НЕ перенесені вихідні! На липень 2024 року припадає один святково-вихідний день 15 липня — День Української Державності. Тобто в мирний час у липні 2024 року мало б бути вихідним днем 15 липня.
Але на час дії ВС немає святкових днів і не діє правило святково-вихідного перенесення.
Тому додаткових вихідних у липні 2024 року не буде. 15 липня у 2024 році буде звичайним робочим днем, робота в який оплачується у звичайному порядку.
Режим експортного забезпечення. З 1 липня 2024 року набирає чинності Закон України від 09.05.2024 № 3706-IX, яким вносяться зміни до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.91 № 959-XII та ПКУ. Цими діями законодавці переписали порядок функціонування на час дії ВС режиму експортного забезпечення певних видів сільгосппродукції.
Щоб почав діяти оновлений режим експортного забезпечення, як і раніше, потрібно, щоб Кабмін затвердив перелік сільгосппродукції, яка потрапляє під його дію. До сьогодні такого переліку не було затверджено, тому навіть у старій редакції режим експортного забезпечення не функціонував, і не зрозуміло, коли почне функціонувати в новій.
Сама суть режиму експортного забезпечення зазнала деяких змін. Так, відповідно до оновленого режиму експортер, який працює з нерезидентом на умовах післяплати, щоб вивезти товар за межі України, має скласти перед вивезенням товару ПН. Причому в цій ПН нарахувати ПДВ тільки в певних випадках доведеться за 0 %, а в усіх інших — за звичайною ставкою (14 % або 20 %). Так, можна буде застосувати за новими правилами відразу ставку 0 %, коли частка неповерненої виручки з-за кордону, щодо операцій за якими скінчився перебіг ЗЕД-строків, не перевищує 20 %. У старій редакції цього режиму звичайну ставку ПДВ мали застосовувати всі експортери спецрежимної продукції.
І тільки після того, як товар буде оплачений нерезидентом, експортер, який застосовував при відвантаженні звичайну ставку ПДВ, отримає право застосувати експортну ставку 0 % та скоригувати раніше нарахований ПДВ за звичайною ставкою.
Деталі шукайте у статті «Нові реквізити ПН та зміни в експортному забезпеченні ПДВ с/г продукції: огляд змін» // «Податки & бухоблік» 2024, № 50.
Реквізити ПН. З 1 липня з подачі Закону України від 09.05.2024 № 3706-IX збільшиться перелік обов’язкових реквізитів ПН. А саме до таких обов’язкових реквізитів віднесено:
— дату та номер митної декларації;
— дату та номер договору (контракту).
Водночас щоб ці реквізити знайшли своє відображення у формі ПН, ще мають бути внесені зміни до порядку заповнення ПН. Щойно це станеться, ми неодмінно вас про це повідомимо.
Деталі шукайте у статті «Нові реквізити ПН та зміни в експортному забезпеченні ПДВ с/г продукції: огляд змін» // «Податки & бухоблік» 2024, № 50.
Допомога військовослужбовцям. З 1 липня 2024 року набирає чинності Закон України від 21.05.2024 № 3721-IX, яким вносяться зміни до ПКУ. Так, однією з цих змін є уточнення переліку осіб, яким можна без оподаткування ПДФО і ВЗ надавати благодійну допомогу відповідно до пп. «а» та «в» п.п. 165.1.54 ПКУ.
Так, відтепер без оподаткування можна надавати допомогу не тільки військовослужбовцю, який має статус учасника бойових дій, а й військовослужбовцю без такого статусу, якщо він захищає (захищав) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. Детально про неоподаткування надання благодійної допомоги таким особам читайте у статті «Допомога на лікування (не) працівникам» // «Податки & бухоблік» 2024, № 42.
Перевірка та обмін інформацією про фінансові рахунки (CRS). Особи, які відповідають критеріям підзвітної фінустанови відповідно до Загального стандарту звітності CRS станом на 30 червня 2023 року, застосовують процедури належної комплексної перевірки (НКП) для визначення підзвітних рахунків з 1 липня 2023 року.
Строк для включення до звіту / подання до ДПС інформації за рахунками за 2023 рік для них — 1 липня 2024 року.
Про це ми писали у статті «ЗЕД-розрахунки та міжнародний автообмін інформацією: 2023/2024» // «Податки & бухоблік» 2023, № 103 (ср. ).
Мобілізація. Закон України від 11.04.2024 № 3633-IX вимагає від громадян України, які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом (тобто не пізніше 16.07.2024) уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Радіочастотна рента. З 1 липня 2024 року Законом України від 21.05.2024 № 3721-IX вносяться зміни до ПКУ в частині сплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України.
Так, наприклад, після цих змін:
1) стало більш детально прописано, хто є платником такої ренти. Зокрема, прямо визначено, що таку ренту не повинні платити не тільки спеціальні користувачі, перелік яких визначено Законом «Про електронні комунікації», а і радіоаматори та користувачі суднових станцій, що встановлені на борту судна;
2) змінюється розмір ставок, а саме збільшуються приблизно на 17 %. Причому визначено, що:
— з 01.07.2024 і по 01.09.2024 при розрахунку радіочастотної рентної плати податок слід рахувати, хоч і за підвищеними ставками, але з урахуванням понижуючих коефіцієнтів, які наведені в новому п. 3 підрозд. 93 розд. ХХ ПКУ.
Це не стосується тільки «стільникового радіозв’язоку», якщо ліцензія на користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України була видана з 1 січня 2022 року на конкурсних або тендерних засадах. Для цього виду зв’язку рента рахується вже починаючи з 01.07.2024 за підвищеними ставками без застосування понижуючих коефіцієнтів;
— починаючи з 1 вересня 2024 року і до кінця дії ВС підвищені ставки ренти застосовуватимуть усі платники без використання понижуючих коефіцієнтів.
Рахувати рентну плату за ІІ квартал 2024 року платники мають ще за старими ставками.
Шкідливі речовини на суднах. З 8 липня 2024 року починає діяти наказ Мінінфраструктури від 17.10.2023 № 956, яким затверджено Правила реєстрації операцій із шкідливими речовинами на морських суднах і суднах внутрішнього плавання, що плавають під прапором України, у морських і річкових портах та терміналах.
Техрегламент сільгосптехніки. 18 липня 2024 року набирає чинності Технічний регламент затвердження типу сільськогосподарських і лісогосподарських транспортних засобів, затверджений постановою Кабміну від 12.01.2024 № 28. Ним визначено технічні та адміністративні вимоги до затвердження типу нових спроєктованих і виготовлених в один або декілька етапів сільгосп- та лісгосптранспортних засобів, систем, складових частин, окремих технічних вузлів, а також частин та обладнання, виготовлених для встановлення на таких транспортних засобах, зокрема на: трактори (категорії T і C), причепи (категорія R); змінні причіпні машини (категорія S).
Не поширюється його дія на змінне обладнання, яке повністю піднімається над землею або яке не може переміщуватися на шарнірному з’єднанні навколо вертикальної осі, коли транспортний засіб, до якого воно прикріплене, використовується на дорозі.
Реєстрації потужностей. 24 липня 2024 набирає чинності наказ Мінагрополітики від 15.02.2024 № 431, яким затверджено Порядок, що визначає процедуру державної реєстрації потужностей з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу.
Щоб пройти таку реєстрацію, оператор ринку не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку роботи потужності подає до Держпродспоживслужби за адресою потужності (у тому числі через ЦНАП, Порталу «Дія») відповідну заяву.
Продукти бджільництва. 30 липня 2024 року набирає чинності наказ Мінагрополітики від 15.11.2023 № 1968, яким визначено Гігієнічні вимоги до потужностей, на яких здійснюється виробництво та/або обіг продуктів бджільництва.
Поширюється дія цих вимог на виробників та/або продавців продуктів бджільництва, причому немає значення, призначені вони для споживання людиною чи ні.
Тільки якщо особи займаються виробництвом, зберіганням та іншим поводженням з продуктами бджільництва без комерційного використання, тобто мають справу з продуктами бджільництва, які призначені для особистого споживання (використання) людиною, можуть на ці вимоги не зважати.