Роботодавці зобов’язані звітувати щодо заброньованих військовозобов’язаних працівників на вимогу абзацу тринадцятого ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543-ХІІ.
Механізм бронювання визначає, зокрема, Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затверджений постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (в редакції постанови КМУ від 05.06.2024 № 650), далі — Порядок № 76. Нормами цього Порядку встановлені правила подання звіту про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані згідно з цим Порядком, та його форма. Саме про цей звіт й пропонуємо сьогодні поговорити.
Хто звітує? Ті підприємства, які забронювали своїх працівників відповідно до положень Порядку № 76, зокрема:
— підприємства, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт, надання послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань (далі — підприємства, які забезпечують ЗСУ);
— підприємства, які визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі — підприємства, які критично важливі для економіки та населення).
Зазначимо, що звіт щодо заброньованих працівників також повинні подавати й органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування. Але їх не розглядаємо.
Увага! Якщо ви бронювали працівників не за Порядком № 76, а за Порядком бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затвердженим постановою КМУ від 04.02.2015 № 45 (далі — Порядок № 45), то звіт, про який тут ідеться, ви не формуєте й не подаєте.
Періодичність і строк. Підприємства, зазначені вище, складають звіт щокварталу станом на 1-ше число місяця, що настає за звітним кварталом. Строк подання — до 10-го числа місяця, що настає за звітним кварталом (див. п. 14, п.п. 1 п. 16 Порядку № 76).
Таким чином,
звіт про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані станом на 01.07.2024 згідно з Порядком № 76, підприємствам треба подати до 10 липня 2024 року
Форма та показники звіту. Форма звіту наведена в додатку 6 до Порядку № 76.
До звіту включайте зведені показники щодо чисельності заброньованих військовозобов’язаних працівників у розрізі професійних назв робіт таких працівників — керівники, професіонали та фахівці, технічні службовці, інші. Подання поіменних списків заброньованих не вимагається.
Увага! Підприємство наводить загальні відомості за своїми працівниками та за працівниками підпорядкованих йому структурних підрозділів і філій незалежно від їх місцезнаходження.
При заповненні звіту:
— у графі «Професійна назва робіт» вказуйте назви робіт, які наведені в Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій». Зауважимо, що до угрупування «Керівники» у вас повинні потрапити працівники, в яких професійна назва робіт має код КП, що починається з «1» (приклад — менеджер (управитель) із збуту, код КП 1475.4), до угрупування «Професіонали та фахівці» — працівники, у яких код КП починається з «2» або «3» (приклад — інспектор з кадрів, код КП 3423), до угрупування «Технічні службовці» — працівники, у яких код КП починається з «4» (приклад — секретар керівника (організації, підприємства, установи, код КП 4115), до угрупування «Інші» — працівники, в яких код КП починається з «5» — «9»;
— у графі «Чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані» зазначайте чисельність військовозобов’язаних за відповідною професійною назвою робіт, яким видано витяг із наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаного. При визначенні чисельності враховуємо виключно працівників, які заброньовані відповідно до Порядку № 76. Працівників, які заброньовані згідно з Порядком № 45 та Переліком посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затвердженим розпорядженням КМУ від 18.03.2015 № 493, залишаємо «за бортом».
Увага! Якщо всі необхідні відомості про військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання, були подані підприємством, проте рішення Мінекономіки щодо бронювання таких працівників не надходило, подавати звіт відповідно до Порядку № 76 не потрібно.
Куди подавати? Звіт треба подавати туди, куди ви подавали списки на бронювання.
Так, підприємства, які забезпечують ЗСУ, подають звіт центральним органам виконавчої влади, що здійснюють керівництво ЗСУ, іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, СБУ або Мінстратегпрому.
Підприємства, які критично важливі для економіки та населення, звітують центральному органу виконавчої влади, який забезпечує формування та/або реалізує державну політику у відповідній сфері, відповідній обласній, Київській та Севастопольській міській держадміністрації (військовій адміністрації в разі її утворення), Секретаріатові КМУ, органам, які здійснюють управління державним майном, що забезпечує діяльність відповідно Президента України, ВРУ та КМУ.
Зауважте: звіт щодо заброньованих працівників не треба подавати до ТЦК!
Відповідальність за неподання. Неподання звіту вважатиметься порушенням законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. За таке порушення в особливий період (наразі він діє) передбачено накладення штрафу на посадових осіб у розмірі від 34000 грн до 59500 грн (див. ч. 3 ст. 2101 КУпАП).