Теми статей
Обрати теми

ПРРО для вантажних перевезень: як зареєструвати

Хмелевський Ігор, податковий експерт
ТОВ займається вантажними перевезеннями по Україні. Часто замовники хочуть розраховуватися готівкою з водієм у кінцевій точці маршруту. Чи може ТОВ зареєструвати ПРРО та приймати оплату готівкою за надані послуги перевезень?

Як бачимо, сумнівів щодо необхідності належним чином фіскалізувати готівкові кошти, прийняті в оплату за послуги перевезення, у підприємства немає. І це добре. Залишається лише з’ясувати, чи можна з цією метою застосовувати саме ПРРО і якщо можна, то як його зареєструвати.

ПРРО-обмеження. На сьогодні використовувати ПРРО заборонено лише при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним (п. 1 ст. 3 Закону про РРО). Представники будь-якої іншої галузі, де мають місце готівкові розрахунки, на власний розсуд обирають, який касовий апарат вони будуть застосовувати: класичний чи програмний. Очевидно, для підприємства, що прийматиме готівку в заздалегідь не визначених місцях, найкращим вибором буде саме ПРРО.

Реєстрація ПРРО. Особливості реєстрації ПРРО в контролюючому органі регламентує розд. ІІ Порядку № 317*.

* Порядок реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну від 23.06.2020 № 317.

Для реєстрації ПРРО складається заява за ф. № 1-ПРРО, наведена у додатку 1 до Порядку № 317, за ідентифікатором форми J/F 1316605 (п. 3 розд. II Порядку № 317).

Заяву подають у електронному вигляді за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків через Електронний кабінет або засобами телекомунікацій

Як її заповнити рядок за рядком, ми розповідали в статті «Реєструємо ПРРО: нюанси заповнення заяви» // «Податки & бухоблік», 2023, № 76 (ср. ). Тож у контексті ситуації, що розглядається, зупинимося лише на двох головних моментах:

1) яку господарську одиницю слід зазначити в реєстраційній заяві, якщо ТОВ планує приймати готівку за виконані вантажні перевезення по всій Україні;

2) який тип ПРРО необхідно мати, щоб здійснювати такий вид діяльності?

Господиниця — автомобіль. Господарська одиниця — це стаціонарний або пересувний об’єкт, у тому числі транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції (п. 2 розд. 1 Положення № 13*).

* Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13.

Якщо суб’єкт господарювання планує здійснювати діяльність у заздалегідь не визначеному місці (торгівля та/або надання послуг), у графі «Ідентифікатор об’єкта оподаткування» розд. 3 реєстраційної заяви за ф. № 1-ПРРО слід зазначати дані про господарську одиницю, де буде використовуватись ПРРО (БЗ 109.20).

Очевидно, в разі приймання готівки за послуги вантажних перевезень у кінцевій точці маршруту такою господарською одиницею буде автомобіль, що здійснював перевезення. А його водій — касиром, який працюватиме на ПРРО, зареєстрованому на це авто. Тож не забудьте:

по-перше, до початку реєстрації ПРРО переконатися в тому, що на цей автомобіль як об’єкт оподаткування ви вже подавали податківцям ф. № 20-ОПП. Перевірити це можна в Електронному кабінеті.

Відсутність у контролюючому органі інформації щодо господарської одиниці, вказаної у реєстраційній заяві, є підставою для відмови в реєстрації ПРРО (п. 6 розд. IІ Порядку № 317)

по-друге, отримати електронний підпис на водія — касира ПРРО;

по-третє, повідомити податківців про сертифікати електронних підписів, що використовуються ПРРО, шляхом подання в електронній формі повідомлення за формою № 5-ПРРО (ідентифікатор форми J/F1391802).

Тип ПРРО — пересувний. Як пояснюють податківці в БЗ 109.01, тип ПРРО «Пересувний» означає, що такий ПРРО зареєстрований на конкретну господарську одиницю (наприклад, автомобіль), але може використовуватися на всій території України. Це саме те, що вам треба.

Касові нюанси. Оскільки запитання надійшло від юридичної особи, про це теж слід сказати кілька слів. І хоча фінсанкцій за недотримання касової дисципліни наразі можна не боятися, свідомо порушувати її немає жодного сенсу. Тим більше, що тут все доволі просто.

Отже, згідно з п. 3 Положення № 148,

структурні підрозділи (стаціонарні або пересувні), де реалізуються товари, надаються послуги та здійснюються розрахункові операції, є відокремленими підрозділами з метою визначення порядку оприбуткування готівки;

місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівки вважається касою.

Тобто, з точки зору Положення № 148,

транспортний засіб, на який зареєстровано ПРРО, є відокремленим підрозділом і одночасно касою такого відокремленого підрозділу

Оскільки, судячи з усього, операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами водій авто не проводитиме, заводити касову книгу на такий відокремлений підрозділ не потрібно (п. 39 Положення № 148).

А от розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси відокремлених підрозділів треба (п. 50 Положення № 148). Інакше він буде вважатися нульовим. А вся готівка, що перебуватиме в касі на кінець робочого дня і не здана відповідно до вимог Положення № 148, вважатиметься понадлімітною (п. 53 Положення № 148).

Йдемо далі. Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням ПРРО без ведення касової книги, є забезпечення щоденного створення засобами ПРРО у паперовій та/або електронній формі фіскальних звітних чеків та подання їх до фіскального сервера засобами телекомунікацій, а також направлення створених ПРРО електронних розрахункових документів та повідомлень для їх реєстрації і довгострокового зберігання до фіскального сервера (п. 11 Положення № 148).

Тобто

жодних додаткових дій для оприбуткування прийнятої готівки, крім проведення її через ПРРО, водію робити не треба

І нарешті, відокремлені підрозділи, які використовують ПРРО, мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до надавачів платіжних послуг, комерційних агентів із приймання готівки для її переказу і зарахування на банківські рахунки юридичних осіб без її оприбуткування в касі підприємства (п. 15 Положення № 148; БЗ 109.15). Це особливо актуально, якщо ви з якихось причин не встановили ліміт каси на транспортний засіб.

Якщо ж ліміт установлений, але в окремі дні перевищення ліміту каси немає, в ці дні можна не здавати готівку до банку.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі