Теми статей
Обрати теми

Донарахування перевіркою ПДВ

Солошенко Людмила, податковий експерт
Після податкових перевірок з’являється питання: як правильно врахувати їх результати? Про це ми поговоримо в тематичному номері. Чи показувати результати перевірок у податковій звітності? Як їх враховувати в бухгалтерському обліку? Ці питання розберемо для ключових податків: податку на прибуток, єдиного податку, ПДФО, військового збору, ЄСВ, майнових податків. А також поговоримо про відображення в обліку штрафів і пені та з’ясуємо, коли їх можна уникнути. А розпочнемо з перевірок ПДВ — коли перевіркою виявлено заниження податку.

ППР форми «Р»

Якщо перевіркою встановлено заниження податку в ряд. 18 декларації з ПДВ (недоплата), то податківці направлять податкове повідомлення-рішення (ППР) форми «Р» (п. 2 розд. II Порядку№ 1204*). І донарахують суму податкових зобов’язань (ПЗ):

Донарахування ПДВ за результатами перевірки

Форма ППР:

Призначення

Відображення донарахованих ПЗ (у періоді узгодження ППР):

в ІКП

у декларації

«Р»

донарахування податку (збільшення ПЗ, оскільки занижено значення ряд. 18 декларації з ПДВ)

сума донарахованих ПЗ враховується в ІКП (інтегрованій картці платника)

оскільки ПЗ узгоджуються за ППР, то в декларацію їх додавати не треба (у декларації не відображаються)

* Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений наказом Мінфіну від 28.12.2015 № 1204.

Хоча платник, не згодний з результатами перевірки і з ППР, що надійшло, може оскаржити його в адміністративному та/або судовому порядку (п. 56.1 ПКУ). Тоді узгодження ППР здійснюється за результатами оскарження.

Якщо заниження податку виявлене при камералці. Щоправда, якщо заниження ПЗ виявлено при камералці, то податківці можуть запропонувати платникові виправитися самостійно і доплатити податок, подавши уточнюючий розрахунок (УР). Проте в цьому випадку контролери визнають можливість подання УР платником тільки до отримання ним акта камеральної перевірки (БЗ 129.02).

Хоча суди вважають, що платник не обмежений у праві самовиправитися, навіть якщо отримано акт камеральної (документальної) перевірки. А податківці, виносячи ППР за підсумками камералки (документалки), повинні враховувати дані поданого платником УР (детальніше про це див. «Уточнитися після перевірки — (не)можливо?» // «Податки & бухоблік», 2021, № 46).

Коли платити за ППР?

Строк сплати. Коли платникові треба сплатити донараховані суми, зазначені в ППР?

Взагалі-то якщо перевірка донарахувала податок, то за загальними правилами (п. 57.3 ПКУ):

— нараховану суму грошового зобов’язання з ППР платник повинен сплатити протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання ППР,

— а якщо розпочато оскарження — то після закінчення оскарження протягом 10 робочих днів після узгодження сум за ППР під час цих процедур.

Проте

у зв’язку з воєнним станом п.п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ встановлені пом’якшувальні правила — введено продовжений (30-денний) строк на оплату сум за ППР

Причому при дотриманні такого строку сплати до того ж можна уникнути штрафів і пені! Оскільки передбачено, що якщо контролери донарахують податкові зобов’язання за результатами документалки і платник сплатить їх за ППР протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання ППР (без оскарження), то штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується. Зважаючи на такі умови, сума грошових зобов’язань з ППР до моменту повної сплати платником, проте не пізніше за 30-денний строк після отримання ППР платником, вважається неузгодженою.

Таким чином, сплативши донарахований перевіркою податок за ППР у відведений 30-денний строк, платник звільняється від штрафів і пені! Детальніше про це див. окрему статтю «Відображаємо в обліку штрафи та пені за перевірками» // «Податки & бухоблік», 2024, № 57.

Платимо за ППР — до бюджету. Важливо! При оплаті сум за ППР врахуйте, що ППР-платежі з ПДВ — тобто донараховані податківцями при перевірці суми:

— податкових зобов’язань з ПДВ,

— штрафів і пені*, —

платять з поточного рахунку прямо до бюджету (Дт 641/ПДВ — Кт 311; п. 25 Порядку № 569**).

* Хоча якщо податкові зобов’язання за ППР будуть сплачені платником (без оскарження) в 30-денний строк, то, як зазначалося, штрафи і пеню за ППР сплачувати не доведеться (п.п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

** Порядок електронного адміністрування ПДВ, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 № 569.

Тобто платежі за ППР платять не так, як податок за деклараціями: не на електронний ПДВ-рахунок, а безпосередньо до бюджету. Ну а оскільки всі ППР-платежі пройдуть повз електронний ПДВ-рахунок, вони не збільшать платникові ліміт для реєстрації податкових накладних (ПН).

У зв’язку із цим помилки краще виправляти самостійно. Оскільки тоді податок, самостійно донарахований за УР, платник сплатить на електронний ПДВ-рахунок (пп. 19, 20 Порядку № 569). А отже, буде збільшений ліміт для реєстрації ПН (через показник ΣПопРах).

Що в обліку?

Чи виправляти ПДВ-декларації? А чи треба, якщо перевірка донарахувала податок, враховувати результати перевірки ще і в декларації з ПДВ? І, скажімо, повертатися в минулі періоди (за які контролери донарахували ПЗ) і виправляти помилкові декларації з ПДВ?

Ні, якщо ПЗ донараховані перевіркою й узгоджуються / сплачуються платником за ППР, то відображати їх (узгоджувати) ще і в ПДВ-декларації не треба. Тому

подавати уточненки (УР) до минулих періодів платникові не слід

Інакше ПДВ буде сплачений двічі: за ППР і ще при самовиправленні за УР.

А також немає необхідності відображати дані з ППР форми «Р» і в поточній декларації. Про те, що Порядком № 21* не передбачено відображення в ПДВ-декларації ППР форми «Р», говорилося і в листі ДПСУ від 17.03.2020 № 1096/6/99-00-04-01-03-06/ІПК. Адже до декларації з ПДВ включають не будь-які ППР, а тільки в ряд. 16.3 у деяких випадках ППР форми «В3», «В4» (при помилках у від’ємному значенні). Детальніше про це див. статтю «Перевірки від’ємного значення та бюджетного відшкодування» // «Податки & бухоблік», 2024, № 57.

* Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21.

Тому платникові, який отримав ППР за формою «Р», досить просто сплатити суму податкового зобов’язання з ПДВ (тобто суму недоплати), донарахованого при перевірці. Причому при сплаті в 30-денний строк — без штрафів і пені. На підставі такого ППР сума недоплати врахується в ІКП. Тому результати перевірки враховувати ще і в декларації не треба.

Що в бухобліку? А ось у бухгалтерському обліку — врахувати результати перевірки й усунути помилку платникові необхідно.

Нагадаємо, що в обліку відображають тільки узгоджені грошові зобов’язання. Тому

результати перевірки відображають у бухгалтерському обліку тільки після їх узгодження

При цьому слід мати на увазі, що (як обумовлено п.п. 69.37 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ) з урахуванням воєнного 30-денного строку, відведеного на оплату ППР (без оскарження), сума грошових зобов’язань з ППР стає узгодженою в момент повної сплати платником сум за ППР, проте не пізніше за 30-денний строк після отримання ППР платником.

При виправленні помилки в бухобліку керуються загальними правилами виправлень — дивлячись якою була помилка:

— поточного року — тоді помилку виправляють шляхом внесення відповідних коригувань у поточному звітному періоді або

— минулих років — тоді коригують сальдо нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) рахунок 44 на початок року (якщо помилка вплинула на фінрезультат) або сальдо на початок року за тими статтями балансу, які зачепила помилка (якщо помилка на фінрезультат не вплинула).

Детальніше про виправлення помилок у бухобліку див. статтю «Виправляємо бухоблікові помилки» // «Податки & бухоблік», 2020, № 80.

А також якщо ПДВ-помилка вплинула на фінрезультат (який для платників податку на прибуток є об’єктом оподаткування) і зачепила податок на прибуток, то також слід відкоригувати і суму податку на прибуток (див. статтю «Результати перевірки податку на прибуток в обліку» // «Податки & бухоблік», 2024, № 57).

Оскільки при сплаті ПЗ за ППР у 30-денний строк (без оскарження) платник звільняється від штрафів і пені, то в такому разі відображати фінансові санкції в бухобліку не доведеться. Інакше, якщо перевищено 30-денний строк сплати, доведеться сплатити і штрафи, і пеню. Тоді для бухобліку штрафи та пеня — це поточні витрати. Детальніше про їх облік див. окрему статтю «Відображаємо в обліку штрафи та пені за перевірками» // «Податки & бухоблік», 2024, № 57.

Приклад. За результатами перевірки донараховані ПЗ з ПДВ:

— за листопад 2023 року — у сумі 500 грн (забули нарахувати компенсуючі ПЗ за п. 198.5 ПКУ за товарами, використаними в пільговій діяльності);

— за березень 2024 року — у розмірі 1000 грн (не нарахували мінбазні ПЗ за п. 188.1 при безоплатній передачі).

Припустимо, що в цих періодах декларація була позитивна. Виправлення помилок (минулорічної і поточного року) в обліку відобразиться такими записами.

Виправлення помилок з ПДВ (заниження ПЗ) після перевірки

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума,

грн

Дт

Кт

Виправлення минулорічної помилки

1

Донараховано ПЗ з ПДВ за листопад 2023 року

441

641/ПДВ

500

2

Зменшено податок на прибуток за 2023 рік (500 грн х 18 %)

641/прибуток

441

90

Виправлення помилки поточного року

3

Донараховано ПЗ з ПДВ за березень 2024 року

949

641/ПДВ

1000

4

Зменшено податок на прибуток за I квартал 2024 року методом «червоне сторно» (підприємство є квартальником-високодохідником) (1000 грн х 18 %)

98

641/прибуток

180

Сплата ПЗ за ППР

5

Сплачено донараховані перевіркою ПЗ з ПДВ за ППР у 30-денний строк*

641/ПДВ

311

1500

* Оскільки ПЗ за ППР сплачені платником у 30-денний строк, то штрафи, нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується.

Висновки

  • Якщо перевіркою донараховано ПЗ з ПДВ, то виправляти ПДВ-звітність і подавати уточненки до минулих помилкових періодів платникові не треба. Проте слід виправити помилки в бухобліку.
  • Якщо платник сплатить донарахований податок за ППР протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання ППР (без оскарження), то не доведеться платити штрафи та пеню.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі