Теми статей
Обрати теми

Реєструємо ПРРО: нюанси заповнення заяви

Хмелевський Ігор, податковий експерт
Податки & бухоблік Вересень, 2023/№ 76
Друк
Нові касові апарати, які є обовʼязковими з 1 січня 2022 року, встановлювались, попри війну, й у 2022, й у 2023 роках. Однак, безперечно, темпи встановлення зросли цьогоріч наприкінці літа в очікуванні 1 жовтня, коли починають діяти штрафні санкції за невикористання РРО/ПРРО*. Напередодні цієї дати розповімо вам, як без зайвого клопоту заповнити заяву на реєстрацію ПРРО.

* Подробиці шукайте в статті «РРО-штрафи на ФОП: до/після 01.08.2023» // «Податки & бухоблік», 2023, № 61.

Послідовність реєстраційних дій

Особливості реєстрації ПРРО в контролюючому органі регламентує розд. ІІ Порядку № 317*.

* Порядок реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну від 23.06.2020 № 317.

Податківці в БЗ 109.20 наводять таку послідовність реєстраційних дій.

По-перше, суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати ПРРО, повинен перебувати на обліку в контролюючому органі. Йдеться про так зване основне місце обліку, яке є у всіх. Тож ставати на якийсь спеціальний облік перед реєстрацією ПРРО не треба.

По-друге, на обліку має перебувати господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО. Проінформувати контролюючий орган про господарську одиницю слід шляхом подання повідомлення за формою № 20-ОПП. Це можна зробити в електронному вигляді (ідентифікатор форми F1312005 для ФОП, J1312005 для юридичних осіб).

Якщо не зробили цього раніше, то подайте ф. № 20-ОПП з інформацією про господиницю перед початком реєстрації ПРРО до податкової за основним місцем обліку. На що саме слід звернути увагу при її заповненні в контексті реєстрації ПРРО, ми розглянемо трохи згодом.

Якщо ф. № 20-ОПП на господиницю вже подавали, але на момент реєстрації ПРРО відбулися зміни щодо цієї господиниці, необхідно подати ф. 20-ОПП зі змінами і тільки після цього приступати до реєстрації ПРРО (БЗ 109.20).

По-третє, реєстрація ПРРО здійснюється на підставі Заяви за ф. № 1-ПРРО (п. 3 розд. II Порядку № 317). Форму заяви наведено в додатку 1 до Порядку № 317.

Заяву подають у електронному вигляді за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків через Електронний кабінет або засобами телекомунікацій

Ідентифікатор форми F1316605 — для ФОП, J1316605 — для юридичних осіб.

Підтвердженням реєстрації ПРРО є отримання квитанції з присвоєним йому фіскальним номером. Окремих додаткових налаштувань для закріплення фіскального номера в ПРРО не передбачено (БЗ 109.20).

Після включення ПРРО до реєстру такий ПРРО може використовуватись суб’єктом господарювання.

По-четверте, робота з ПРРО здійснюється з використанням електронних підписів та/або електронних печаток. Про сертифікати електронних підписів та/або печаток, що використовуються ПРРО, суб’єкт господарювання повідомляє шляхом подання в електронній формі повідомлення за формою № 5-ПРРО (ідентифікатор форми F1391802 — для ФОП, J1391802 — для юридичних осіб).

Залишається лише запустити застосунок та авторизуватися за допомогою КЕП, який було вказано в Повідомленні за ф. № 5–ПРРО.

Заповнюємо реєстраційну заяву

Практика свідчить, що в цій нехитрій послідовності платники найчастіше спотикаються на третьому кроці, тобто при заповненні реєстраційної заяви за формою № 1-ПРРО. Деякі розробники ПРРО задля мінімізації можливих помилок беруть цю роботу на себе. Але справжній бухгалтер ніколи не довірить таку відповідальну справу якомусь там айтішнику. ☺

Тож ми вирішили розповісти в деталях, як правильно заповнити цю заяву. Базуватиметься наша розповідь на інструкції від самих податківців, яку ми додатково прокоментуємо.

Форма № 1-ПРРО: рядок за рядком

Назва графи заяви

Як заповнюється

1. Дія

Обираємо комірку «Реєстрація»

2. Дані щодо суб’єкта господарювання

Тут зазначається:

— найменування/прізвище, ім’я, по батькові;

— податковий номер/серія (за наявності) та номер паспорта;

— ІПН (для платників ПДВ)

3. Дані щодо господарської одиниці

Ідентифікатор об’єкта оподаткування

Зазначається згідно з присвоєним суб’єктом господарювання ідентифікатором при наданні повідомлення за ф. № 20-ОПП

Ідентифікатор об’єкта, на який реєструють ПРРО, беруть із графи 5 ф. № 20-ОПП. Її заповнюють за такими правилами:

— числове значення ідентифікатора складається з 8 знаків, причому створює таке числове значення сам платник податку;

перші 3 знаки відповідають коду типу об’єкта з рекомендованого Довідника типів об’єктів оподаткування. Якщо у Довіднику вашому об’єкту присвоєний не тризначний код типу, його доповнюють зліва нулями (одним або двома);

решту 5 знаків коду ідентифікатора відведено під внутрішній ідентифікатор. Його суб’єкт господарювання присвоює своєму об’єкту самостійно, орієнтуючись на порядковий номер такого об’єкта в обліку або на інвентарний номер тощо. Якщо вибраний внутрішній ідентифікатор має менше 5 знаків, його теж доповнюють зліва необхідною кількістю нулів.

Наприклад, якщо платник подає інформацію про бар (код «78») і це перший бар, щодо якого подається ф. № 20-ОПП, то в графі 5 може стояти код 07800001. Саме ці 8 цифр і треба вказати в графі «Ідентифікатор об’єкта оподаткування» заяви за ф. № 1-ПРРО.

А як зареєструвати ПРРО, якщо суб’єкт господарювання планує здійснювати діяльність у заздалегідь не визначеному місці (торгівля та/або надання послуг)? Із відповіді на це запитання в БЗ 109.20 можна зрозуміти, що за наявності господарської одиниці, де буде використовуватись ПРРО, зокрема пересувної (автомагазин, інший транспортний засіб), у ф. № 20-ОПП і в реєстраційній заяві слід зазначати дані про таку господарську одиницю. Інакше ПРРО може бути зареєстровано за місцем проживання користувача. До речі, так само податківці висловилися і щодо того випадку, коли суб’єкт господарювання здійснюватиме розрахункову операцію вдома у замовника (БЗ 109.20)

Код території

Зазначається код згідно з п’ятим (за наявності) або четвертим рівнем КАТОТТГ

Код КАТОТТГ території територіальної громади, де знаходиться об’єкт оподаткування, міститься в графі 6 ф. № 20-ОПП, звідки він переноситься до графи «Код території» заяви за ф. № 1-ПРРО

Назва ГО

Зазначається для відображення в розрахунковому документі. Тобто зазначати її тут треба так, як потім вона друкуватиметься в чеку ПРРО

Назва господарської одиниці є обов’язковим реквізитом фіскального чека. За визначенням, наведеним у п. 2 розд. ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13 (далі — Положення № 13), назва ГО — це найменування, яке зазначене в документі на право власності або користування господарською одиницею і відповідає довіднику «Типи об’єктів оподаткування» та повідомлене органу ДПС формою № 20-ОПП.

Очевидно, що в жодному правоустановлюючому документі не прописано, що ви власник ресторану «Марічка», магазину «Стріла» чи книгарні «Всесвіт». А в чеку найменування ГО слід друкувати саме так.

Водночас у ф. № 20-ОПП у графі 3 наводять тип об’єкта оподаткування (у нашому випадку — господиниці) згідно з довідником типів, тобто ресторан, магазин, книгарня. У свою чергу, найменування господиниці, тобто її власну назву («Марічка», «Стріла», «Всесвіт») зазначають у разі наявності в графі 4 ф. № 20-ОПП.

Отже, щоб усе було правильно, назву ГО в цій графі реєстраційної заяви слід прописувати так, як ви прописали її в графах 3 і 4 ф. № 20-ОПП: ресторан «Марічка», магазин «Стріла», книгарня «Всесвіт»

Адреса розміщення ГО

Зазначається для відображення в розрахунковому документі

Адреса господарської одиниці — теж обов’язковий реквізит фіскального чека. Це адреса, яка зазначена в документі на право власності чи користування господарською одиницею (назва населеного пункту, назва вулиці, номер будинку/офісу/квартири) та повідомлена органу ДПС формою № 20-ОПП (п. 2 розд. ІІ Положення № 13).

При буквальному прочитанні цієї норми можна дійти висновку, що в чеку ПРРО адреса господиниці має друкуватися, наприклад, так: «с. Горошине, вул. Степова, 7» або «м. Харків, вул. Сумська, 106». З наведених прикладів одразу постає запитання, чи достатньо такої ідентифікації адреси господиниці? Чи не потрібно в першому випадку наводити розгорнуту адресу у вигляді «Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с. Горошине, вул. Степова, 7», а в другому випадку вказувати ще й район у місті, а саме: «Харківська обл., м. Харків, Київський р-н, вул. Сумська, 106»?

Щодо першого випадку слід зазначити, що в ф. № 20-ОПП, крім графи 8 «Місцезнаходження об’єкта оподаткування (вулиця, номер будинку/офісу/квартири)», куди буде вписано «вул. Степова, 7», є ще й графа 7 «область, район, населений пункт», у якій має бути зазначено «Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с. Горошине». Таким чином, правильна адреса господиниці — це повна її адреса, тобто «Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с. Горошине, вул. Степова, 7».

Щодо другого випадку не все так однозначно, оскільки ф. № 20-ОПП не вимагає зазначати район у місті. Разом з тим у графі «Код території» реєстраційної заяви зазначається код згідно з п’ятим (за наявності) або четвертим рівнем КАТОТТГ (див. про це вище). А п’ятий рівень КАТОТТГ — це якраз і є райони в містах (у тому числі в містах, що мають спеціальний статус). З огляду на це ми б радили і при заповненні ф. № 20-ОПП вказувати у графі 7 ще й район у місті. Принаймні помилкою це точно не буде.

Зверніть увагу! Якщо вказана вами в реєстраційній заяві адреса відповідає даним, зазначеним у ф. № 20-ОПП, і попри це, ви отримали квитанцію з помилкою «Адреса розміщення ГО не відповідає реєстраційним даним», повторно подайте реєстраційну заяву за ф. № 1-ПРРО. При цьому для забезпечення повної відповідності адреси місцезнаходження господарської одиниці необхідно в приватній частині Електронного кабінету в розд. «Облікові дані платника»/«Відомості про об’єкти оподаткування» з графи «Місцезнаходження об’єкта оподаткування» скопіювати адресу та вставити її в реєстраційну заяву за ф. № 1-ПРРО (БЗ 109.20)

Назва платіжної системи (для платіжної організації платіжної системи/учасника платіжної системи)

Зазначається для відображення у розрахунковому документі за умови, якщо суб’єкт господарювання є учасником такої платіжної системи

Згідно з п. 2 розд. ІІ Положення № 13 напис «ПЛАТІЖНА СИСТЕМА» (найменування платіжної системи, платіжний інструмент якої використовується) теж належить до обов’язкових реквізитів фіскального чека. Однак заповнюється цей реквізит у разі застосування під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного термінала, з’єднаного або поєднаного з РРО (п. 5 розд. ІІ Положення № 13), і повторюється відповідно до кількості електронних платіжних засобів, з використанням яких здійснюється оплата (п. 6 розд. ІІ Положення № 13).

Так от, виявляється, що при заповненні реєстраційної заяви графа «Назва платіжної системи» має зовсім інше призначення, ніж те, що регламентоване Положенням № 13. Як пояснюють податківці в БЗ 109.20, вона заповнюється лише у разі реєстрації програмно-технічного комплексу самообслуговування. У разі реєстрації суб’єктом господарювання ПРРО або в інших випадках зазначена графа реєстраційної заяви за ф. № 1-ПРРО не заповнюється

4. Дані щодо ПРРО

Тип ПРРО

Залежно від призначення ПРРО зазначається його тип — стаціонарний, пересувний, каса самообслуговування, інтернет-торгівля

Тип ПРРО «стаціонарний» означає, що такий ПРРО встановлений на конкретну господарську одиницю та використовується за адресою, зазначеною в реєстраційній заяві за ф. № 1-ПРРО (БЗ 109.01).

Тип ПРРО «пересувний» означає, що такий ПРРО зареєстрований на конкретну господарську одиницю (наприклад, автомобіль, автокафе, авторозвозки, низькотемпературні лотки-прилавки тощо), але може використовуватися на всій території України (БЗ 109.01).

Зверніть увагу! Фіскали заперечують можливість переміщувати ПРРО поза межі господарської одиниці, на яку його зареєстровано, та, наприклад, відпускати товари того ж асортименту, що і в магазині. На їхню думку (див. відповідь на запитання 28), якщо суб’єкт господарювання має намір використовувати ПРРО в стаціонарному магазині та для пересувної торгівлі, то необхідно реєструвати два окремих ПРРО для різних цілей застосування.

Тип ПРРО «каса самообслуговування» означає, що такий ПРРО встановлений на конкретну господарську одиницю та використовується за адресою, зазначеною в реєстраційній Заяві за ф. № 1-ПРРО, при цьому його застосування не передбачає залучення касира (наприклад, платіжний термінал) (БЗ 109.01).

Тип ПРРО «інтернет торгівля» означає, що такий ПРРО встановлений на конкретну господарську одиницю і використовується за адресою, зазначеною в реєстраційній Заяві за ф. № 1-ПРРО, та при його застосуванні можливе залучення касира (інтернет-магазин (сайт)) (БЗ 109.01)

Назва ПРРО

Зазначається довільна назва на розсуд платника. Податківці наводять такі приклади: «Каса», «Термінал», «ПТКС», «Сайт»

Локальний номер

Вказується номер ПРРО, який в межах кожної окремої господарської одиниці має бути унікальним

У заяві зазначається локальний номер ПРРО, який присвоюється такому ПРРО суб’єктом господарювання. Локальний номер ПРРО становить числовий номер, він є унікальним серед номерів, що присвоюються суб’єктом господарювання у довільному порядку ПРРО для його реєстрації та застосування у відповідній господарській одиниці. Локальний номер ПРРО зберігається за ПРРО до дати скасування реєстрації ПРРО (БЗ 109.20).

Щодо розрядності локального номера податківці не наводять жодних рекомендацій, тож вона може бути якою завгодно

Фіскальний номер

При виконанні дії «Реєстрація» не зазначається

5. У разі відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером контролюючого органу здійснення розрахункових операцій до моменту належного встановлення зв’язку:

Тут ставиться позначка:

не здійснюється (ПРРО не працює в режимі офлайн) — при застосуванні ПРРО виключно в режимі онлайн та у такому разі ПРРО не зможе працювати за відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером контролюючого органу;

здійснюється (ПРРО може працювати в режимі офлайн); — надає можливість застосовувати ПРРО за відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером контролюючого органу;

здійснюється (застосовується резервний РРО згідно з п. 13 розд. V Порядку) — у такому випадку за відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером контролюючого органу застосовується резервний РРО

Суб’єкт господарювання може не отримувати діапазон фіскальних номерів у разі, якщо ним приймається рішення не використовувати ПРРО під час відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером ДПС та не проводити розрахункові операції у цей період (БЗ 109.20)

6. Підписант

Зазначається посада та дані підписанта

Обробка реєстраційної заяви відбувається автоматично фіскальним сервером. Якщо за результатами такої обробки не виявлено підстав для відмови, здійснюється реєстрація ПРРО. Відбувається це шляхом присвоєння програмним забезпеченням фіскального сервера фіскального номера ПРРО з унесенням даних до Реєстру ПРРО. Датою реєстрації ПРРО є дата формування його фіскального номера.

Висновки

  • Здійснити реєстрацію ПРРО можна тільки через Електронний кабінет або за допомогою засобів телекомунікацій без жодних ходінь до податкової з/за документами.
  • Від правильного зазначення в чеках ПРРО назви та адреси господарської одиниці залежить, чи визнають фіскали такі чеки розрахунковими документами. Інакше є загроза фінсанкцій за п. 1 ст. 17 Закону про РРО. Тож слід приділити особливу увагу заповненню цієї інформації в реєстраційній заяві за ф. № 1-ПРРО.
  • Для здійснення діяльності у заздалегідь не визначеному місці (торгівля та/або надання послуг) ПРРО повинен мати тип «пересувний». Це означає, що такий ПРРО зареєстрований на конкретну господарську одиницю, але може використовуватися на всій території України. Якщо такої господиниці немає, ПРРО реєструють за місцезнаходженням користувача.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі