Теми статей
Обрати теми

Готуємось декларувати доходи

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Ви зобов’язані чи за власним бажанням прийняли рішення подавати декларацію про майновий стан та доходи. Які документи, окрім декларації, знадобляться? Що там зі строками? Які є способи подання декларації та куди її взагалі подавати? А ще чого чекати, якщо зобов’язаний, але не хочеш/не можеш подати? Говоримо про це саме зараз.

Строки подання та розрахунку

Строки подання. Звичайні фізособи

податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2023 рік подають не пізніше 30 квітня 2024 року. Якщо декларація подається добровільно для декларування податкової знижки — строк подання по 31 грудня 2024 року

Увага! Якщо ви декларуєте іноземні доходи, хочете зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, проте не маєте відповідних підтвердних документів (див. статтю «Декларуємо іноземні доходи фізособи» // «Податки & бухоблік», 2024, № 25), то вам необхідно подати до своєї податкової заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня 2024 року (див. п.п. 170.11.2 ПКУ).

Добре, як бути, якщо фізособа зобов’язана подати декларацію, оскільки отримала доходи, що підлягають декларуванню, й бажає також задекларувати податкову знижку? В такій ситуації пріоритет за загальним строком подання декларації. Тобто наявність права на податкову знижку у особи, яка зобов’язана подати податкову декларацію, не призводить до зміни загального строку її подання.

Приклад. Фізособа у 2023 році отримувала дохід у вигляді нецільової благодійної допомоги, загальна сума якої перевищила у 2023 році 3760 грн. Такий дохід підлягає обов’язковому декларуванню (див. п.п. 170.7.3 ПКУ). Також у 2023 році ця фізособа несла витрати, що включаються до складу податкової знижки та які вона бажає задекларувати.

Подати податкову декларацію за 2023 рік із загальною сумою річного доходу та задекларованою податковою знижкою фізособі слід не пізніше 30 квітня 2024 року.

Розрахунки за декларацією. Почнемо з ситуації, коли за декларацією маємо обов’язок зі сплати ПДФО/ВЗ до бюджету.

Суму податкового зобов’язання, зазначеного в податковій декларації, потрібно сплатити самостійно до 1 серпня 2024 року

Фізособи, які отримували іноземні доходи та яким перенесено строк подання декларації, сплачують зобов’язання з ПДФО та ВЗ, зазначені у поданій ними податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку (див. п. 57.1 ПКУ, лист ГУ ДПС у м. Києві від 13.03.2024 № 1296/ІПК/26-15-24-01-13-09).

Реквізити рахунків для сплати відповідних зобов’язань можна знайти на сайті ДПСУ. Обирайте з кодами бюджетної класифікації:

— 11010500 — податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування;

— 11011001 — військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування.

Також реквізити для сплати є в електронному кабінеті платника податків у розділі «Стан розрахунків з бюджетом». Їх можна переглянути (та за бажання відразу сплатити податок/внесок), якщо натиснути піктограму з кредитною карткою в кінці рядка з зобов’язаннями з ПДФО/ВЗ.

Якщо за результатами річного декларування вам повертається ПДФО з бюджету, то такі суми повинні зайти на ваш банківський рахунок протягом 60 календарних днів після отримання податківцями податкової декларації (п. 179.8 ПКУ). Реквізити для перерахування коштів у разі повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку, у тому числі у разі застосування права на податкову знижку, зазначаєте в розд. VII податкової декларації.

Куди та в який спосіб подаємо

Податкову декларацію подаємо до контролюючого органу за своєю податковою адресою — місцем реєстрації згідно з паспортними даними (прописки), за яким вас взято на облік у контролюючому органі (див. п. 4 розд. І Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859, далі — Інструкція № 859, роз’яснення в категорії 103.24 БЗ).

Якщо ви маєте статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) та подали до контролюючого органу за місцем фактичного проживання/перебування заяву за формою № 5ДР із зареєстрованим місцем проживання ВПО, то декларацію подаєте до цього контролюючого органу (див. 103.24 БЗ). У випадку коли такі дії не здійснено, то декларацію подаєте до контролюючого органу (у тому числі переміщеного з окупованої території) за своєю податковою адресою (місцем прописки).

Фізособа-нерезидент подає податкову декларацію до контролюючого органу, в якому його уповноважений чи законний представник перебуває на обліку (див. 103.24 БЗ).

Щодо способу подання, то податкову декларацію можна подати (п. 5 розд. І Інструкції № 859):

1) особисто до податкової або через уповноважену особу;

2) поштою (не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного терміну її подання) з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

3) в електронній формі, наприклад, за допомогою Електронного кабінету платника, вхід до якого здійснюється за адресою: cabinet.tax.gov.ua (не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання).

Документи та декларація

Фіксуємо доходи/витрати. Формально, всі платники податків, які декларують доходи, зобов’язані вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу. Така вимога міститься в п.п. «а» п. 176.1 ПКУ.

Форма книги обліку доходів і витрат (далі — книга), в якій такий облік потрібно вести, затверджена наказом Мінфіну від 23.06.2017 № 591 (ср. ). Вона може мати вигляд зошита або блокнота.

Окрім книги, особи, які подають податкову декларацію з метою отримати податкову знижку, можуть (проте не зобов’язані) окремо вести в довільній формі реєстр документів і відомостей, що підтверджують понесені витрати, які будуть уключені до складу податкової знижки.

Книгу обліку доходів і витрат та реєстр документів і відомостей реєструвати в податковій не потрібно

Вони зберігаються у вас і мають бути надані податківцям на їх вимогу. Додавати до податкової декларації їх не потрібно! А які потрібно? Розповідаємо.

Додаємо до декларації. В окремих випадках, прямо передбачених ПКУ, до декларації можна/потрібно додати доповнення в довільній формі. Наприклад, якщо фізособа:

— вважає, що форма податкової декларації збільшує або зменшує його податкові зобов’язання з ПДФО та/або ВЗ, всупереч нормам ПКУ (див. п. 46.4 ПКУ);

— бажає розстрочити суми податкового зобов’язання за прощеним іпотечним кредитом (п.п. «д» п.п. 164.2.17 ПКУ). У такому випадку до податкової декларації слід додати заяву у довільній формі, що містить фактичні дані про суму прощеного (анульованого) кредитором боргу (кредиту та/або відсотків), підтверджену відповідними документами кредитора, та коротке пояснення обставин, що призвели до виникнення необхідності здійснення розстрочення задекларованої суми податкового зобов’язання;

декларує податкову знижку. Тоді разом із декларацією подаються копії платіжних та розрахункових документів (крім електронних розрахункових документів), зокрема квитанцій, фіскальних або товарних чеків, прибуткових касових ордерів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою, а також копії договорів за їх наявності, в яких відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги). А ось у разі коли відповідні витрати підтверджені електронними розрахунковими документами, в доповненні до податкової декларації слід зазначити лише реквізити таких документів. Додавати їх копії не потрібно (п.п. 166.2.2 ПКУ);

— скористалася правом зменшити дохід від продажу об’єкта нерухомості, зазначеного в абзаці другому п. 172.2 ПКУ, на документально підтверджені витрати на його придбання або ж скористалася правом зменшити дохід від продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва / майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об’єкта незавершеного будівництва та від відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва / майбутнього об’єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, на документально підтверджені витрати на придбання такого об’єкта, майнових прав.

Цікавий момент. У п. 176.1 ПКУ зазначено, що фізособи — платники податків зобов’язані на вимогу контролюючого органу пред’являти документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою ПДФО/ВЗ, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації. Проте ви можете не чекати, а відразу додати до декларації необхідні документи. Так, наприклад, у випадку декларування податкової знижки, зазвичай, податківці хочуть бачити довідку про суму нарахованої зарплати, застосованих податкових соціальних пільг та утриманого ПДФО/ВЗ. Тож є сенс запросити її у роботодавця та додати до податкової декларації.

Інформація про наявні доповнення до податкової декларації зазначається нижче розділу VIII такої декларації

У графі «Зміст доповнення» описуєте перелік доповнень до декларації й мотиви їх подання. У графі «Кількість додатків» зазначаєте кількість таких доповнень (для електронної форми декларації — кількість доданих додатків з документом довільного формату).

Штрафний момент

Відсутність книги. Якщо податківці вимагали надати книгу обліку доходів і витрат, а ви ці вимоги проігнорували або ж надали, проте податківці зробили висновок про її неналежне ведення, то вам може загрожувати притягнення до адмінвідповідальності у вигляді попередження або штрафу в розмірі від 51 до 136 грн (ст. 1641 КпАП).

«Ігри» з декларацією. Неподання, несвоєчасне подання податкової декларації тягне за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн (п. 120.1 ПКУ).

До того ж якщо декларація не була подана в установлений термін, податківці на підставі наявної податкової інформації за результатами документальної позапланової перевірки можуть самостійно визначити суму грошових зобов’язань фізособи — платника податку. В такому випадку загрожуватиме штраф у загальному випадку 10 % (за наявності умисності — 25 %) суми донарахованого податкового зобов’язання (п. 123.1 ПКУ).

Щодо адмінвідповідальності, то її міра визначена ст. 1641 КпАП (див. вище).

Несвоєчасна сплата. Такі дії загрожують штрафом (п. 124.1 ПКУ):

— при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 5 % погашеної суми податкового боргу;

— при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу.

За наявності умисності розмір штрафу збільшується до 25 % від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов’язання (п. 124.2 ПКУ).

Висновки

  • Податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2023 рік слід подати не пізніше 30 квітня 2024 року, а суму задекларованого в ній податкового зобов’язання сплатити до 1 серпня 2024 року.
  • Платник податків, який не зобов’язаний подавати податкову декларацію, проте подає її з ціллю задекларувати податкову знижку, має час на це до 31.12.2024 включно.
  • У разі подання разом із декларацією доповнень до неї (заяв, підтвердних документів тощо), їх перелік зазначається в заключній частині такої декларації.
  • Неподання, несвоєчасне подання податкової декларації тягне за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн. Також можлива адмінвідповідальність у вигляді попередження або штрафу в розмірі від 51 до 136 грн.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі