Теми статей
Обрати теми

Працівник помер на лікарняному: нюанси звільнення

Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань
Помер працівник. Свідоцтво про смерть за місцем роботи ще не надано. Чи не буде проблем, якщо звільнити працівника датою смерті? Адже це буде звільнення заднім числом. Крім того, на працівника за період з 24 по 30 травня сформований е-лікарняний, який наразі має статус «Закритий», а помер працівник 28 травня. Що робити?

Така життєва ситуація сталася у нашого читача. Відповідаємо на запитання, які виникли щодо неї.

Припинення трудового договору. Смерть працівника є підставою для припинення трудового договору. Це визначено у п. 82 ч. 1 ст. 36 КЗпП.

Факт припинення трудового договору оформлюйте відповідним наказом (розпорядженням). Підставою для його видання буде копія свідоцтва про смерть, форма якого затверджена постановою КМУ від 10.10.2010 № 1025. Поки у вас на руках не буде такого документа, припинити трудовий договір не вийде.

Дата припинення трудового договору — це фактична дата смерті працівника, незалежно від того, працював він у цей день чи був на лікарняному тощо.

Безумовно, отримати копію свідоцтва про смерть безпосередньо у день смерті малоймовірно. Тому,

як правило, дата наказу (розпорядження) про припинення трудового договору не збігається з датою смерті працівника

Проте порушення тут немає й видавати наказ (розпорядження) заднім числом не треба. На цьому свого часу наголошувало Мінсоцполітики у листі від 31.12.2010 № 284/06/186-10. Тож оформлюйте наказ (розпорядження) тією датою, коли отримаєте свідоцтво.

У разі, якщо трудова книжка померлого працівника знаходиться на підприємстві, зробіть у ній відповідний запис, як того вимагає п. 4.3 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінсоцзахисту від 29.07.93 № 58 (далі — Інструкція № 58). Тобто у розділі «Відомості про роботу» після зазначення відповідного порядкового номера у графі:

— 2 вказуйте дату смерті працівника;

— 3 зробіть запис: «Роботу припинено у зв’язку зі смертю, п. 82 ч. 1 ст. 36 КЗпП України»;

— 4 зазначайте дату і номер наказу (розпорядження) про припинення трудового договору.

Оформлену належним чином трудову книжку видайте на руки найближчим родичам померлого працівника під розписку або на їх вимогу надішліть поштою. Якщо ж за трудовою ніхто не звернувся, позбавлятися її не варто. Зберігайте її у відділі кадрів протягом 2 років окремо від інших трудових книжок. Якщо і після спливу цього строку документ ніхто не забере, його потрібно зберігати в архіві підприємства протягом 50 років. І тільки після закінчення зазначеного строку трудову можна буде знищити в установленому порядку (п. 6.2 Інструкції № 58).

Щодо лікарняного. У ситуації, що розглядаємо, в е-лікарняному дата закриття не збігається з датою смерті, а припадає на наступні після неї дні. Проте, звісно, тимчасова непрацездатність працівника не може тривати після його смерті, тим паче бути оплаченою. Однак самостійно відкоригувати е-лікарняний ви, як роботодавець, не зможете.

В такому випадку можна звернутися до родичів працівника, що помер, із проханням вирішити це питання з лікарем — відкоригувати е-лікарняний або у разі неможливості замінити на паперовий. А якщо родичі (або ж лікар) відмовляються? Вважаємо, що в такому випадку слід звернутися до ПФУ з вимогою перевірити коректність оформлення лікарняного.

Зауважте, що якщо працівник помер, перебуваючи на лікарняному, то останній день хвороби, який підлягає оплаті, — це день, на який припадає дата смерті.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі