Узагалі-то ОСББ має право надавати матдопомогу лише своїм працівникам, якщо така виплата належить до фонду оплати праці. Однак під час воєнного стану (ВС) її можна надати й деяким іншим категоріям фізосіб за дотримання певних умов. Якщо ж ними знехтувати, ОСББ втратить свій неприбутковий статус.
Далі про це докладніше.
Довоєнні правила. Неприбуткові організації (НПО), до яких належать і ОСББ, можуть використовувати отримані доходи (прибутки) лише для (див. п.п. 133.4.2 ПКУ):
1) фінансування витрат на своє утримання та
2) реалізації цілей (завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами НПО.
Основна діяльність ОСББ полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю об’єднання (ч. 4 ст. 4 Закону № 2866*).
* Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 № 2866-ІІІ.
Таким чином, прописані в статуті ОСББ напрями його діяльності не можуть передбачати виплати (видачі) матеріальної допомоги фізособам (наприклад, як у благодійних чи релігійних організацій). Це перша причина, чому
ОСББ не може надавати матеріальну допомогу
І однієї цієї причини вже досить, щоб заявити: такі операції є порушенням вимог п.п. 133.4.2 ПКУ. Власне до такого висновку доходять і податківці (див. лист ДПСУ від 18.10.2023 № 3647/ІПК/99-00-21-02-02-06). У свою чергу, порушення згаданих вимог призводить до виключення НПО з Реєстру неприбуткових установ та організацій (п.п. 133.4.3 ПКУ).
Та є ще й інша причина, яку, до речі, можна обернути на свою користь. За приписами п.п. 133.4.1 ПКУ установчі документи неприбутківця, в тому числі й ОСББ, повинні містити
«заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед
засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України),
членів такої організації,
працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску),
членів органів управління та
інших пов’язаних з ними осіб»
Як випливає з цієї норми, будь-яка НПО має право здійснювати витрати на оплату праці (з урахуванням нарахованого ЄСВ). Тож єдиним винятком, коли ОСББ може надати матеріальну допомогу без ризику втратити неприбутковий статус, — виплатити її своїм працівникам (бухгалтер, прибиральниця, сантехнік тощо), але не членам органів управління (зокрема, голові правління ОСББ) за умови, що така виплата належить до фонду оплати праці. Прикладом такої допомоги може бути виплата на оздоровлення до відпустки, що здійснюється щорічно всім або більшості працівників. Детальніше про це читайте в статті «Надати матеріальну допомогу та залишитися неприбутківцем: місія здійсненна?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 13 (ср. ).
Підсумуємо. До війни ОСББ не мала права взагалі надавати матдопомогу будь-кому, хоч мешканцям, хоч ні, за винятком своїх працівників за певних умов (див. вище).
Воєнне послаблення. На період ВС п. 133.4 ПКУ застосовується з урахуванням положень п. 63 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ. Згідно з ними в цей період
не вважається порушенням використання доходів (прибутків) НПО для надання благодійної допомоги фізособам, які не є засновниками (учасниками) НПО або пов’язаними з ними особами
та:
— проживають (проживали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або
— вимушено залишили місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах та, в тому числі, взяті на облік у відповідних структурних підрозділах з питань соцзахисту населення.
Території, де проводяться (проводилися) бойові дії, визначають згідно з розд. І Переліку, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309. При цьому до таких територій уключаються (1) території можливих бойових дій, (2) території активних бойових дій та (3) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (абзац третій п. 1 постанови КМУ від 06.12.2022 № 1364). Тривалість періоду, протягом якого фізособа проживала на таких територіях, а також той факт, закінчилися чи продовжуються бойові дії на момент надання їй матеріальної допомоги, значення не має.
Отже, фізичним особам, які відповідають зазначеним умовам, матеріальну (благодійну) допомогу в період дії ВС можна видавати без побоювання розпрощатися з неприбутковим статусом, навіть якщо це не передбачено установчими документами ОСББ. Але не всім!
засновникам (учасникам) НПО та пов’язаним з ними особам надавати таку допомогу взагалі заборонено
Тож аби не порушити цю заборону, мусимо з’ясувати, хто належить до зазначеної категорії.
На жаль, про засновників (учасників) ОСББ у профільному Законі № 2866 нема й не було жодного слова. Можна пригадати лише ст. 9 Закону № 2866, де свого часу йшлося про членство в об’єднанні. Наразі це — в минулому. Чинне законодавство більше не оперує таким поняттям, як член ОСББ. Більше того, і процедури вступу в ОСББ, тобто процедури набуття членства в такому об’єднанні теж не існує.
Натомість ст. 1 Закону № 2866 проголошує, що ОСББ є юридичною особою, створеною власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, яких далі узагальнено названо співвласниками (ст. 1 Закону № 2866). Який статус вони мають?
Для відповіді на це запитання згадаємо, що ОСББ створюється як непідприємницьке товариство (ст. 4 Закону № 2866). При цьому товариством є організація, створена шляхом об’єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві (ч. 2 ст. 83 ЦКУ). Таким чином,
у розумінні ЦКУ співвласники мають статус учасників ОСББ
Вирішення цього питання саме за ЦКУ є правильним ще й тому, що саме цього вимагає п.п. 133.4.1 ПКУ (див. цитату вище в рамці).
При цьому пов’язаність інших фізосіб із співвласниками, тобто учасниками ОСББ визначається на підставі критеріїв, установлених п.п. «в» п.п. 14.1.159 ПКУ. Зокрема, такими пов’язаними особами є чоловік (дружина), батьки, діти (повнолітні / неповнолітні, у тому числі усиновлені), повнорідні та неповнорідні брати і сестри. Отже, якщо у вашому будинку мешкають співвласники та члени їх сімей із зазначеного переліку, всім їм матдопомога під час війни від ОСББ перебуває під забороною.
З-поміж решти мешканців отримати матдопомогу від ОСББ можуть внутрішньо переміщені особи, що орендують квартири у співвласників або мешкають безоплатно, скажімо, на підставі договору позички, а також будь-які інші орендарі, якщо вони відповідають умовам, зазначеним у п. 63 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ (див. вище).