Теми статей
Обрати теми

ФОП на ЄП зареєстрував припинення: коли можна знову на ЄП?

Томашпольський Сергій, податковий експерт
За матеріалами категорії 107.01.08 Бази знань*

* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41247

Висновок документа

ФОП, який на початок поточного року був на єдиному податку (ЄП) та зареєстрував припинення підприємницької діяльності, у разі нової ФОП-реєстрації може зайти на ЄП лише з початку наступного року

У принципі, це традиційна логіка податківців. Але чому ми звертаємо увагу на це їх роз’яснення?

Особливості-2023 (про які час забути)

Платника можуть спантеличити роз’яснення, які давалися у 2023 році. Адже в 2023 році:

— податківці у такій ситуації без проблем пускали платників на спецЄП (ЄП зі ставкою 2 %) (категорія 107.01.05 БЗ);

— експлатникам спецЄП п.п. 91.4.4 підрозд. 8 розд. XX ПКУ прямо дозволяв повторно здійснювати перехід / обирати ЄП, у тому числі в ситуації з розреєстрацією/реєстрацією ФОП.

Але про все це можна забути! Адже за вікном 2024 рік. Ніякого спецЄП вже немає. Та

навіть якщо ФОП і був у 2023 році на спецЄП, наразі цей факт не має жодного значення (для питання, що нас цікавить). Бо спецправило з п.п. 91.4.4 підрозд. 8 розд. XX ПКУ встановлено виключно для 2023 року

У чому полягає логіка податківців

Вони трошки хитрують. Дивіться. Формально ПКУ розрізняє такі поняття, як: 1) обрання спрощеної системи оподаткування; 2) перехід на спрощену систему оподаткування. Обрання — то про новозареєстрованого ФОП і про п.п. 298.1.2 ПКУ, перехід — то про діючого ФОП на загальній системі і про п.п. 298.1.4 ПКУ.

Норма ж про заборону двічі ставати платником ЄП протягом одного календарного року міститься саме у п.п. 298.1.4 ПКУ. В ній сказано, що «такий суб’єкт», тобто саме який переходить із загальної системи на спрощену, може здійснити перехід на спрощену систему один раз протягом календарного року.

А от щодо тих суб’єктів, які обирають спрощену систему, у п.п. 298.1.2 ПКУ нічого подібного не зазначено. Виходить, що

суто формально ситуація «протягом одного року: ФОП-припинення на ЄП → ФОП-реєстрація із обранням ЄП» ПКУ допускається (забороненою не є)

Але податківці вдаються до хитрощів. Мовляв, фізособа, яка у поточному році вже була ФОП, при наступній ФОП-реєстрації поновлює її і вважається платником інших податків і зборів. Тобто вважається діючим ФОП. Відповідно підпадає під п.п. 298.1.4 ПКУ у частині заборони вдруге за рік стати платником ЄП.

Тож факт такий, що

ФОП, який на початок поточного календарного року був на ЄП та зареєстрував припинення, у разі нової цього ж календарного року ФОП-реєстрації податківці пустять на ЄП лише з початку наступного календарного року

Судові баталії

До речі, судова практика з цього проводу є. І вона позитивна для ФОП (див. постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.10.2022 у справі № 380/21698/21, постанову П’ятого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2022 у справі № 420/11881/21, постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.11.2021 у справі № 640/4267/20, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.12.2022 у справі № 560/9807/22).

Втім, як бачимо, це

жодним чином не впливає на роз’яснення податківців

Вони свою думку змінювати, схоже, не збираються.

Знову ж таки, інколи ФОП у такому разі вдається зайти на ЄП. Але потім їм доводиться перейматися про можливий скид зі спрощенки. Бо деякий ризик того, що податківці заднім числом за результатами перевірки анулюють ЄП-реєстрацію ФОП, все-таки є. І захисту доведеться шукати знову ж таки лише в суді. Більше деталей з цього приводу знайдете у статті «Двічі на ЄП не зайдеш… А він зайшов» // «Податки & бухоблік», 2023, № 28.

Ситуація із *

Вище ми говорили про ситуацію, коли ФОП сам пішов з ЄП. А не його пішли податківці за наслідками перевірки. Остання ж ситуація має свою специфіку.

Так, згідно з п. 299.11 ПКУ у разі скиду з ЄП за рішенням податківців, прийнятим на підставі акта перевірки, платник має право обрати ЄП або перейти на ЄП після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття податківцями відповідного рішення.

Тут, як бачимо, згадано і обрання ЄП, і перехід на ЄП. Тобто факт реєстрації припинення та нова ФОП-реєстрація погоди не роблять у будь-якому разі.

Виходить, що б не робив ФОП (хай навіть реєстрував припинення підприємницької діяльності, а потім наново реєструвався ФОП)

поки не пройде чотири послідовних квартали з моменту прийняття податківцями рішення про скидання ФОП з ЄП, обрати чи перейти знову на ЄП ФОП не зможе

Податківці звертають на це увагу, зокрема, у своєму роз’ясненні в категорії 107.01.01 БЗ.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі