01.07.2024

Воєнні пільги для сільгоспЄП та МПЗ

Воєнні послаблення надано також і аграріям. Причому ці пільги стосуються не тільки звільнення від сплати сільгоспЄП, а й від сплати МПЗ. Про ці воєнні послаблення і поговоримо далі.

Воєнні послаблення платникам сільгоспЄП

Загальне звільнення. На сьогодні аграрії — платники сільгоспЄП мають право на звільнення від сплати сільгоспЄП згідно з п.п. 69.33 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

А саме вони

звільнені від сплати сільгоспЄП на час дії ВС за сільгоспугіддя та/або землі водного фонду, якщо вони знаходяться на територіях активних бойових дій (АБД) або на тимчасово окупованих

Діє звільнення до дати завершення на певних територіях АБД або тимчасової окупації.

Визначення територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих територій, відбувається за аналогією із звільненням від сплати плати за землю та податку на нерухомість, тобто спираючись на Перелік № 309*. А саме, зважаючи на дати, зазначені в цьому Переліку, щодо дії на певній території АБД та/або окупації, слід визначати, чи отримує аграрій у певному році звільнення від сплати сільгоспЄП.

* Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309.

Деталі шукайте у «Що можна не сплачувати платникам сільгоспЄП у 2024 році» // «Податки & бухоблік», 2024, № 9.

Територія звільнення. Як бачимо, воєнне звільнення від сплати сільгоспЄП поширюється тільки на територію АБД та тимчасово окуповані території. Тому в аграріїв, у яких землі згідно з Переліком № 309 потрапили до території АБД, де функціонують державні інформаційні ресурси (це підрозд. 3 розд. І Переліку № 309), виникли ті ж проблеми з отриманням воєнного звільнення, що й у платників земподатку, нерухомого податку, екоподатку.

Нагадаємо, що Мінфін разом із ДПСУ донедавна заперечували поширення на такі території воєнних пільг, мовляв, територія АБД, на яку поширюються воєнні звільнення, і територія АБД, де функціонують державні інформаційні ресурси, не мають нічого спільного. А тому якщо землі знаходяться на території АБД, де функціонують державні інформаційні ресурси, то розраховувати на будь-які воєнні пільги, в тому числі у сплаті сільгоспЄП, не варто. Нашу думку з цього приводу можна прочитати у «Території активних бойових дій, на які не поширюється воєнне звільнення: неприємна позиція Мінфіну» // «Податки & бухоблік», 2024, № 14.

Помилковість такого підходу зрозумів Кабмін. Щоб виправити це упущення і поширити на територію АБД, де функціонують державні інформаційні ресурси, ті ж пільги, що й на територію АБД, йому довелося підкоригувати свою нормативку і прирівняти одну територію АБД (території, де функціонують державні інформаційні ресурси) до іншої (до території АБД). Після цього оновлення воєнне звільнення почало поширюватися на всі території АБД, незалежно від того, функціонують там інформаційні ресурси чи ні. Про це можна детально прочитати в статті «Воєнні податкові пільги — для всіх територій активних бойових дій!» // «Податки & бухоблік», 2024, № 38.

Причому, на наш погляд, звільнення від сплати сільгоспЄП має діяти з самого початку виділення територій у зону АБД, де функціонують державні інформаційні ресурси. Але, на жаль, як і у випадку із звільненням від сплати майнових податків та екоподатку (див. «Території, де функціонують державні інформресурси, пільгуються з 01.05.2024» // «Податки & бухоблік», 2024, № 44) податківці вважають по-іншому. Так, в одному з роз’яснень на вебпорталі (а також у БЗ 111.05) вони прямо заявляють, що

за землі, розташовані на території АБД, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, сільгоспЄП не нараховується та не сплачується починаючи тільки з 01.05.2024 і до дати завершення на таких територіях АБД

Тому ті, у кого землі знаходиться на території АБД, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, мають вирішити, дотримуватися цих роз’яснень чи вважати, що звільнення було і до 01.05.2024. Тим, хто вирішить боротися, слід готуватися відстоювати свою позицію у суді.

Інші види воєнного звільнення. Також на звільнення від сплати сільгоспЄП можна розраховувати щодо земель, які на сьогодні:

не знаходяться уже в зоні АБД чи в тимчасовій окупації (наприклад, уже потрапили в зону МБД чи на них за даними Переліку № 309 закінчилися бойові дії та окупація);

— знаходяться на іншій території України.

А саме вони мають право не сплачувати сільгоспЄП за землі:

забруднені вибухонебезпечними предметами;

непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.

Такі землі відповідно до п. 2921.1 ПКУ не є об’єктом оподаткування сільгоспЄП на період, коли земельні ділянки були забруднені або визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами.

Правила отримання цього виду звільнення від сплати сільгоспЄП такі ж, як і у випадку отримання звільнення від сплати плати за землю за заміновані чи потенційно заміновані землі. Детально про це можна почитати «Заміновані землі, пошкоджена нерухомість, обов’язкова евакуація: як отримати звільнення від податків» // «Податки & бухоблік», 2024, № 48.

Сільгоспчастка. Також платники сільгоспЄП, у яких певна частина сільгоспугідь протягом дії ВС певний час перебуватиме на територіях можливих / активних бойових дій / під окупацією, можуть у наступному році обрати сільгоспЄП або підтвердити статус платника сільгоспЄП, дотримавшись розміру сільгоспчастки не на рівні 75 %, а на рівні 50 % (п.п. 10.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Розраховувати на 50 % сільгоспчастку можна, якщо

не менше 30 % загальної площі сільгоспугідь та/або земель водного фонду, що належать чи використовувалися аграрієм у попередньому році, розташовувалися не менше 6 місяців на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, які тимчасово окуповані

Визначити 6-місячний термін перебування в зоні бойових дій та/або окупації слід спираючись на дані Переліку № 309. Причому оскільки до уваги береться будь-яка зона бойових дій (як можливих, так і активних), то проблеми з тим, чи включаються землі, що знаходяться в зоні АБД, де працюють електронні ресурси, у 6-місячний період, виникати не повинно. Їх слід включати при визначенні цього показника.

Звільнення від МПЗ

Загальне звільнення. На сьогодні особи, які володіють чи користуються сільгоспугіддями, мають право через дію ВС отримати право на звільнення від сплати МПЗ. Таке звільнення передбачено п.п. 69.15 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Відповідно до нього звільнено від розрахунку МПЗ сільгоспугіддя, які знаходяться на території АБД або на тимчасово окупованих територіях України. Причому це звільнення стосується всіх платників, які володіють чи користуються сільгоспугіддями, незалежно від обраної системи оподаткування.

Діє звільнення від сплати МПЗ до дати завершення на певних територіях АБД або тимчасової окупації. Визначити такі території слід спираючись на Перелік № 309, тобто аналогічно, як і у випадку отримання воєнного звільнення з майнових податків, сільгоспЄП, екоподатку.

До відома! Під воєнне звільнення від МПЗ потрапляє саме територія із зони АБД. А враховуючи те, що воєнне звільнення, на думку фіскалів, поширюється на територію АБД, де функціонують державні інформаційні ресурси, тільки з 01.05.2024 (див. вище), то вважаємо, що без проблем розраховувати на це воєнне звільнення від МПЗ на таких територія можна тільки з 01.05.2024. Тим, хто вважатиме, що це звільнення діяло з дати виникнення зони АБД, де функціонують державні інформаційні ресурси, варто готуватися доводити свою позицію у суді.

Заміновані землі. Крім усього іншого, на звільнення від розрахунку МПЗ можна розраховувати щодо земель, які не знаходяться вже в зоні АБД чи в тимчасовій окупації (наприклад, уже потрапили в зону МБД чи на них, за даними Переліку № 309, закінчилися бойові дії та окупація) чи на іншій території України. Адже відповідно до п. 381.2 ПКУ МПЗ не сплачують за землі, за які не нараховувалися та не сплачувалися плата за землю або сільгоспЄП, через те, що земля:

забруднена вибухонебезпечними предметами;

визнана потенційно забрудненою вибухонебезпечними предметами.

Про те, які землі потрапляють під це звільнення, детально читайте у «Заміновані землі, пошкоджена нерухомість, обов’язкова евакуація: як отримати звільнення від податків» // «Податки & бухоблік», 2024, № 48.

Висновки

  • Воєнне звільнення від сплати сільгоспЄП і МПЗ поширюється на землі, які знаходяться в зоні АБД чи в тимчасовій окупації.
  • На думку фіскалів, звільнення від сільгоспЄП і МПЗ за землі із зони АБД, де функціонують державні інформаційні ресурси, діє починаючи з 01.05.2024.
  • За заміновані та потенційно заміновані землі звільнено не тільки від сплати сільгоспЄП, а й МПЗ.
  • Якщо 30 % земель аграрія 6 місяців знаходилися у зоні бойових дій чи в окупації, то для того щоб бути платником сільгоспЄП, можна орієнтуватися на зменшений розмір сільгоспчастки у розмірі 50 %, а не 75 %.