Теми статей
Обрати теми

Зміна площ протягом звітного року: як передекларуватися платнику сільгоспЄП

Хмелевський Ігор, податковий експерт
Ця стаття тематичного номера — з прицілом на майбутнє. Вона знадобиться вам уже після того, як ви задекларуєте сільгоспЄП на поточний рік і отримаєте/підтвердите свій статус платника цього податку. Справа в тому, що коли право власності (користування) земельними ділянками буде набуто або припинено посеред року, доведеться перерахувати сільгоспЄП і відобразити такий перерахунок у звітності. Як це зробити? Розповідаємо.

Але перед цим зробимо важливе зауваження. Торік запрацювало воєнне звільнення від сільгоспЄП для бойових/окупованих територій, а також для законсервованих/замінованих/ потенційно замінованих земель. Умови початку і завершення цього звільнення щодо різних категорій земель різні (які саме, шукайте в статті «Розраховуємо сільгоспЄП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 9). Та в будь-якому разі,

якщо земельні ділянки платника сільгоспЄП потраплять під воєнне звільнення протягом 2024 року або в цьому році воєнне звільнення щодо них вичерпається, це теж призведе до необхідності перерахувати раніше задекларований податок на 2024 рік

Причому порядок такого перерахунку не відрізнятиметься від того, коли право власності (користування) земельними ділянками набувається або припиняється у поточному році. Тож далі не акцентуватимемо увагу на тому, з якої причини відбувається такий перерахунок, а зосередимося на правилах його проведення.

Земельна ділянка «з’явилася» посеред року

Під словом «з’явилася» маємо на увазі як набуття права власності/користування на неї, так і закінчення воєнного звільнення щодо такої земельної ділянки (наприклад, вона змінила статус з території активних бойових дій на територію можливих бойових дій).

У такому разі згідно з п.п. 295.9.5 ПКУ платник сільгоспЄП зобов’язаний

уточнити суму податкових зобов’язань на період починаючи з дати, коли «з’явилася» така ділянка, до останнього дня року і подати уточнену інформацію

Уточнити інформацію слід протягом 20 календарних днів місяця, що настає за кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Яку звітність уточнювати. Юрособи мають уточнити інформацію, відображену як у звітній, так і у загальній декларації, а також у додатку 1 до кожної з них. Разом з тим уточнювати розрахунок сільгоспчастки і мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) платнику сільгоспЄП — юрособі не треба. Однак фіскали наполягають на тому, що платник все одно зобов’язаний подати МПЗ-додаток 3, який є невід’ємною частиною декларації, в тому числі за періоди, в яких МПЗ не визначалося (див. БЗ 108.02.05).

ФОП, у свою чергу, доведеться уточнити загальну декларацію і додаток 1 до неї. А от додаток 2 (розрахунок ЄСВ) — ні. При цьому ФОП має подати й додаток 3 (розрахунок МПЗ), хоча в ньому самому уточнювати нічого не треба.

Який тип декларації подавати. У консультації з БЗ 108.02.05 (див. також примітку 2 до декларації з сільгоспЄП) податківці радять юрособам подати декларацію, додаток 1 та додаток 3:

— до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням — із зазначенням одночасно двох відміток «Уточнююча загальна» та «Уточнююча»;

— до контролюючого органу за місцем розташування земельної ділянки — з зазначенням відмітки «Уточнююча».

ФОП мають подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою декларацію з зазначенням в рядку 1 загальної частини одночасно (БЗ 107.02.05):

трьох відміток: тип «03» («Уточнююча загальна»), тип «06» («Уточнююча») та тип «07» («Довідково») — у разі уточнення показників декларації, яка подавалася вперше;

двох відміток: тип «03» («Уточнююча загальна») і тип «06» («Уточнююча») — у разі уточнення показників декларації, яка подавалася за підсумками звітного (податкового) періоду.

При цьому в рядку 1 загальної частини декларації заповнюється графа «з урахуванням уточнень з», де зазначається арабськими цифрами (для чисел з однієї цифри в першому полі проставляється «0») число та місяць, коли відбулися зміни, що вплинули на розмір податкового зобов’язання.

Який алгоритм розрахунку. Спочатку потрібно розрахувати податок щодо всіх ділянок, що використовуються в поточному році (з урахуванням нової ділянки), і потім порівняти ці дані з первісно задекларованими в річній декларації. Дельта, що буде отримана, потрапить до інтегрованої картки платника податку.

Аграрії, як відомо, розподіляють сільгоспЄП за кварталами. Тож для заповнення уточнюючої звітної декларації слід розрахувати суму сільгоспЄП щодо нової земельної ділянки за квартал, коли вона «з’явилася»: (а) виходячи з пропорції річної суми податку, яку потрібно сплачувати за цей квартал згідно з п.п. 295.9.2 ПКУ, та (б) виходячи з кількості днів у звітному кварталі, протягом яких платник мав сплачувати сільгоспЄП за таку ділянку.

При розрахунку сільгоспЄП за квартал за земділянкою, що «з’явилася» в цьому кварталі, використовують таку формулу (див. назву граф 7 — 10 табличної частини декларації, а також БЗ 108.02.04):

S = С х R х (Кднів користування / Кднів кварталі),

де S — сума сільгоспЄП за неповний квартал за земельну ділянку, що «з’явилася» в цьому кварталі;

С — річна сума сільгоспЄП за цю земельну ділянку за період 1 січня по 31 грудня (включно) поточного року;

R — розмір (пропорція) сплати сільгоспЄП у кварталі, в якому «з’явилася» земельна ділянка;

Кднів користування — кількість календарних днів у кварталі починаючи з дати, коли «з’явилася» земельна ділянка;

Кднів кварталі — загальна кількість календарних днів у кварталі, в якому «з’явилася» земельна ділянка.

У БЗ 108.02.05 податківці роз’яснюють порядок такого розрахунку на прикладі, коли у ІІ кварталі звітного року змінюються площі земельних ділянок за одним кодом органу місцевого самоврядування за КАТОТТГ з однаковою нормативною грошовою оцінкою.

У такому разі при поданні декларації з позначкою «Уточнююча», зокрема, в графі 3 зазначаються нові площі земель, а в графі 6 — перерахована річна сума сільгоспЄП, обчислена за наведеною формулою: графа 3 х графа 4 х графа 5 : 100. При цьому:

— в графі 7 декларації відображається сума сільгоспЄП, яка не підлягає уточненню та відповідає графі 7 декларації, що уточнюється;

— в графі 8 декларації відображається перерахований показник суми сільгоспЄП, обчислений із застосуванням формули, наведеної в цій графі, та з урахуванням суми податку, нарахованої за період ІІ кварталу до дня календарного місяця, в якому відбулися зміни щодо площ земель;

— показники граф 9 та 10 декларації заповнюються із застосуванням наведених формул до них та з урахуванням нових площ земель.

Крім того, податківці зазначають, що на підставі п. 46.4 ПКУ платник може подати доповнення до декларації з розрахунком суми сільгоспЄП, зазначеної в графі 8.

Як заповнити уточнюючу декларацію. Тут діють загальні правила, а саме заповнюються рядки 1 — 9 шапки декларації та рядки 1 — 12 табличної частини декларації для юридичних осіб (рядки 12 — 16.6 табличної частини декларації для ФОП).

Зокрема, юрособи у рядку 7 табличної частини декларації зазначають суму до збільшення податкового зобов’язання у поточному році за кварталами, за якими не настав термін сплати. ФОП у рядку 16.3 табличної частини декларації просто показують однією цифрою суму до збільшення податкового зобов’язання за весь рік.

Якщо уточнення буде проведено протягом 20 календарних днів місяця, що настає за кварталом, у якому «з’явилася» земельна ділянка, самоштраф і пеня не нараховуються

Тож решту рядків табличної частини декларації заповнювати не треба.

Земельна ділянка «зникла» посеред року

Ми спеціально взяли слово «зникла» в лапки, щоб підкреслити, шо фізично вона нікуди не зникала. Вона або вибула із власності/користування платника сільгоспЄП, або отримала право на воєнне звільнення. Якщо це трапилося посеред року, платник має обрахувати нову річну суму сільгоспЄП. Принцип такого перерахунку загалом аналогічний. Тільки замість того щоб рахувати сільгоспЄП з дати, коли «з’явилася» ділянка, потрібно рахувати його до дати, коли земельна ділянка «зникла». А результат порівняння попередньо розрахованої і нової суми податку потрапить до уточнюючої декларації.

Ну й не забудьте в уточнюючій декларації заповнити поле «з урахуванням уточнень з», де в форматі «число.місяць» зазначити дату, коли «зникла» ділянка. Якщо протягом кварталу відбувається декілька змін площ, у цьому полі проставляють дату першої зміни. Щодо типу декларацій, то в цій частині без змін (деталі див. у попередньому розділі). Як при цьому заповнити додаток 1, можна прочитати в БЗ 108.02.05.

Висновки

  • Сума податкових зобов’язань із сільгоспЄП визначається на період починаючи з дати набуття права на земельну ділянку і до останнього дня податкового (звітного) року або з початку року до дати втрати права на земділянку.
  • Відповідний перерахунок суми податку доведеться зробити й тоді, коли посеред року земельна ділянка потрапила під воєнне звільнення від сільгоспЄП або навпаки право на таке звільнення закінчилося.
  • У будь-якому разі уточнитися у зв’язку зі зміною площ сільгоспугідь та/або земель водного фонду слід протягом 20 календарних днів місяця, що настає за кварталом, у якому відбулися такі зміни. Якщо цей строк буде дотримано, самоштраф і пеня не нараховуються.
  • Юрособам — платникам сільгоспЄП уточнювати потрібно як звітну, так і загальну декларації з додатками 1 і 3 до них, ФОП — загальну декларацію 3 додатками 1 і 3 до неї.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі