Теми статей
Обрати теми

Компенсація оренди житла: як виправитися, якщо забули показати

Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань
Підприємство відшкодовує працівникові вартість оренди житла, яке він винаймає. Таке відшкодування забули відобразити в Податковому розрахунку за 4 квартал 2023 року. Як виправитися? Розбираємо ситуацію й надаємо відповідь.

Спочатку поговоримо про те, як оподатковується компенсація вартості оренди житла, що виплачується працівникові, чи справляється з неї ЄСВ та як треба відображати такий дохід у звітності.

Оподаткування, ЄСВ та звітність

ПДФО та ВЗ. Вартість оренди житла, що компенсується роботодавцем працівнику, на думку податківців, є оподатковуваним доходом останнього у вигляді додаткового блага (див. п.п. «а» п.п. 164.2.17 ПКУ, роз’яснення ДПСУ в категорії 103.02 БЗ).

Такий дохід підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18 % та ВЗ за ставкою 1,5 %. При цьому оскільки його надано в негрошовій формі, то до бази оподаткування ПДФО він потрапить з урахуванням натурального коефіцієнта 1,219512 (п. 164.5 ПКУ). А ось ВЗ утримуємо з чистої суми доходу. Податківці нарешті визначилися, що законодавчі підстави для застосування підвищуючого коефіцієнта при нарахуванні ВЗ на доходи у негрошовій формі відсутні (див. роз’яснення в категорії 125.06 БЗ).

ЄСВ. Компенсація вартості оренди житла працівнику віднесена п.п. 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, до фонду оплати праці. Тож її сума є базою нарахування ЄСВ (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).

Звітність. Суму компенсації вартості оренди житла роботодавець відображає у Податковому розрахунку:

1) у додатку 4ДФ з ознакою доходу «126» — додаткове благо;

2) у додатку Д (Д1) у складі заробітної плати працівника.

Виправляємося

Нагадаємо, що у ситуації, що розглядається, підприємство своєчасно не відобразило у Податковому розрахунку за 4 квартал 2023 року суму компенсації вартості оренди житла працівникові. Помилка виявлена та виправляється після завершення періоду для звітування за такий квартал. І тут можливі 2 варіанти її виправлення.

Варіант 1. Формуємо Податковий розрахунок за 4 квартал 2023 року з типом «Уточнюючий» та два додатки до нього, а саме 4ДФ та Д1.

У «шапці» уточнюючого 4ДФ кількісні реквізити 04 «Працювало за трудовими договорами (контрактами) (ознака 101)» та 05 «Працювало за цивільно-правовими договорами (ознака 102)» повинні відповідати тим, що були зазначені в раніше поданому 4ДФ, який треба виправити.

У розд. І уточнюючого 4ДФ формуємо рядок з сумами компенсації орендної плати, ПДФО/ВЗ, що були нараховані та перераховані з такого доходу. В графі 6 проставляємо ознаку доходу «126», а в графі 10 зазначаємо «0» — рядок на введення.

Переходимо до Д1. Помилка, якої припустилося підприємство, сумова, адже вона призвела до заниження у звітності бази нарахування ЄСВ (суми зарплати) та єдиного внеску. Тож порядок виправлення буде таким.

В уточнюючому Д1 на працівника формуємо рядок з сумою відшкодування та нарахованим на неї ЄСВ, зазначаючи, серед іншого, у графі:

— 08 — той самий код категорії застрахованої особи, з яким відображали зарплату працівника (у загальному випадку — «1», якщо працівник з інвалідністю (ставка ЄСВ — 8,41 %) — «2»);

09 — код типу нарахувань (КТН) «2» — сума зарплати, нарахована у попередніх звітних (податкових) періодах, на яку платником податків самостійно донараховано суму ЄСВ;

— 10 — місяць і рік, в якому було нараховано компенсаційний дохід, що не потрапив до Д1.

Інші графи заповнюємо в загальному порядку. Графу 25 «Ознака (0, 1)» не заповнюємо.

Зверніть увагу! З КТН «2» слід відобразити саме різницю між сумою зарплати працівника, що була зазначена в поданому Д1, та тією сумою, яка мала бути зазначена. Тобто не знімаємо повністю суму зарплати, яка була відображена раніше, а «докидаємо» до потрібної величини. Показуємо з КТН «2» різницю, що буде дорівнювати сумі загубленої компенсації.

Переходимо до уточнюючого Податкового розрахунку. В його заголовній частині заповнюємо тільки рядки 01 — 05, а в рядку 06 проставляємо відомості про подання 4ДФ та Д1. Інші рядки заголовної частини залишаємо порожніми.

У розд. І Податкового розрахунку перевіряємо, щоб донараховані суми ЄСВ потрапили до рядків 4, 4.1, за необхідності рядків 4.1.1 — 4.1.3, а також 7 та 8. Крім того, у разі заниження суми ЄСВ слід самостійно розрахувати суму пені і відобразити її в рядках 5 та 5.1 розд. І Податкового розрахунку.

Розглянемо ще один можливий варіант виправлення помилки.

Варіант 2. Його умовно можна назвати комбінованим.

Помилку у 4ДФ виправляємо за допомогою подання Податкового розрахунку за 4 квартал 2023 року з типом «Уточнюючий», який буде складатися з Податкового розрахунку і 4ДФ. Заповнюють їх таким чином, як зазначено вище у варіанті 1.

Що стосується сумової помилки у Д1, то її можна виправити за допомогою КТН «2» у складі Податкового розрахунку за поточний квартал з типом «Звітний». При цьому порядок виправлення буде той же, що й у разі заповнення Д1 у складі Податкового розрахунку з типом «Уточнюючий» (див. вище варіант 1).

Висновки

  • Компенсація роботодавцем вартості оренди житла, яке винаймає працівник, оподатковується ПДФО 18 %, ВЗ 1,5 % та є базою нарахування ЄСВ.
  • Якщо не показали компенсацію оренди житла у Розрахунку за попередній період, то можна: (1) подати уточнюючий Розрахунок за цей період з 4ДФ та Д1 у складі, або (2) подати уточнюючий Розрахунок за попередній період, що буде містити 4ДФ, а помилку у Д1 виправити у Д1 Розрахунку за поточний квартал з типом «Звітний».
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі