Теми статей
Обрати теми

Не зареєструвалися обов’язковим платником ПДВ — відповідальність?

Солошенко Людмила, податковий експерт
За матеріалами категорії 101.27 Бази знань

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41634

Висновок документа

До особи, яка не зареєструвалася обов’язковим платником ПДВ (при перевищенні 1-мільйонного порога):

— застосовується відповідальність за несплату ПДВ (передбачена пп. 123.1 — 123.3 ПКУ), а ось

— відповідальність за неподання декларації з ПДВ і відсутність реєстрації податкових накладних (ПН) не застосовується

Нарешті податківці всебічно розглянули ситуацію й остаточно зняли всі питання щодо відповідальності при нереєстрації особи обов’язковим платником ПДВ. І чітко позначили, які штрафи можуть застосовуватися в цьому випадку. Причому підхід податківців повністю підтвердив нашу позицію, озвучену в статті «Прострочили реєстрацію платником ПДВ: ключові моменти відповідальності» // «Податки & бухоблік», 2024, № 29. Що уточнили контролери?

Штрафи — за несплату ПДВ. По-перше, в п. 183.10 ПКУ прямо позначено, що будь-яка особа (яка підлягає обов’язковій ПДВ-реєстрації), що не подала заяву на ПДВ-реєстрацію, несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника ПДВ (без права нарахування податкового кредиту й отримання бюджетного відшкодування). У зв’язку із цим контролери зазначили, що до особи можуть застосовуватися штрафи за несплату ПДВ — передбачені пп. 123.1 — 123.3 ПКУ (залежно від характеру порушення), тобто:

— штраф у розмірі 10 % від суми податку, визнаного контролюючими органами (за п. 123.1 ПКУ), або

— штраф у розмірі 25 % від суми податку, визнаного контролюючими органами (за п. 123.2 ПКУ), — при умисному порушенні (якщо податківці доведуть умисел, п. 109.1 ПКУ).

А при повторному порушенні протягом 1095 календарних днів можливий штраф у розмірі 50 % від суми податку, визначеного контролерами (п. 123.3 ПКУ).

Причому податківці самостійно порахують: (1) суму несплаченого податку та (2) суму штрафу і пред’являть їх платникові. Тому особі самій нічого розраховувати і наперед сплачувати не треба.

Проте під час ВС (з 01.08.2023) діє норма п.п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ: якщо платник сплатить донараховані податкові зобов’язання за ППР протягом 30 календарних днів (без оскарження), то штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується.

Тобто, по суті, втрати платника зводяться до сум податкового кредиту без поповнення електронного рахунка на такі суми.

За неподання декларації / нереєстрацію ПН — штрафів немає. А по-друге, податківці звернули увагу на те, що в цьому випадку відповідальність за неподання декларації / нереєстрацію ПН не застосовна (не загрожує). Оскільки обов’язок з подання декларації / реєстрації ПН покладається на осіб, уже зареєстрованих платниками ПДВ, — тобто настає тільки з моменту ПДВ-реєстрації (п. 201.8 ПКУ). Тому до особи (не зареєстрованої платником ПДВ) не можуть застосовуватися:

— штрафи за неподання декларації з ПДВ і

— штрафи за нереєстрацію ПН.

На це прямо вказали контролери. Тож тепер оновлена редакція консультації податківців, розміщена в Базі знань, уточнила всі питання.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі