zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41634
Висновок документа
До особи, яка не зареєструвалася обов’язковим платником ПДВ (при перевищенні 1-мільйонного порога):
— застосовується відповідальність за несплату ПДВ (передбачена пп. 123.1 — 123.3 ПКУ), а ось
— відповідальність за неподання декларації з ПДВ і відсутність реєстрації податкових накладних (ПН) не застосовується
Нарешті податківці всебічно розглянули ситуацію й остаточно зняли всі питання щодо відповідальності при нереєстрації особи обов’язковим платником ПДВ. І чітко позначили, які штрафи можуть застосовуватися в цьому випадку. Причому підхід податківців повністю підтвердив нашу позицію, озвучену в статті «Прострочили реєстрацію платником ПДВ: ключові моменти відповідальності» // «Податки & бухоблік», 2024, № 29. Що уточнили контролери?
Штрафи — за несплату ПДВ. По-перше, в п. 183.10 ПКУ прямо позначено, що будь-яка особа (яка підлягає обов’язковій ПДВ-реєстрації), що не подала заяву на ПДВ-реєстрацію, несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника ПДВ (без права нарахування податкового кредиту й отримання бюджетного відшкодування). У зв’язку із цим контролери зазначили, що до особи можуть застосовуватися штрафи за несплату ПДВ — передбачені пп. 123.1 — 123.3 ПКУ (залежно від характеру порушення), тобто:
— штраф у розмірі 10 % від суми податку, визнаного контролюючими органами (за п. 123.1 ПКУ), або
— штраф у розмірі 25 % від суми податку, визнаного контролюючими органами (за п. 123.2 ПКУ), — при умисному порушенні (якщо податківці доведуть умисел, п. 109.1 ПКУ).
А при повторному порушенні протягом 1095 календарних днів можливий штраф у розмірі 50 % від суми податку, визначеного контролерами (п. 123.3 ПКУ).
Причому податківці самостійно порахують: (1) суму несплаченого податку та (2) суму штрафу і пред’являть їх платникові. Тому особі самій нічого розраховувати і наперед сплачувати не треба.
Проте під час ВС (з 01.08.2023) діє норма п.п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ: якщо платник сплатить донараховані податкові зобов’язання за ППР протягом 30 календарних днів (без оскарження), то штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується.
Тобто, по суті, втрати платника зводяться до сум податкового кредиту без поповнення електронного рахунка на такі суми.
За неподання декларації / нереєстрацію ПН — штрафів немає. А по-друге, податківці звернули увагу на те, що в цьому випадку відповідальність за неподання декларації / нереєстрацію ПН не застосовна (не загрожує). Оскільки обов’язок з подання декларації / реєстрації ПН покладається на осіб, уже зареєстрованих платниками ПДВ, — тобто настає тільки з моменту ПДВ-реєстрації (п. 201.8 ПКУ). Тому до особи (не зареєстрованої платником ПДВ) не можуть застосовуватися:
— штрафи за неподання декларації з ПДВ і
— штрафи за нереєстрацію ПН.
На це прямо вказали контролери. Тож тепер оновлена редакція консультації податківців, розміщена в Базі знань, уточнила всі питання.