Теми статей
Обрати теми

Чи буде РРО-штраф за несвоєчасне проведення операції через РРО/ПРРО?

Децюра Сергій, податковий експерт
Отримуючи готівку за проданий товар чи приймаючи до оплати картки (через класичний платіжний термінал чи шляхом інтернет-еквайрингу), торговець має проводити таку оплату через РРО/ПРРО. Водночас бувають випадки, що торговець з різних причин проводить операцію через РРО/ПРРО пізніше, ніж потрібно (наприкінці робочого дня чи наступного дня). Тоді виникає запитання: яка відповідальність загрожує за такі дії? Відповідь на нього шукайте нижче.

Момент формування чека РРО/ПРРО

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції, у тому числі в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через РРО/ПРРО, надавати покупцеві чек РРО/ПРРО (ст. 3 Закону про РРО).

Причому сформувати на РРО/ПРРО чек вони мають у момент отримання грошей від покупця. Якщо покупець оплачує покупку:

1) готівкою, то чек РРО/ПРРО слід сформувати і видати покупцю в момент отримання коштів від покупця;

2) безготівково через платіжний термінал (POS-термінал), то чек РРО/ПРРО варто сформувати і видати покупцю в момент здійснення транзакції через платіжний термінал;

3) безготівкою через Інтернет, то тут на сьогодні існує, на думку фіскалів, низка варіантів дій:

у момент здійснення розрахункової операції, тобто в момент, коли приходить повідомлення від еквайра про оплату (листи ДФСУ від 21.06.2019 № 2877/6/99-99-14-05-01-15/ІПК, ДПСУ від 14.12.2020 № 5149/ІПК/99-00-07-05-01-06). Проблема цього підходу була в тому, що коли покупець вирішив оплатити за товар в позаробочий час інтернет-магазину, то чек у цю мить пробити нікому. Тому цим варіантом користуються торговці доволі рідко;

не пізніше наступного робочого дня такого суб’єкта господарювання, на підставі його виписок про рух коштів на рахунках та з дотриманням хронології здійснення розрахункових операцій, але не пізніше моменту отримання товару покупцем (див. листи ДПСУ від 13.11.2023 № 4093/ІПК/99-00-07-04-01-06, від 14.11.2023 № 4119/ІПК/99-00-24-03-03-06, від 13.03.2024 № 1300/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК, від 13.03.2024 № 1306/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК тощо). Отже, момент пробиття чека чітко визначити можна, тільки коли відбувається розрахункова операція в традиційному роздробі (в торговій точці): чек слід сформувати і видати покупцю в момент отримання готівки (проведення операції через платіжний термінал) за товар.

Якщо ж мова про інтернет-оплату, то часовий проміжок, в який слід сформувати чек РРО і видати його покупцю, доволі розмитий у часі. Адже, як видно з вищенаведеного,

проводити продаж товару через РРО/ПРРО слід у період від моменту, коли продавець дізнався про платіж, і до моменту, коли відбулося відвантаження покупцеві

Податківці також підтримують цей підхід у БЗ 109.19 (див. наш коментар до цього роз’яснення «Попередня оплата через інтернет-еквайринг: коли проводити через РРО?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 10).

За що можуть покарати

Інколи торговці з різних причин проводять через РРО/ПРРО операції з порушенням вищезгаданих строків. Так, наприклад, інколи проводять операції через РРО/ПРРО:

1) наприкінці робочого дня перед формуванням Z-звіту, на який припадає дата формування чека РРО/ПРРО;

2) в інший день, ніж той, на який припадає момент проведення розрахункової операції через РРО/ПРРО.

Враховуючи те, що торговець, хоч і з запізненням, все ж проводить операції через РРО/ПРРО, то в нього виникає запитання:

чи можуть покарати за проведення операції через РРО/ПРРО пізніше, ніж потрібно?

За великим рахунком, торговець порушив правила використання РРО/ПРРО, адже операція через РРО/ПРРО була проведена несвоєчасно.

Тому податківці будуть намагатися в цьому випадку притягнути торговця до відповідальності згідно зі ст. 17 Закону про РРО.

Водночас, на наш погляд, їм це навряд вдасться. Річ у тому, що в пункті першому цієї статті (під який будуть підписувати фіскали торговця), зокрема, говориться, що торговця можуть оштрафувати в тому числі за:

1) непроведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи;

2) невидачу (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.

Враховуючи ці порушення, можна з упевненістю говорити, що якщо торговець проведе із запізненням через РРО/ПРРО розрахункову операцію, то його не можуть притягнути до відповідальності, як мінімум, за один із видів порушення, передбачений у ст. 17 Закону про РРО. А саме його не притягнуть до відповідальності за непроведення операції через РРО/ПРРО. Адже хоч і з запізненням, та все ж таки вона буде проведена. А штрафу за проведення операції із запізнення у ст. 17 Закону про РРО немає.

Але ж є й інші види РРО-штрафу, визначені п. 1 ст. 17 Закону про РРО, за які можуть чіплятися фіскали.

Невидача чека

На наш погляд, якщо торговець проведе через РРО/ПРРО операцію пізніше, ніж потрібно, то можна спробувати відкараскатися і від штрафу за невидачу чека РРО/ПРРО покупцеві. Для цього торговцю слід довести фіскалам, що чек РРО/ПРРО покупцеві видали, але із запізненням.

Так, наприклад, якщо операція на РРО/ПРРО буде проведена до кінця того дня, на який припадає момент формування чека РРО/ПРРО, то тут навряд чи самі податківці зможуть виявити не те що факт невидачі чека, а й узагалі сам факт несвоєчасності формування РРО/ПРРО. Адже щоб виявити цей факт, потрібно сісти і звірити всі здійснені операції за день за РРО/ПРРО по часу із фактом отриманої оплати. А це здійснити буде дуже складно. Адже на готівці не написано, в який саме момент дня відбулося її надходження, а із банківської виписки можна лише звірити обсяг отриманих оплат за день без часової фіксації здійснення конкретної операції. Тому

якщо операція із запізненням буде здійснена до формування Z-звіту за день, то боятися відповідальності за невидачу чека РРО/ПРРО не варто

Інша справа, коли через РРО/ПРРО проведена операція була у інший день, ніж того вимагає РРО-нормативка. В цьому випадку фіскали без надзусиль зможуть визначити факт того, що операція була проведена у інший, ніж потрібно, день.

У цьому випадку, щоб уникнути відповідальності, варто доводити, що чек РРО/ПРРО хоч і був сформований із запізненням, та все ж був виданий покупцю. Довести, що покупець прийшов саме за паперовим чеком,це фантастика. У це ніхто не повірить. Тому якщо ваш РРО видає тільки паперові чеки, уникнути штрафу за невидачу чека РРО не вдасться.

Добре, що на сьогодні чек можна видавати в електронному вигляді. У зв’язку з цим, коли мова йде про ПРРО (які апріорі видають чек в електронному вигляді) чи РРО, які здатні видавати електронні чеки, то продавцю для уникнення штрафу за невидачу чека потрібно просто підтвердити, що електронний чек ПРРО був надісланий покупцю на абонентський номер або адресу електронної пошти (ч. 1 ст. 3 Закону про РРО). Адже у ст. 17 Закону про РРО ідеться саме про факт невидачі чека покупцю. А про те, коли саме (своєчасно чи ні) це було зроблено, немає й слова. Головне, мати електронну адресу чи абонентський номер покупця.

Інші варіанти відповідальності

Водночас якщо торговець провів через РРО/ПРРО операцію із запізненням і має докази про видачу чека покупцю, то це ще не дає 100 % гарантії, що податківці полишать спроби покарати торговця за несвоєчасне проведення через РРО/ПРРО розрахункової операції. Адже у п. 1 ст. 17 Закону про РРО є ще один випадок притягнення торговця до відповідальності: за проведення операції не на повну суму проданих товарів.

І на сьогодні на практиці трапляються випадки, коли податківці, виявляючи проведення через РРО/ПРРО операції із запізненням, починають наполягати саме на цьому порушенні.

На наш погляд, говорити про таке порушення при несвоєчасному формуванні чека РРО/ПРРО не варто. Адже хоч і з запізненням, та все ж операція була проведена на повну суму проданих товарів.

А щоб застосувати цей штраф до торговця, фіскали мають установити факт того, що торговець передав покупцю товарів на суму більшу, ніж відобразив у чеку РРО/ПРРО.

Коли ж вартість переданого товару збігається із сумою, вказаною у чеку РРО/ПРРО, навіть якщо такий чек сформований із запізненням, то порушення повноти проведення операції через РРО/ПРРО не повинно бути

Найсумніше у цій ситуації те, що такі недолугі спроби фіскалів покарати торговця за несвоєчасне проведення через РРО/ПРРО операції інколи підтримують і суди (див. рішення Полтавського окружного адмінсуду від 16.03.2023 у справі № 440/11/23). Хоча, на наш погляд, такі висновки є необґрунтованими.

Розмір штрафу

Враховуючи те, що податківці всіма правдами і неправдами можуть спробувати покарати торговця, який провів операцію через РРО/ПРРО в інший день, ніж потрібно, варто нагадати про те, що загрожує за такі дії.

А за це світить штраф згідно зі ст. 17 Закону про РРО у розмірі:

100 % вартості проданих із порушеннями товарів (робіт, послуг) — за порушення, вчинене вперше;

150 % вартості проданих із порушеннями товарів (робіт, послуг) — за кожне наступне вчинене порушення.

Хоча для деяких торговців (а саме ФОП — платників ЄП, які не зареєстровані платниками ПДВ і які не здійснюють діяльність з продажу ризикових товарів) у період з 01.08.2023 по 31.07.2025, але не довше ніж до закінчення воєнного стану, діятиме зменшений штраф: 25 % вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) — за порушення, вчинене вперше, і 50 % вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) — за кожне наступне вчинене порушення. Деталі шукайте у «Зменшені штрафи за РРО-порушення: яким ФОП пощастило?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41 (ср. ).

Також можна взагалі уникнути цього штрафу. Але це стосується тільки тих торговців, які знаходяться в зоні бойових дій (як активних, так і можливих) чи на тимчасово окупованій території. Деталі у «Захист від штрафів за Законом про РРО: для кого він актуальний сьогодні» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41.

Враховуючи значний розмір відповідальності за таке порушення, радимо торговцям максимум — це пробивати операції через РРО/ПРРО до кінця дня, в якому настала подія, яка вимагає це робити. Бо якщо провести операцію у інші дні, то можна у випадку виявлення такого порушення наразитися на спроби фіскалів притягнути торговця, всіма правдами і неправдами, до РРО-відповідальності.

Висновки

  • Якщо оплата за товар надходить готівкою чи через платіжний термінал, то чек РРО/ПРРО слід сформувати в момент здійснення оплати. При інтернет-оплаті чек можна формувати не пізніше моменту передачі товару клієнту.
  • Якщо чек РРО/ПРРО пробито із запізненням, а саме наступного дня, ніж потрібно, то фіскали можуть спробувати притягнути торговця до РРО-відповідальності згідно з п. 1 ст. 17 Закону про РРО. Причому напевно фіскали каратимуть не за непроведення операції через РРО/ПРРО, а за невидачу чека покупцю.
  • Якщо чек РРО/ПРРО буде проведено до кінця дня, в якому відбулася подія, яка вимагає застосування РРО/ПРРО, то навряд чи фіскалам вдасться виявити факт порушення.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі