01.07.2024

Воєнні пільги з плати за землю

Воєнні звільнення від оподаткування поширюються на обидві форми плати за землю: земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності (далі — орендна плата). Нижче в таблиці ми навели всі чинні на сьогодні земельні звільнення, що так чи інакше пов’язані зі збройною агресією рф проти нашої держави. Як завжди, обмежилися тільки пільгами для «юриків», оскільки «фізикам» і переважній більшості ФОП плату за землю розраховують податківці.

Що звільняється

Як працює звільнення

Тимчасові норми (прив’язані до закінчення воєнного стану)

Земельні ділянки, розташовані на територіях активних бойових дій (АБД) та/або на тимчасово окупованих територіях

За період 01.03.2022 — 31.12.2022 звільнення не залежало від дат початку / закінчення АБД / тимчасової окупації.

Починаючи з 2023 року і до закінчення воєнного стану (ВС) плата за землю не нараховується і не сплачується за ті місяці, протягом яких відповідна територія була визначена як територія АБД чи тимчасово окупована територія (п.п. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Кількість повних місяців, протягом яких діє це звільнення, визначається за Переліком № 309* залежно від дат початку / закінчення АБД / тимчасової окупації. Детальніше див. у статті «Уточнюємо плату за землю з урахуванням воєнних пільг» // «Податки & бухоблік», 2023, № 38.

При цьому, на думку фіскалів (БЗ 111.05), за земельні ділянки, розташовані на території АБД, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (підрозд. 3 розд. І Переліку № 309), плата за землю не нараховується та не сплачується починаючи з 01.05.2024. Подробиці — в статті «Території, де функціонують державні інформресурси, пільгуються з 01.05.2024» // «Податки & бухоблік», 2024, № 44

* Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309.

Земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф

Щоб отримати звільнення від плати за землю за такі земельні ділянки згідно з п.п. 69.141 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, дані про знищення нерухомості та дані про земельні ділянки, на яких було розташовано знищену нерухомість, мають бути внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф (далі — Реєстр майна).

Для юридичних осіб — власників знищених об’єктів таке звільнення буде стовідсотковим, якщо загальна площа знищеного об’єкта нерухомості дорівнює або перевищує одну третину площі земельної ділянки, на якій був розташований зруйнований об’єкт нерухомого майна.

Якщо ж загальна площа знищеного об’єкта нерухомості менше однієї третини площі земельної ділянки під ним, тоді звільнення поширюється на 50 % площі землі під таким об’єктом.

Звільнення починає діяти з першого числа місяця, на який припадає дата знищення нерухомого майна згідно з Реєстром майна, і діятиме:

— до останнього числа місяця, в якому в установленому порядку зареєстровано речове право на новозбудований об’єкт нерухомості замість знищеного на цій самій земельній ділянці, або

до останнього числа місяця, в якому припинено ВС, але не пізніше ніж до 1 січня 2026 року.

Решту подробиць шукайте в статті «Земельно-нерухомі зміни: що приніс Закон № 3603» // «Податки & бухоблік», 2024, № 24

Постійні норми (запроваджені на невизначений строк)

Земельні ділянки, що перебувають у консервації

До них, зокрема, належать земельні ділянки (див. абзаци п’ятий — шостий ч. 1 ст. 51 Закону № 962*):

забруднені хімічними речовинами внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії ВС;

— на яких розташовані військові інженерно-технічні та/або фортифікаційні споруди.

Консервація земель здійснюється відповідно до робочого проєкту землеустрою, що затверджується рішенням органу виконавчої влади / місцевого самоврядування.

Земельний податок не нараховується та не сплачується:

— у частині земель державної та комунальної власності — з першого числа місяця, у якому прийнято рішення про затвердження робочого проєкту землеустрою щодо консервації земельної ділянки, і до останнього числа місяця, в якому завершуються заходи щодо охорони земель і ґрунтів згідно з відомостями Державного земельного кадастру (ДЗК);

— у частині земель приватної власності — з дня внесення відомостей до ДЗК про консервацію земель на підставі робочого проєкту землеустрою і до останнього числа місяця, в якому завершуються заходи щодо охорони земель і ґрунтів згідно з відомостями ДЗК (п. 2831.1 ПКУ).

Орендна плата за держкомунземлі, по яких прийнято рішення про затвердження робочого проєкту землеустрою щодо консервації земельної ділянки, не нараховується на строк, визначений цим робочим проєктом (абзац другий п. 288.8 ПКУ)

* Закон України «Про охорону земель» від 19.06.2003 № 962-IV.

Земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами (заміновані земельні ділянки)

Плата за землю не нараховується за період, що:

— починається з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності;

— завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.

Це прописано в п.п. 283.1.9 і п. 2831.2 ПКУ щодо земельного податку та в абзаці третьому п. 288.8 ПКУ щодо орендної плати, причому без прив’язки до Переліку № 309.

Якщо ж заміновані землі знаходяться на територіях, де згідно з Переліком № 309 завершено АБД або їх тимчасову окупацію, звільнення від плати за землю можна отримати тільки тоді, коли місцева влада прийме рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків / зборів на підставі заяви платника податків.

А для ненарахування земельного податку за такі ділянки, крім того, інформація про їх замінування має бути в ДЗК.

Звільнення від оподаткування для таких земельних ділянок починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено АБД або тимчасову окупацію на відповідній території. Нарахування плати за землю відновлюється починаючи з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому такі земділянки визнані придатними для використання. Подробиці — в статті «Заміновані землі, пошкоджена нерухомість, обов’язкова евакуація: як отримати звільнення від податків» // «Податки & бухоблік», 2024, № 48

Земельні ділянки, непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами (потенційно заміновані земельні ділянки)

Звільнення таких земель від оподаткування можливе тільки в разі прийняття місцевою владою рішень про встановлення відповідної податкової пільги. Аби отримати таке звільнення, платники мають звернутися до місцевої влади із заявою про надання зазначеної пільги. Про це прямо сказано в пп. 283.2 та 2831.3 ПКУ щодо земподатку, а також у абзаці п’ятому п. 288.8 ПКУ щодо орендної плати.

Ненарахування плати за землю починається з першого числа місяця, на який припадає дата прийняття місцевою владою рішення про пільгу за заявою платника.

Закінчується період, протягом якого не нараховується плата за землю, в останнє число місяця, на який припадає дата, що наступає раніше:

— або останній день строку, на який надано пільгу зі сплати (в тому числі з урахуванням змін, унесених до рішення про надання пільги);

— або дата скасування відповідного рішення;

— або дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності;

— або визнання земельної ділянки придатною для використання.

Вам буде корисною стаття «Заміновані землі, пошкоджена нерухомість, обов’язкова евакуація: як отримати звільнення від податків» // «Податки & бухоблік», 2024, № 48

Земельні ділянки на територіях, щодо яких прийнято рішення про обов’язкову евакуацію населення

Згідно з п. 12.3 ПКУ, якщо приймається рішення про обов’язкову евакуацію населення, воно стає підставою для обов’язкового прийняття місцевою владою рішень про встановлення податкових пільг, зокрема з плати за землю. Такі пільги встановлюються для фізичних та юридичних осіб у межах територій, щодо яких прийнято рішення про обов’язкову евакуацію населення.

Рішення про проведення евакуації на регіональному рівні приймають обласні державні адміністрації, на місцевому рівні — відповідні органи місцевого самоврядування (ч. 3 ст. 33 КЦЗУ*).

Додатково на цю тему читайте в статтях «Земельно-нерухомі зміни: що приніс Закон № 3603» // «Податки & бухоблік», 2024, № 24 і «Заміновані землі, пошкоджена нерухомість, обов’язкова евакуація: як отримати звільнення від податків» // «Податки & бухоблік», 2024, № 48

* Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI.

Земельні ділянки на територіях окремих територіальних громад (ТГ)

Згідно з п. 284.1 ПКУ органи місцевого самоврядування уповноважені встановлювати пільги з земельного податку, що сплачується на відповідній території. Під час дії ВС ця норма може бути застосована з умовою, що уряд компенсуватиме місцевому бюджету недоотримані кошти із державного бюджету внаслідок запроваджених податкових пільг (підстава — постанова КМУ від 12.04.2024 № 425). Причому звільнення від оподаткування в той чи інший спосіб можуть бути передбачені для платників як земельного податку, так і орендної плати.

Для землевласників / землекористувачів, чиї земельні ділянки розташовані на території Харківської міської ТГ, буде корисною стаття «Як юрособам уточнити плату за харківські землі» // «Податки & бухоблік», 2024, № 40, а також свіжа консультація в БЗ 111.05