати, що досі діють старі радянські норми втрат від бою алко-напоїв у скляній тарі при їх перевезенні та на складах і у роздрібній торгівлі — див. додатки 10, 11 та 12 до наказу Міністерства торгівлі СРСР від 02.04.87 № 88. А списання втрат у межах норм позбавить від сплати роздрібного акцизу та компенсаційного ПДВ.
Якихось інших «надводних» проблем щодо такої «алко-релокації» ми не виявили…
Висновки
- Перевезення алкогольних напоїв автомобільним транспортом між власними об’єктами торгівлі також має оформлюватись спеціальною ТТН за формою № 1-ТН /алкогольні напої/.
- ТТН на таке перевезення не підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних. Але за перевезення вантажу без ТТН (або з ТТН іншої форми) можна отримати штраф 17 тис. грн.
- Доки фірма не отримає ліцензію на торгівлю алко-напоями (та тютюновими) за адресою нового ресторану, туди згадані товари краще не перевозити. Оскільки цієї адреси ще не буде в Єдиному державному реєстрі місць зберігання, і при фактичній перевірці можна наразитися на штраф.