Теми статей
Обрати теми

Перейшли на єдиний податок посеред року і переплутали період звітування

Децюра Сергій, податковий експерт
Підприємство з ІІ кварталу 2023 року перейшло на звичайний (не воєнний) єдиний податок (ЄП) групи 3. Оскільки розмір доходу менше 40 мільйонів гривень, було вирішено декларацію за період перебування на загальній системі подати у річні строки. Після подання прибуткової декларації зателефонували податківці і говорять, що слід було подати її за результатами І кварталу 2023 року, а не за 2023 рік. Чи мають вони рацію?

Строки подання при переході

Для платників податку на прибуток, які вирішили в середині року мігрувати на ЄП групи 3, у ПКУ, на жаль, не міститься прямої згадки про те, в які строки слід подавати декларацію з податку на прибуток.

Водночас податківці уже доволі давно сформували позицію з цього приводу (БЗ 102.20.01).

Вони прямо заявляють, що

підприємства, які в середині року перейшли із загальної системи оподаткування на спрощену, мають востаннє звітувати з податку на прибуток за податковий (звітний) період, що передує кварталу, з якого вони переходять на спрощену систему оподаткування

Аргументують вони це тим, що:

по-перше, п. 294.3 ПКУ визначено, що для суб’єктів господарювання, які перейшли на сплату ЄП із сплати інших податків і зборів, встановлених ПКУ, перший податковий (звітний) період починається з першого числа місяця, що настає за наступним податковим (звітним) кварталом, у якому особу зареєстровано платником ЄП, і закінчується останнім календарним днем останнього місяця такого періоду. Тобто податківці вважають, що як тільки юрособа перейшла на ЄП, для неї почалося нове спрощене життя, а тому слід відразу після обрання ЄП відзвітувати про перебування на іншій системі;

по-друге, п.п. 1 п. 297.1 ПКУ визначає, що платники ЄП звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств, крім випадків виплати доходів нерезидентам походженням із території України та коли спрощенець є контрольованою особою і рахує скоригований прибуток КІК (абзаци другий і третій п.п. 133.1.1 та п.п. 133.1.4 ПКУ). А тому фіскали не бачать резонів із затягуванням звітування з податку на прибуток після обрання ЄП.

З цього випливає, що юрособа, яка посеред року обрала ЄП групи 3, має відзвітувати з податку на прибуток за результатами того звітного періоду (квартал, півріччя, три квартали, рік), що передує кварталу, з якого вона перейшла на спрощену систему.

Оскільки квартальна декларація з податку на прибуток подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, то можна сміливо говорити, що юрособа, яка перейшла на ЄП групи 3 із загальної системи з початку ІІ кварталу 2023 року, мала подати декларацію з податку на прибуток за І квартал 2023 року не пізніше 10.05.2023.

Здається, все логічно.

Водночас обрати ЄП групи 3 мають змогу тільки підприємства-малодохідники*. Вони, перебуваючи на загальній системі, звітують тільки в річні строки. Тому інколи такі підприємства, обравши посеред року ЄП, продовжують вважати, що і за останній період перебування на загальній системі їм слід відзвітувати у річні, а не у квартальні строки.

* Адже щоб обрати спрощену систему, обсяг доходу за минулий рік у підприємства не має перевищувати 1167 мінзарплат — п.п. 3 п. 291.4 ПКУ.

Якщо юрособа — експлатник податку на прибуток не подає декларацію з податку на прибуток у квартальні строки, то вона допускає помилку. Про те, до чого призведе така помилка, поговоримо далі.

До чого призвела помилка

Перш за все, слід чітко розуміти, що коли декларацію з податку на прибуток було подано не у квартальні, а у річні строки, то це точно призведе:

1) до несвоєчасного подання останньої декларації з податку на прибуток. Адже юрособа, яка обрала ЄП групи 3 з початку ІІ кварталу 2023 року, останню декларацію мала подати не пізніше 10.05.2023, а вона була подана аж на початку 2024 року.

За таке порушення світить штраф згідно з п. 120.1 ПКУ в розмірі 340 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. А якщо це буде повторне порушення, за яке уже платника протягом року притягували до відповідальності, то світить штраф у розмірі 1020 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання;

2) до несвоєчасної сплати задекларованої у останній декларації з податку на прибуток суми податку. Адже сплатити задекларований в останній декларації податок слід було протягом 10 днів, що настають за граничною датою подання останньої декларації.

Ми говоримо про звітування за І квартал 2023 року, а отже, сплатити зобов’язання за цей період слід було не пізніше 22.05.2023 (позаяк 20 травня 2023 року припадає на вихідний день — суботу), а сплата напевно відбулася вже після подання декларації із запізненням (у 2024 році).

За таке порушення загрожує штраф за ст. 124 ПКУ. Щодо розміру самого штрафу за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов’язання, то загалом він становить (п. 124.1 ПКУ):

5 % суми податкового боргу — при простроченні до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання;

10 % суми податкового боргу — якщо сплату прострочено більше ніж на 30 календарних днів.

Застосовуватися цей штраф має після того, як юрособа погасить суму боргу (коли буде відома кількість днів прострочення платежу).

Але якщо податківці доведуть, що прострочення строків сплати допущено навмисно, то штраф може скласти вже 25 % (п. 124.2 ПКУ)

Крім того, за несвоєчасну сплату податку на прибуток згідно зі ст. 129 ПКУ податківцями може бути нарахована ще й пеня.

Як виправити помилку

Щоб виправити таку помилку, слід подати декларацію з податку на прибуток за правильний період. У нашому випадку при переході на ЄП з початку ІІ кварталу це буде І квартал.

Причому коли мова йде про останню декларацію з податку на прибуток, що подається через обрання ЄП, то податкова вважає, що в такій декларації у полі 2 «Звітний (податковий) період» одночасно має бути вказано позначку «Х» (БЗ 102.20.02):

у графі, яка відповідає звітному періоду, що передує кварталу, з якого юрособа переходить на спрощену систему оподаткування. Тобто у цій графі останньої декларації фіскали воліють бачити позначку «Х» у полі або «І квартал», або «Півріччя», або «Три квартали». Позначку у полі «Рік» при обранні ЄП посеред року у цій графі вказувати не потрібно;

— у графі базовий звітний період її слід поставити проти квартального періоду.

Якщо саме так була заповнена декларація, яку подали у річні строки, то обов’язок щодо звітування виконано. Лишається тільки сидіти і чекати на штраф за несвоєчасне подання звітності та несвоєчасну сплату.

Якщо ж юрособа заповнила декларацію не за таким принципом, а за правилами подання річної декларації, тобто звітний період — рік і базовий звітний період — рік, то, більш за все, податкова вважатиме, що така декларація подана помилково.

Тому, щоб не було претензій, краще подати уточнюючу декларацію і обнулити заповнену квартальну декларацію за річними правилами (див. БЗ 129.02), а потім подати правильну, яка буде заповнена за квартальними правилами.

Що стосується сплати податку на прибуток, то якщо підприємство подало квартальну декларацію (заповнену за квартальними правилами) у річний строк і після цього сплатило нарахований у ній податок, то штрафів за несвоєчасну сплату податку не уникнути.

Інша справа, коли спочатку була подана квартальна декларація, заповнена за річними правилами. Тоді можна спробувати уникнути штрафу за несвоєчасну сплату.

Адже на сьогодні податківці (БЗ 129.04) вважають, що коли платник податків погасить зобов’язання до подання декларації з простроченням, то у нього не виникатиме податковий борг і не рахуватиметься прострочення сплати податку, а отже, не буде і податкових наслідків, пов’язаних із несвоєчасною сплатою податку*.

* Така позиція підтверджується тим, що згідно з вимогами п.п. 2 п. 4 розд. IV Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 12.01.2021 № 5, дані з декларації, поданої після настання граничного строку сплати грошового зобов’язання, потрапляють до інтегрованої картки платника за датою її подання. Тобто задекларовані у несвоєчасно поданій декларації грошові зобов’язання стають узгодженими за датою подання такої декларації. Тож якщо податок сплатити напередодні, податковий борг не виникне і відповідно штрафу за ст. 124 ПКУ не буде.

Тому якщо підприємство подасть уточнюючу декларацію і обнулить квартальну декларацію, подану за річними правилами, і перед поданням правильної декларації (тобто квартальної, заповненої за квартальними правилами) сплатить податок, відображений у ній, то штрафу за несвоєчасну сплату податку, на думку фіскалів, не буде.

Висновки

  • Якщо юрособа посеред року переходить із загальної системи на спрощену, то останню декларацію з податку на прибуток вона має подати у квартальні, а не річні строки.
  • Подання останньої декларації з податку на прибуток у річні строки призведе до штрафу за несвоєчасне подання звітності і за несвоєчасну сплату податку, задекларованого у такій декларації.
  • Щоб уникнути штрафу за несвоєчасну сплату податку на прибуток, податок слід було сплатити до дати подання несвоєчасної декларації.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі