Дійсно, маємо такий факт, що з 23.02.2024 до Інструкції № 291 введено нові субрахунки до рахунка 30 «Готівка». Встановлено, що підприємства, які здійснюють готівкові операції із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО), використовують субрахунки:
— 308 «Готівка в національній валюті за операціями, проведеними із застосуванням РРО»;
— 309 «Готівка в іноземній валюті за операціями, проведеними із застосуванням РРО».
Субрахунок 309 вочевидь стосується пунктів обміну валют, які застосовують РРО.
А ось
субрахунок 308 «Готівка в національній валюті за операціями, проведеними із застосуванням РРО» формально стосується вже всіх підприємств, які мають справу з готівкою, проведеною через РРО
Тобто починаючи з 23.02.2024 готівка за операціями, проведеними через РРО, має обліковуватися на субрахунку 308 «Готівка в національній валюті за операціями, проведеними із застосуванням РРО». Раніше субрахунок для обліку готівки, проведеної через РРО, підприємства встановлювали самостійно.
Отже, тепер потрібно перенести залишки з такого субрахунку на субрахунок 308 (Дт 308 — Кт 301/Операційна каса) і в подальшому облік готівки, отриманої через РРО, вести на субрахунку 308:
— реалізовано товар (послугу) за готівку:
Дт 308 — Кт 702 (703);
— передано з каси розмінну монету:
Дт 308 — Кт 301.
Чи обов’язково використовувати саме субрахунок 308 і які наслідки будуть, якщо підприємство, наприклад, продовжить використовувати для обліку РРО-готівки субрахунок, який використовувало раніше?
Взагалі, якщо фінзвітність складається за НП(С)БО, то підприємства мають дотримуватися вимог Інструкції № 291, оскільки ця Інструкція обов’язкова для застосування такими підприємствами. При цьому в Інструкції сказано, що:
«Субрахунки використовуються підприємствами, виходячи з потреб управління, контролю, аналізу й звітності та можуть ними доповнюватися введенням нових субрахунків (рахунків другого, третього порядків) із збереженням кодів (номерів) субрахунків цього Плану рахунків».
Отже, ми можемо самостійно тільки розширити застосування вже існуючих субрахунків, а от змінювати визначені Інструкцією коди (номери) субрахунків не можна.
Тобто якщо підприємство веде облік і складає фінзвітність за НП(С)БО, то обліковувати готівкову виручку, отриману через РРО, підприємство має тепер саме на субрахунку 308.
Інша справа: а яка відповідальність буде, якщо ми використовуватимемо інший субрахунок до рахунка 30?
У принципі, ніякої. Все одно вся готівка потрапляє до одного рядка фінзвітності — 1165 «Гроші та їх еквіваленти» Балансу (Звіту про фінансовий стан) форми № 1. Тобто використання іншого субрахунку до рахунка 30 для обліку готівки, отриманої через РРО, ніяк не викривляє дані фінзвітності.
Є адмінштраф за ст. 1642 КУпАП за ведення бухобліку з порушенням установленого порядку. Штраф на посадових осіб від 8 до 15 нмдг (від 136 до 255 грн). Але застосовувати його можуть лише органи Держфінконтролю. Штрафи, установлені ст. 1642 КУпАП, можуть застосовуватися тільки до посадових осіб суб’єктів господарювання, які фінансуються з бюджету (мають справу з бюджетними коштами).
Висновки
- Якщо підприємство веде облік і складає фінзвітність за НП(С)БО, то обліковувати готівкову виручку, отриману через РРО, підприємство має тепер саме на субрахунку 308.
- Втім, якщо підприємство буде використовувати для обліку РРО-готівки інший субрахунок до рахунка 30, йому за це нічого не загрожує.