Почнемо відповідати з кінця.
Коли втрачається пільга? Правила обчислення податку на нерухомість для звичайних фізосіб і для ФОП аналогічні (БЗ 106.01). Тож нас цікавить пільга, що надається всім фізособам — власникам житлової нерухомості. Вона полягає у зменшенні загальної площі всіх об’єктів такої нерухомості незалежно від їх кількості: а) на 60 кв. м — для квартири / квартир; б) на 120 кв. м — для житлового будинку / будинків; в) на 180 кв. м — для різних типів об’єктів житлової нерухомості (у разі одночасного перебування у власності фізособи квартири / квартир та житлового будинку / будинків). Таке зменшення надається один раз за кожен рік (п.п. 266.4.1 ПКУ).
Водночас
зазначена пільга не застосовується, зокрема, до об’єктів нерухомості, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності)
Це обмеження встановлено п.п. 266.4.3 ПКУ.
Зверніть увагу! Втрата пільги не загрожує, якщо місцем реєстрації ФОП буде чуже помешкання. Тоді його власник, за умови, що він не порушуватиме перелічені вище обмеження, пільгу щодо цього та іншого свого житла не втратить (див. БЗ 106.05 і наш коментар до неї в статті «Пільги з податку на нерухомість, якщо в квартирі завівся ФОП» // «Податки & бухоблік», 2023, № 72). За тієї ж умови не втратить пільгу й новоспечений ФОП, про якого ми говоримо, якщо в нього у власності є житлова нерухомість, але він зареєструвався як ФОП не у власному житлі. Однак запитань щодо подання ф. № 20-ОПП це все одно не знімає. Тож переходимо до них.
Чи подавати ф. № 20-ОПП після реєстрації ФОП? Відповідь на це запитання є в БЗ 116.11. З нього можна дійти висновку, що ФОП зобов’язаний подати ф. № 20-ОПП не просто за фактом своєї реєстрації в ЄДР, а лише
«у разі, якщо місце проживання фізичної особи — підприємця є місцем, де провадиться підприємницька діяльність, або воно пов’язане із здійсненням підприємницької діяльності»
Інакше кажучи, податківці не виключають, що місце проживання ФОП може й не бути об’єктом оподаткування або об’єктом, пов’язаним з оподаткуванням, про який треба їх інформувати шляхом подання ф. № 20-ОПП. Коли це можливо?
Насамперед, якщо у ФОП є інше місце, де провадиться підприємницька діяльність (офіс, склад, магазин тощо), тоді саме про нього, а не про власне житло слід проінформувати податківців, як про об’єкт оподаткування. І пільга щодо житлової нерухомості залишиться недоторканою. Однак це не наш випадок.
Насмілимося припустити, що ФОП, про якого йдеться в запитанні читача, вже під час держреєстрації обрав для себе спрощену систему оподаткування. Втім це можна було зробити й пізніше шляхом подання відповідної заяви податківцям.
У будь-якому разі виходячи зі специфіки своєї майбутньої діяльності місце її провадження він мав визначити як «Надання послуг на території України» або «Надання послуг на території <назва населеного пункту>». Це якраз і означатиме, що
власне житло у підприємницькій діяльності ФОП не використовується, адже надання послуг відбувається на території замовника. Отже, подавати ф. № 20-ОПП щодо свого помешкання такий ФОП не повинен
Як наслідок, ФОП матиме право на пільгу з податку на нерухомість, з чим погоджуються й самі податківці (БЗ 106.05).
На цьому відповідь можна було й закінчувати, але лише для того ФОП, який не зобов’язаний при прийманні оплати від замовників застосовувати ні РРО/ПРРО, ні КОРО з РК. Але, швидше за все, уникнути такого обов’язку більшості ФОП не вдасться. Як бути тоді?
Якщо ФОП РРО-зобов’язаний. У такому разі без подання ф. № 20-ОПП податківці касовий апарат не зареєструють. Справа в тому, що в розділі 3 «Дані щодо господарської одиниці» реєстраційної заяви за ф. № 1-РРО / ф. № 1-ПРРО має бути зазначено, зокрема, назву господарської одиниці та адресу розміщення господарської одиниці згідно з даними ф. № 20-ОПП. Що ж у ній слід прописати?
Податківці роз’яснюють це так (див. БЗ 109.07):
якщо суб’єкт господарювання надає послуги за місцезнаходженням замовника з використанням транспортних засобів, у ф. № 20-ОПП треба зазначити відомості про такий транспортний засіб як про об’єкт оподаткування. А в заяві за ф. № 1-РРО / ф. № 1-ПРРО про транспортний засіб повідомити як про господарську одиницю, на яку реєструється РРО/ПРРО
Якщо зробити саме так, це буде додатковим аргументом на користь того, що помешкання ФОП у підприємницькій діяльності не використовується. Отже, позбавляти його права на пільгу з податку на нерухомість не можна.
ФОП не використовує транспортний засіб під час надання послуг на території замовника? Тоді доведеться реєструвати РРО/ПРРО на стаціонарну господарську одиницю (офіс, магазин, склад тощо), попередньо повідомивши про неї контролерів у ф. № 20-ОПП.
А якщо, як у запитанні читача, ФОП не має такої господиниці? У такому разі йому доведеться у ф. № 20-ОПП вписати адресу свого місця реєстрації — квартиру, будинок тощо, визнавши тим самим, що це житло використовується як місце провадження підприємницької діяльності (БЗ 109.20).
При цьому в графі 3 ф. № 20-ОПП зазначається тип об’єкта оподаткування, де проживає платник податків («682 — квартира», «685 — житловий будинок», «293 — котедж» тощо) відповідно до рекомендованого довідника типів об’єктів оподаткування. У графі 9 «Стан об’єкта оподаткування» зазначається: 2 — експлуатується, а в графі 10 «Вид права на об’єкт» зазначається 1 — право власності (БЗ 116.11).
І ось тоді втрати пільги з податку на нерухомість, на жаль, не минути.