Теми статей
Обрати теми

Особа з інвалідністю працює за ЦПД: податки та ЄСВ

Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань
Підприємство виплачує дохід за надані послуги за цивільно-правовим договором (ЦПД) особі, якій установлена інвалідність. Як правильно оподатковувати такий дохід? Чи встановлені пільги з ЄСВ щодо такої особи? Ці запитання надійшли від нашого читача. Відповідаємо на них.

Розглянемо дві ситуації, коли стороною цивільно-правового договору на виконання робіт / надання послуг з підприємством виступає особа з інвалідністю. Перша — ЦПД оформлений зі звичайною особою з інвалідністю. Друга ситуація — цивільно-правовий договір укладений з фізичною особою — підприємцем (ФОП), що має інвалідність.

ЦПД зі звичайною особою з інвалідністю. Правила оподаткування ПДФО та ВЗ винагороди за ЦПД не залежать від того, має платник податку інвалідність чи ні.

Тож ви зобов’язані утримати з доходу за ЦПД, який виплачується особі з інвалідністю, на загальних підставах ПДФО за ставкою 18 % (п.п. 164.2.2 ПКУ) та ВЗ за ставкою 1,5 % (п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Що стосується ЄСВ, то й тут «інвалідний» статус особи-виконавця робіт / послуг не має значення. Тому

юридична особа (ФОП) при виплаті особі з інвалідністю винагороди за ЦПД застосовує загальну ставку ЄСВ 22 %

Це випливає з норм ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464).

Єдиний виняток установлено для підприємств і організацій всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариств УТОГ і УТОС*. Вони нараховують ЄСВ на винагороди за ЦПД за ставкою 5,3 % незалежно від того, має чи ні інвалідність особа, яка виконує роботи / надає послуги за ЦПД (ч. 14 ст. 8 Закону № 2464).

* Якщо кількість осіб з інвалідністю становить не менше 50 % загальної кількості працюючих і фонд оплати праці таких осіб — не менше 25 % суми витрат на оплату праці.

Зауважте, що пільгову ставку ЄСВ 8,41 % суб’єкти господарювання застосовують лише щодо зарплатних доходів працівників з інвалідністю, тобто тих, з якими укладені трудові договори.

ЦПД з ФОП, що має інвалідність. У цій ситуації також факт наявності у фізичної особи — підприємця інвалідності жодним чином не впливає на порядок оподаткування підприємством винагороди за ЦПД. У цьому питанні важливе зовсім інше. Пояснимо.

Якщо співпрацюємо з підприємцем-загальносистемником, то при отриманні від нього робіт / послуг суб’єкт господарювання не утримує з доходу такого підприємця ані ПДФО, ані ВЗ. Щоправда, для цього треба виконати одну умову, а саме ФОП повинен надати копію документа, що підтверджує його держреєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності, — витяг або виписку з ЄДР (див. п. 177.8 ПКУ, п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, БЗ 104.12).

Якщо маємо справу з ФОП-єдиноподатником, то треба пам’ятати, що дохід, з якого сплачується єдиний податок (далі — ЄП), не оподатковується ПДФО (п.п. 165.1.36 ПКУ) та, відповідно, й ВЗ. Документом, що підтверджує факт перебування ФОП на ЄП та обрані ним види господарської діяльності, є витяг з реєстру платників єдиного податку, копія якого за необхідності надається юрособам та ФОП, з якими такий платник ЄП має господарські відносини (див. БЗ 107.05).

Немає відповідного підтвердження від ФОП? Тоді утримуйте з його доходу за цивільно-правовим договором ПДФО 18 % та ВЗ 1,5 % на загальних підставах (див. вище).

Що стосується ЄСВ, то його не нараховуємо на суму винагороди за ЦПД, укладеним з ФОП (незалежно від його системи оподаткування), якщо роботи / послуги, що виконуються / надаються за таким договором, відповідають видам діяльності, зазначеним у ЄДР (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464). Податківці в БЗ 201.10 говорять про надання виписки з ЄДР.

А якщо зареєстровані види діяльності не відповідають тим роботам / послугам, що були отримані від ФОП? У такому разі нараховуйте на суму винагороди за ЦПД ЄСВ за ставкою 22 %, як у випадку зі звичайною фізособою (див. вище).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі