Теми статей
Обрати теми

Стартап: проблеми оподаткування

Павленко Олексій, податковий експерт
У цьому матеріалі розглянемо податкові наслідки ситуацій, коли стартап-резидент Дія Сіті не витримує відповідні вимоги-критерії за підсумками конкретних місяців. І заразом поміркуємо, чи так вже привабливо бути Дія Сіті-стартапом…

«Стартап»: необов’язкові-обов’язкові вимоги

У першій публікації — «Вимоги-критерії Дія Сіті» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21 ми детально писали про дві групи вимог-критеріїв та відповідні два види резидентів Дія Сіті.

У цьому матеріалі мова — про «полегшену» другу групу резидентів Дія Сіті, так званих стартапів, для яких не обов’язкові критерії середньомісячної винагороди та середньооблікової чисельності. Одразу нагадуємо, що стартап-резидент Дія Сіті має право перебувати саме у статусі стартапа не довше ніж до 31 грудня календарного року, наступного за роком, в якому він набув цього статусу.

Як стартапу залишитись в Дія Сіті. За час перебування стартап-резидентом (який складає не менше року), щоб залишитись в Дія Сіті, така юрособа має досягти показників, які відповідатимуть всім п’яти вимогам, передбаченим ч. 1 ст. 5 Закону № 1667*. Тобто, зокрема, вийти до 31 грудня року — «фіналу» стартапа на розмір середньої винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам не менше ніж 1200 євро та досягти середньооблікової чисельності таких працівників не менше ніж 9 осіб.

* Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-ІX.

На нашу думку, щоб не «злетіти» з режиму Дія Сіті, ці вимоги (середньої винагороди та кількості працюючих) стартапом мають бути дотримані не пізніш як в останньому місяці його «стартап-резидентства»: тобто, як мінімум, за підсумками грудня останнього року

Детально ми обґрунтовували цей висновок у згаданій вище публікації.

Дві (не)обов’язкові вимоги. Нагадаємо, як викладено ці дві вимоги у пп. 2 та 3 ч. 1 ст. 5 Закону № 1667 (відповідно) для «повноцінних» резидентів Дія Сіті:

— розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам — не менше ніж гривневий екв. 1200 євро за курсом НБУ, встановленим на перше число відповідного місяця;

— середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті за підсумками календарного місяця — не менше 9 осіб.

Детально про механізм та нюанси обрахування цих двох показників читайте в статті «Дія Сіті: визначаємо середньооблікову кількість спеціалістів та середню місячну винагороду» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21.

Проблеми з виконанням. Постійно протягом «стартап-резидентства» дотримуватись цих вимог стартапам не обов’язково. Тим більше, в умовах обмеження розміру річного доходу сумою в 1167 МЗП постійно виплачувати таку середню винагороду не менше 9 спеціалістам стартапу доволі складно* (а можливо, стартап і взагалі не планує продовжувати своє резидентство в Дія Сіті). Тому часто-густо стартапи (а подеколи й «повноцінні» резиденти) не витримують ці «зарплатні» критерії і середня винагорода у них може у деяких місяцях не сягнути за 1200 євро. Та/або «9-осібна» кількість спеціалістів теж може ними не витримуватись…

* У 2024 році 1167 МЗП це — 8285700 грн. Якщо їх перерахувати у євро за умовним курсом 41 «з хвостиком» грн за євро, ми вийдемо приблизно на річні — 200000 євро. З них на винагороди має піти мінімум 1200 х 9 х 12 = 129600 євро, плюс ЄСВ, плюс сплата інших податків/платежів і витрат, тож вийдемо, скоріш за все, на впевнені «мінуси»… ☹

Водночас від виконання у конкретному місяці саме цих обох вимог-критеріїв (середньої винагороди та кількості працюючих) і залежить у стартапа, як, власне, й у «повноцінного» резидента, порядок оподаткування виплат його спеціалістам (тобто — найманим працівникам та гіг-спеціалістам)! Тож давайте поглянемо, яке буде оподаткування залежно від (не)виконання стартапом цих двох вимог.

«Необов’язкові» вимоги виконуються

Якщо умови, передбачені пп. 2 та 3 ч. 1 ст. 5, а для ЄСВ також п. 10 ч. 2 ст. 5 Закону № 1667, стартапом виконуються, то оподаткування відповідних виплат буде таким.

ПДФО. Згідно з п.п. 170.141.2 ПКУ «стартап», як податковий агент, утримує ПДФО з доходів спеціалістів за ставкою 5 % (а не 18 %).

ЄСВ. Відповідно до ч. 141 ст. 8 Закону № 2464* стартап від виплат спеціалістам може сплачувати ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску (а не виходячи із суми нарахованого доходу).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

ВЗ. Щодо військового збору будь-які преференції відсутні. Тобто його 1,5 % буде утримуватись і сплачуватися стартапом на загальних підставах.

Необов’язковість щомісячного виконання вимог. Крім того, зазначимо такий важливий момент. Вимоги щодо розміру середньої місячної винагороди спеціаліста та середньооблікової місячної кількості працюючих спеціалістів, викладені у згаданих пп. 2 та 3 ч. 1 ст. 5 Закону № 1667 (відповідно), формально (!) мають виконуватись кожного календарного місяця, починаючи з місяця, наступного за тим, в якому набуто статусу резидента Дія Сіті.

Водночас для цілей оподаткування важливо, чи виконувались ці вимоги саме у тому конкретному місяці, за який нараховуються/провадяться стартапом на користь спеціалістів виплати, згадані у п.п. 170.141.2 ПКУ та ч. 141 ст. 8 Закону № 2464. Тобто

для цілей пільгового оподаткування ПДФО та ЄСВ в конкретному календарному місяці не має значення, чи виконувались ці вимоги-критерії резидентом Дія Сіті у будь-яких попередніх місяцях

Цей висновок логічно випливає з норм п. 170.141 ПКУ та ч. 141 ст. 8 Закону № 2464. Окрім того, це прямо підтверджено і в листі ДПСУ від 03.11.2023 № 3957/ІПК/99-00-24-03-03-06, де податківці пишуть, що положення п. 170.141 ПКУ та ч. 141 ст. 8 Закону № 2464 застосовуються резидентом Дія Сіті у місяцях, у яких він відповідає вимогам Закону № 1667, незалежно від того, що у попередньому місяці такий резидент Дія Сіті не відповідав вищезазначеним вимогам!

Коли вимоги не дотримано

Оподаткування згаданих вище виплат спеціалістам стартапа, якщо якусь одну чи обидві вимоги пп. 2 та 3 ч. 1 ст. 5 Закону № 1667 ним не буде дотримано, стане сумним. Бо недотримання цих вимог фактично призведе до оподаткування ПДФО за ставкою 18 %. Та ЄСВ вже буде справлятись не з МЗП, а на загальних підставах: 22 % (або 8,41%, якщо виплата інваліду) і має братись від стандартної бази: усієї нарахованої спеціалісту суми (в межах 15 МПЗ), але не менше МЗП.

Оскільки норми ПКУ (і, зокрема, вже згаданого п. 170.141) прописані вкрай нечітко, то у таких ситуаціях може виникнути купа проблем

Детально про проблеми щодо ставок, джерел, рахунків, на які сплачується ПДФО тощо ☹, читайте в статті «Якщо резидент Дія Сіті не відповідає ПДФО/ЄСВ-вимогам» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21.

Підсумок

Отже, оподаткування виплат залученим працівникам та гіг-спеціалістам у стартапа, який не виконує чималі вимоги щодо середньої винагороди й кількості, стає стандартно-обтяжливим і абсолютно не привабливим…

А як ми вже зазначили, при такому значному обмеженні суми річного доходу стартапу щомісячно витримувати ці надвисокі вимоги щодо винагороди та кількості вкрай важко. Але у такому разі постійного пільгового оподаткування доходів працюючих на стартапа не буде. Тож за можливість щось заощадити на розвиток діяльності в рамках свого невеликого річного доходу, не виконуючи ці вимоги, стартапу доведеться витратитись на «стандартні» ПДФО та ЄСВ. «Ніс витягнеш, корма загрузне»… ☹

У такому разі з податкової «Дія-привабливості» для стартапа залишається лише ПВК (у разі його обрання)

Детальніше щодо оподаткування резидентів Дія Сіті в «ПВК-режимі» читайте в статті «Податок на виведений капітал: чи все так добре?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21.

А у разі обрання стандартного оподаткування податком на прибуток за ставкою 18 % без преференцій оподаткування доходів спеціалістів для стартапа взагалі немає ніякого сенсу бути резидентом Дія Сіті — із додатковим контролером (Мінцифри) та звітністю…

Тож мати звання стартап-резидента Дія Сіті, начебто, не так вже й «почесно»-привабливо. І ця система оподаткування призначена в першу чергу для ІТ-«монстрів» (великих і заможних юросіб). А усілякій стартап-дрібноті, що у них «плутається під ногами», навряд чи «солодко» працювати в «Дії»…

Водночас список зареєстрованих Мінцифрою стартапів не надто й маленький. Але перш ніж лізти у стартапи, радимо ретельно усе зважити…

Висновки

  • Стартап-резидентам Дія Сіті не обов’язково виконувати вимоги щодо середньої винагороди спеціалістам не менше ніж 1200 євро та середньооблікової чисельності не менше ніж 9 осіб. Водночас невиконання цих вимог суттєво впливає на оподаткування.
  • У разі виконання стартапом ПДФО/ЄСВ-вимог зарплата та винагорода за гіг-контрактом будуть (у місяцях виконання) оподатковуватись пільговим ПДФО — 5 % та ЄСВ, обчисленим з МЗП.
  • Однак дуже низька межа річного доходу (1167 МЗП) «зв’язує» стартапам «руки» для постійного виконання таких суттєвих вимог.
  • Якщо вимоги (щодо винагороди та чисельності) не виконуються, виплати спеціалістам оподатковуються «по повній», і податкова привабливість перебування стартапом Дія Сіті зводиться лише до ПВК…
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі