Теми статей
Обрати теми

Допомога на лікування (не) працівникам

Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань
Підприємство хоче надати допомогу на лікування працівнику та особі, яка виконує роботи за цивільно-правовим договором. За яких умов допомога таким особам не буде оподатковуватися? Як оформити надання допомоги на лікування? Чи потрібен наказ? Подібні запитання від наших читачів непоодинокі. Надаємо відповіді на них.

ПКУ має кілька варіантів надання неоподатковуваної допомоги, яка може бути використана на лікування та медичне обслуговування фізичних осіб.

Перший варіант пропонує п.п. 165.1.19 ПКУ. При дотриманні певних умов його норми виводять з-під оподаткування допомогу на лікування та медичне обслуговування, яку надає роботодавець працівнику або ж благодійна організація фізособі.

Другий варіант встановлений п.п. «а» п.п. 170.7.4 ПКУ. Він дозволяє надавати неоподатковувану цільову допомогу на лікування або реабілітацію як працівнику, так і непрацівнику.

Третій варіант — це надання згідно із положеннями п.п. «в» п.п. 165.1.54 та п.п. «а» п.п. 170.7.8 ПКУ неоподатковуваної суми (вартості) благодійної допомоги, що може бути виплачена (надана) певним категоріям фізосіб протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану.

Якщо ж із цільовими допомогами у вас не склалося, то є четвертий варіант. Він дає можливість надати нецільову допомогу будь-якій особі. Умови її неоподаткування визначені у п.п. 170.7.3 ПКУ.

Отже, почнемо з першого варіанта.

Допомога на лікування та медобслуговування

Умови неоподаткування. На підставі п.п. 165.1.19 ПКУ не оподатковується ПДФО допомога на лікування та медобслуговування, якщо одночасно дотримані такі умови.

1. Надавач допомоги — благодійна організація або роботодавець.

Увага! Якщо надавач — роботодавець, то отримувачем має бути найманий працівник цього роботодавця. Саме працівник повинен звернутися до роботодавця з заявою про надання такої допомоги. При цьому кошти для лікування та медобслуговування можуть призначатися не тільки для самого працівника, а й члена його сім’ї першого ступеня споріднення або дитини, яка перебуває під опікою чи піклуванням такого працівника. Членами сім’ї першого ступеня споріднення є батьки, чоловік або дружина, а також діти фізичної особи, у тому числі усиновлені (п.п. 14.1.263 ПКУ).

2. Допомога надається для лікування або медичного обслуговування, у тому числі, але не виключно, для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю.

Зауважте, що, на наш погляд,

допомога на лікування та медичне обслуговування може надаватися як кошти або у вигляді майна (послуг)

3. Наявні документи, що підтверджують цільовий характер надання коштів на оплату лікування та медобслуговування (у разі здійснення передоплати таких послуг) або факт надання цих послуг (якщо здійснюється післяплата).

Це можуть бути:

— документи, що підтверджують потребу фізособи в лікуванні та медичному обслуговуванні (наприклад, наявність та характеристики хвороби, травми, отруєння, патологічного стану). Зокрема, довідки, виписки з амбулаторних карт, рецепти, рахунки-фактури медичних установ, договори на медичне обстеження тощо;

— документи, які ідентифікують постачальника та одержувача послуг, їх обсяги та вартість, — договори, платіжні та розрахункові документи, акти наданих послуг тощо;

— інші відповідні документи залежно від необхідного лікування або медичного обслуговування, хвороби та її стану.

Копії таких підтвердних документів мають бути надані надавачу допомоги разом з заявою про надання допомоги.

4. Допомогу надають для компенсації витрат, що не компенсуються фондом загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування (далі — фонд медстрахування). Проте цю систему страхування в Україні ще не запроваджено, тому вимога наразі не актуальна.

А чи встановлений якийсь граничний неоподатковуваний розмір для такої допомоги? Ні,

допомога на лікування та медичне обслуговування працівника може надаватися без оподаткування у будь-якій сумі при дотриманні вимог, установлених п.п. 165.1.19 ПКУ

Ще один приємний момент. Не має значення те, де проводять лікування, — в Україні чи за кордоном (див. роз’яснення в категорії 103.02 БЗ).

Що стосується ВЗ, то його з неоподатковуваної допомоги на лікування та медичне обслуговування не утримуємо (див. п.п. 1.7 п.п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

ЄСВ. Допомога на оплату лікування не входить до фонду оплати праці (п. 3.31 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, далі — Інструкція № 5). Тож ЄСВ на неї не нараховуємо.

Об’єднана звітність. Кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування та не оподатковуються на підставі п.п. 165.1.19 ПКУ, відображайте у 4ДФ з ознакою доходу «143».

До Д1 така допомога потрапити не повинна, оскільки вона не є базою нарахування ЄСВ.

Цільова благодійна допомога на лікування

Умови неоподаткування. Підпункт «а» п.п. 170.7.4 ПКУ виводить з-під оподаткування ПДФО цільову благодійну допомогу на лікування або реабілітацію, якщо одночасно виконуються такі вимоги.

1. Благодійник (фізична чи юридична особа) — резидент України.

2. Виплата допомоги на лікування здійснюється безпосередньо закладу охорони здоров’я. Таким чином, фізособа цільову благодійну допомогу на руки не отримує.

3. Допомога на лікування надається для компенсації вартості платних послуг з лікування, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю).

Водночас не можна надавати таку допомогу (а у випадку надання вона буде оподатковуватися) на косметичне лікування або косметичну хірургію (включаючи косметичне протезування, не пов’язане з медичними показаннями); водолікування та геліотерапію, не пов’язані з хронічними захворюваннями; лікування та протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, гальванопластики та порцеляни; аборти (крім абортів, які проводяться за медичними показаннями, або якщо вагітність стала наслідком зґвалтування); операції зі зміни статі; лікування венеричних захворювань (крім СНІДу та венеричних захворювань, причиною яких стало нестатеве зараження чи зґвалтування); лікування тютюнової або алкогольної залежності; придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, які не включені до переліку життєво необхідних, затвердженого КМУ*.

* На нашу думку, тут слід орієнтуватися на Національний перелік основних лікарських засобів, затверджений постановою КМУ від 25.03.2009 № 333.

4. Допомога надається на лікування:

— платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення;

— особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю або дитини, у якої хоча б один із батьків є особою з інвалідністю; дитини-сироти, напівсироти; дитини з багатодітної або малозабезпеченої родини; дитини, батьки якої позбавлені батьківських прав.

Тобто одержувач цільової допомоги на лікування чи на реабілітацію не обов’язково має бути працівником вашого підприємства (або ФОП). Це може бути й стороння особа.

5. Допомога надається у розмірі, що не перекривається виплатами з фонду медстрахування. Проте, як вже було згадано, наразі систему загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування в Україні не запроваджено.

Увага!

Цільова благодійна допомога на лікування, що виплачується відповідно до п.п. «а» п.п. 170.7.4 ПКУ, не обмежена розміром

Вся її сума (вартість), одержана набувачем на лікування, не буде оподатковуватися за дотримання зазначених вище умов.

Щодо ВЗ, то з цільової благодійної допомоги на лікування або реабілітацію, яка не обкладається ПДФО, не потрібно утримувати й ВЗ (п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Підставою для надання цільової благодійної допомоги на лікування є заява фізичної особи з проханням оплатити її лікування (вартість необхідних ліків). До заяви слід додати рахунок-фактуру закладу охорони здоров’я на оплату медичних послуг.

Термін використання. Цільову благодійну допомогу на лікування слід використати протягом 24 місяців, наступних за місяцем її отримання (див. п.п. 170.7.5 ПКУ). Якщо цього не зробити й не повернути кошти, то вона перетворюється для фізособи, на лікування якої надавалася, в оподатковуваний дохід. З такого доходу за підсумками річного декларування доведеться сплатити ПДФО та ВЗ.

Водночас набувач цільової благодійної допомоги має право звернутися до органу ДПС з поданням про продовження строку використання цільової благодійної допомоги на лікування чи реабілітацію. При цьому слід зазначити обставини, що свідчать про неможливість її повного використання у визначений строк (п.п. 170.7.6 ПКУ).

ЄСВ. Його не нараховуємо на підставі пп. 3.30, 3.32 Інструкції № 5.

Об’єднана звітність. У розділі I 4ДФ неоподатковувану цільову благодійну допомогу на лікування або реабілітацію відображаємо з ознакою доходу «169».

У Д1 неоподатковувану цільову допомогу не показуємо.

«Воєнна» допомога постраждалим від бойових дій

Приєднуйтесь до Telegram спільноти та дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Тут говоримо про благодійну допомогу, порядок надання якої регулюють п.п. «в» п.п. 165.1.54 та п.п. «а» п.п. 170.7.8 ПКУ. За певних умов така допомога може надаватися на лікування платника податків.

Умови неоподаткування. Сума (вартість) благодійної допомоги, наданої відповідно до п.п. «в» п.п. 165.1.54 та п.п. «а» п.п. 170.7.8 ПКУ, не оподатковується ПДФО та ВЗ за виконання таких вимог.

1. Допомога надається благодійниками у порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VI (ср. ). Вважаємо, що таке формулювання означає, що благодійником може бути фактично будь-яка фізична чи юридична особа приватного права, а не лише благодійна організація.

2. Отримувачем допомоги є особа, яка належить до категорій осіб, визначених у п.п. «в» п.п. 165.1.54 ПКУ. Такі категорії перелічені в графі 1 таблиці нижче. Звісно, належність особи до відповідної категорії повинна бути підтверджена документально.

3. Допомога виплачується на цілі, визначені у п.п. «а» п.п. 170.7.8 ПКУ. Вони зібрані нижче в графі 2 таблиці.

Застереження! Оскільки допомога є цільовою, то рекомендуємо мати документи, що підтвердять напрям її використання, а не тільки приналежність особи до «дозволеної» категорії.

Одержувачі та мета «воєнної» допомоги на лікування

Одержувачі благодійної допомоги

(п.п. «в» п.п. 165.1.54 ПКУ)

Сума та напрямок допомоги

(п.п. «а» п.п. 170.7.8 ПКУ)

1

2

Учасники бойових дій* — військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники МВС, Управління держохорони, Держслужби спецзв’язку та захисту інформації, інших військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейські та працівники Нацполіції, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпеченні нацбезпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів або члени сімей таких учасників бойових дій**

Будь-яка сума (вартість), що надається для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення

Військовослужбовці (резервісти), які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, під час безпосередньої участі у відсічі збройної агресії та забезпеченні нацбезпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану, у разі якщо такі особи безпосередньо перебували в районах здійснення зазначених заходів, або члени сімей таких військовослужбовців (резервістів), які загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва**

Працівники підприємств, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення нацбезпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або члени їхніх сімей **

Будь-яка сума (вартість), що надається як допомога на лікування та медичне обслуговування (обстеження, діагностику), у тому числі — для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення

Фізособи, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах***

* Статус учасника бойових дій має бути підтверджений посвідченням учасника бойових дій (див. роз’яснення в категорії 103.15 БЗ).

** До членів сімей учасників бойових дій, працівників підприємств, сил цивільного захисту належать: батьки (якщо вони до досягнення особою повноліття не були позбавлені батьківських прав); дід та баба (якщо батьки померли); інший із подружжя (якщо він (вона) не одружилися вдруге); малолітні та/або неповнолітні діти; повнолітні діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, до закінчення ними закладів освіти, але не більше ніж до досягнення 23 років; повнолітні діти, які не мають своїх сімей; повнолітні діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття; утриманці загиблого (померлого), яким у зв’язку з цим виплачується пенсія (абзац шостий п.п. «в» п.п. 165.1.54 ПКУ).

*** Див. Перелік, затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309.

Увага! Така благодійна допомога не включається до оподатковуваного доходу платника податків до 31 грудня (включно) року, наступного за роком, у якому:

— припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан в Україні та/або

— завершено здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії рф.

ЄСВ. ЄСВ на її суму не нараховуємо (пп. 3.31 та 3.32 Інструкції № 5).

Об’єднана звітність. Суму неоподатковуваної благодійної допомоги, наданої на підставі п.п. «в» п.п. 165.1.54 та п.п. «а» п.п. 170.7.8 ПКУ, зазначаємо у 4ДФ з ознакою доходу «205».

У Д1 таку благодійну допомогу не відображаємо.

Нецільова благодійна допомога

Якщо перелічені вище варіанти надання допомоги на лікування з якихось причин вам не підходять, розгляньте варіант нецільової благодійної допомоги (див. п.п. 170.7.3 ПКУ).

Умови неоподаткування. Нецільову благодійну допомогу, у тому числі матеріальну не обкладають ПДФО та ВЗ, якщо виконані такі дві умови, встановлені у п.п. 170.7.3 ПКУ.

1. Допомогу надає резидент (юридична чи фізична особа).

2. Розмір нецільової благодійної допомоги сукупно протягом року не перевищує суми, визначеної в абзаці першому п.п. 169.4.1 ПКУ (у 2024 році — 4240 грн).

Умов щодо обов’язкової наявності трудових відносин з одержувачем допомоги немає.

Надають нецільову благодійну допомогу відповідно до наказу керівника підприємства, підставою для видання якого є заява одержувача.

ЄСВ. Нецільова благодійна допомога не входить до фонду оплати праці, а отже, й бази нарахування ЄСВ (пп. 3.31 та 3.32 Інструкції № 5).

Об’єднана звітність. У розділі І 4ДФ неоподатковувану нецільову благодійну допомогу відображають з ознакою доходу «169».

Висновки

  • ПКУ передбачено кілька варіантів надання неоподатковуваної допомоги на лікування.
  • Перший варіант — неоподатковувана згідно із п.п. 165.1.19 ПКУ допомога на лікування та медобслуговування. Має цільовий характер. Не обмежена розміром. У 4ДФ — ознака доходу «143».
  • Другий варіант — цільова благодійна допомога на лікування, що не оподатковується на підставі п.п. «а» п.п. 170.7.4 ПКУ. Не обмежена розміром. У 4ДФ — ознака доходу «169».
  • Третій варіант — неоподатковувана благодійна допомога, надана на лікування певним категоріям фізосіб під час дії воєнного стану відповідно до положень п.п. «в» п.п. 165.1.54 та п.п. «а» п.п. 170.7.8 ПКУ. Має цільовий характер. Без обмежень за сумою. У 4ДФ — ознака доходу «205».
  • Четвертий варіант — нецільова благодійна допомога, надана відповідно до п.п. 170.7.3 ПКУ, у сумі, що не перевищує сукупно протягом 2024 року 4240 грн. У 4ДФ — ознака доходу «169».
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі