Надав допомогу — втратив неприбутковий статус?
За загальним правилом неприбуткові організації (далі — НПО) можуть використовувати отримані доходи (прибутки) лише для (див. п.п. 133.4.2 ПКУ):
1) фінансування витрат на своє утримання та
2) реалізації цілей (завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами НПО.
При цьому установчі документи неприбутківця (або організації вищого рівня, на підставі яких діє НПО відповідно до закону) повинні містити заборону на розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці та нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Така умова встановлена п.п. 133.4.1 ПКУ.
Тобто для виплати (видачі) матеріальної допомоги фізособі така можливість має бути передбачена установчими документами НПО (наприклад, як у благодійних чи релігійних організацій). Причому в загальному випадку одержувачами такої допомоги не повинні бути засновники (учасники), члени НПО, її працівники, члени органів управління та інші пов’язані з ними особи.
Порушення згаданих вимог призводить до виключення НПО з Реєстру неприбуткових установ та організацій (п.п. 133.4.3 ПКУ)
А що робити, коли в установчих документах надання матеріальної (благодійної) допомоги серед цілей та напрямів діяльності відсутнє, а надати її дуже потрібно? Наприклад, НПО бажає допомогти фізособі з відновленням зруйнованого у зв’язку з бойовими діями житла*.
* Про особливості оподаткування такої допомоги див. у статті «Допомога на відновлення пошкодженого житла» // «Податки & бухоблік», 2023, № 85.
Тут насамперед слід згадати п. 63 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ. Відповідно до цієї норми на період дії воєнного, надзвичайного стану не вважається порушенням використання доходів (прибутків) НПО для надання благодійної допомоги фізособам, які не є засновниками (учасниками) НПО або пов’язаними з ними особами та:
— проживають (проживали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії*, та/або
— вимушено залишили місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах та, в тому числі, взяті на облік у відповідних структурних підрозділах з питань соцзахисту населення.
* Визначають згідно з розд. І Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309.
Тобто стороннім одержувачам, працівникам або членам НПО, які відповідають зазначеним умовам, матеріальну (благодійну) допомогу в період дії воєнного стану можна видавати без побоювання попрощатися з неприбутковим статусом. Навіть якщо це не передбачено установчими документами НПО.
А от
засновникам (учасникам) НПО та пов’язаним з ними особам надавати таку допомогу не можна
Докладніше про «воєнні» особливості надання допомоги неприбутківцями див. у статті «Благодійна (гуманітарна) допомога під час війни: неприбуткові організації» // «Податки & бухоблік», 2022, № 89 (ср. ).
Зверніть увагу! Для надання матеріальної допомоги працівникам НПО, які не вписалися у критерії, встановлені п. 63 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ, існує ще одна лазівка. Так, п.п. 133.4.1 ПКУ дозволяє НПО здійснювати витрати на оплату праці (з урахуванням нарахованого ЄСВ) своїх працівників. Тому якщо матеріальна допомога, яку виплачують працівникам, належить до фонду оплати праці (далі — ФОП), то жодних ризиків втратити неприбутковий статус у НПО не буде. Поговоримо про це докладніше.
Матеріальна допомога працівникам НПО: є варіанти
Допомога, що належить до ФОП. На той факт, що НПО мають право виплачувати «зарплатну» матеріальну допомогу своїм працівникам, звертали увагу податківці у листах ДФСУ від 15.12.2017 № 3018/6/99-99-15-02-02-15/ІПК та від 19.06.2018 № 2727/6/99-99-15-02-02-15/ІПК. Зокрема, у них йдеться, що виплати працівникам, які належать до ФОП, не є розподілом прибутку НПО та можуть здійснюватися нею у статусі неприбуткової.
Щоб розібратися, яка матеріальна допомога належить до ФОП, звернемося до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5 (далі — Інструкція № 5).
Відповідно до п.п. 2.3.3 згаданої Інструкції у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат до ФОП потрапляє матеріальна допомога, що має систематичний характер, яка надається всім або більшості працівників. Наприклад, допомога на оздоровлення до відпустки, яка виплачується щорічно всім або більшості працівників. Таким чином, виплата НПО цієї допомоги своїм працівникам до втрати неприбуткового статусу не призведе.
При цьому не забувайте, що «зарплатна» матеріальна допомога підлягає оподаткуванню ПДФО, ВЗ та ЄСВ.
Допомога, яка не належить до ФОП. «Незарплатні» виплати працівникам, здійснені за рахунок доходів/прибутків НПО (якщо вони не є фінансуванням витрат, визначених п.п. 133.4.2 ПКУ — див. вище), вважатимуться недотриманням вимог п. 133.4. Це, у свою чергу, призведе до втрати НПО статусу неприбутковості (див. листи ДФСУ від 15.12.2017 № 3018/6/99-99-15-02-02-15/ІПК та від 19.06.2018 № 2727/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).
Відповідно до п. 3.31 Інструкції № 5 не належить до ФОП матеріальна допомога разового характеру, яка надається окремим працівникам (за сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання). Сюди ж відносимо всі види неоподатковуваної цільової та нецільової благодійної допомоги, передбачені ПКУ. Вони є разовими та надаються окремим особам.
Оскільки разова допомога не вважається витратами на оплату праці, при її виплаті своїм працівникам у НПО великі шанси втратити свій неприбутковий статус
Звичайно, якщо не спрацює «воєнний» п. 63 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ (див. вище).
Майте на увазі! Все сказане вище стосується і благодійних організацій. У листі ДФСУ від 04.01.2019 № 61/6/99-99-15-02-02-15/ІПК податківці попереджали, що благодійна організація може виплачувати своїм працівникам «зарплатну» матеріальну допомогу та не може «незарплатну». Такий висновок випливає з положень п. 1 ст. 11 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VI. Зазначена норма встановлює, що метою благодійної організації не може бути розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов’язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій.
Цікавий момент! В окремих консультаціях (див., наприклад, листи ДПСУ від 25.05.2023 № 1271/ІПК/99-00-21-02-02-06 та від 10.11.2023 № 4073/ІПК/99-00-21-02-02-06) податківці при віднесенні виплати до витрат на оплату праці керуються не лише Інструкцією № 5, а й Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148. У свою чергу, у п.п. 1 п. 3 зазначеного Положення визначено, що виплати, пов’язані з оплатою праці, — це виплати як віднесені, так і не віднесені до ФОП згідно з Інструкцією № 5. З цього контролери роблять висновок про те, що не є підставою для позбавлення неприбуткового статусу здійснення НПО окремим своїм працівникам виплат, передбачених колективним договором, у вигляді:
— матеріальної допомоги, яка не має систематичного характеру (у зв’язку з сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання);
— соціальної допомоги та виплат за рахунок коштів підприємства (працівникам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, на народження дитини, сім’ям з неповнолітніми дітьми).
Однак, на наш погляд, такий підхід є надто сміливим. Тому перш ніж скористатися ним, рекомендуємо отримати ІПК на своє ім’я.
Далі поговоримо про профспілки. Як будь-яка інша НПО, профспілка має право надавати «зарплатну» матеріальну допомогу своїм працівникам. Крім того, на відміну від інших неприбутківців, не буде проблем у профспілки у разі надання матеріальної допомоги своїм членам. Подробиці читайте далі.
Допомога членам профспілки — без проблем
Серед НПО профспілки перебувають в особливому становищі. Судіть самі. Вони створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки. Ба більше, законодавство безпосередньо наділяє їх правом виплачувати різні види неоподатковуваної разової матеріальної допомоги своїм членам.
Так, згідно з п.п. 165.1.47 ПКУ за рішеннями профспілки дозволяється здійснювати на користь її членів неоподатковувані виплати або відшкодування сукупно протягом року не більше ніж сума, встановлена абзацом першим п.п. 169.4.1 ПКУ (у 2024 році — 4240 грн). І це далеко не все.
Відповідно до п.п. 170.7.2 ПКУ профспілки можуть без оподаткування виплачувати цільову благодійну допомогу своїм членам, які постраждали внаслідок:
— екологічних, техногенних та інших катастроф у місцевостях, оголошених зонами надзвичайної екологічної ситуації (у граничних сумах, установлених КМУ);
— стихійного лиха, аварій, епідемій та епізоотій загальнодержавного чи місцевого характеру, які завдали шкоди або створюють загрозу здоров’ю громадян, навколишньому природному середовищу, викликали або можуть викликати людські жертви або втрату власності громадян, у зв’язку з якими КМУ чи органом місцевого самоврядування прийнято рішення про залучення (надання) благодійної допомоги (у розмірах, визначених КМУ чи органами місцевого самоврядування);
— збройної агресії РФ у період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану. При цьому до прийняття КМУ відповідного порядку статус осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ, визначається НПО самостійно (див. БЗ 103.15).
Крім того, ПКУ дозволяє профспілкам без оподаткування виплачувати допомогу на поховання (п.п. «а» п.п. 165.1.22).
Можливість виплати матеріальної допомоги членам профспілки зазвичай передбачено статутом профспілкової організації
Отже, вона вписується у дозволені (статутні) витрати НПО. Тобто жодних проблем із неприбутковим статусом тут не виникає.
Не заперечують проти цього й податківці (див. лист ГУ ДФС у м. Києві від 12.12.2018 № 5204/ІПК/26-15-12-03-11). Відповідно до їх роз’яснення, якщо виплата матеріальної допомоги здійснюється виключно для реалізації цілей (завдань) та напрямів діяльності, визначених статутом, то така виплата не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) і не є підставою для виключення профспілки з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
На завершення ще раз зазначимо, що НПО слід бути максимально уважними, надаючи матеріальну допомогу фізичним особам. Причому безпечніше буде заручитися ІПК щодо того виду допомоги, яку ви збираєтеся видати (виплатити), адже ціна помилки — неприбутковий статус.
Висновки
- НПО не мають права виплачувати матеріальну допомогу своїм засновникам (учасникам) та пов’язаним з ними особам. Порушення призводить до виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
- Неприбутківці можуть виплачувати своїм працівникам «зарплатну» матеріальну допомогу.
- Виплата матеріальної допомоги членам профспілки, якщо вона здійснюється для реалізації статутних цілей, не є підставою для виключення профспілки з Реєстру неприбуткових установ та організацій.