Теми статей
Обрати теми

Головбух та 1-ОПП: що варто знати?

Амброзяк Наталя, юрист
Поговоримо про обов’язковість заяви за ф. № 1-ОПП, коли та в які строки її подають. З’ясуємо, що буде, якщо цю заяву не подати. Поговоримо про ситуацію, коли відповідальним за ведення бухобліку є директор. Отже, починаємо.

Обов’язковість, коли подають, строки та особливості подання

Чи обов’язково? Платники податків — юридичні особи та їх відокремлені підрозділи зобов’язані повідомляти фіскалам відомості щодо осіб, відповідальних за ведення бухобліку та/або податкового обліку шляхом подання заяви за ф. № 1-ОПП* (або ф. № 1-ОПН — для нерезидентів). Це правило встановлене у п. 9.3 Порядку № 1588**. Тобто ФОП заява не стосується.

* Далі згадуватимемо лише про ф. № 1-ОПП, як найбільш поширену.

** Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.

Коли подають? Подається заява за ф. № 1-ОПП у двох випадках:

1) після держреєстрації платника-юрособи у ЄДР* (БЗ 116.01);

2) у разі тих чи інших змін у облікових даних (тобто у даних щодо особи, відповідальної за ведення бухобліку або щодо головбуха).

* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Однак якщо юрособа реєструється платником ПДВ, то заяву за ф. № 1-ОПП подавати не треба. «Реєстраційно-ПДВшна» заява у контексті особи, відповідальної за ведення бухобліку або головбуха, замінює заяву за ф. № 1-ОПП.

В які строки? У тому ж п. 9.3 Порядку № 1588 встановлено, що юрособа (відокремлений підрозділ) має подати заяву за ф. № 1-ОПП протягом 10 календарних днів з дня взяття на облік платника чи виникнення змін у облікових даних (знову ж таки щодо особи, відповідальної за ведення бухобліку або головбуха).

Зверніть увагу:

наразі строки для подання заяви за ф. № 1-ОПП не призупинені

Однак так було не завжди. Варто врахувати, що строки подання призупинялися у період з 24.02.2022 до 01.08.2023. Тобто якщо у вас, наприклад, виникала необхідність подавати заяву за ф. № 1-ОПП у червні 2023, то строк у 10 днів розпочався лише з 1 серпня 2023 року. Цей момент важливий з точки зору відповідальності (див. БЗ 116.12).

Особливості подання та заповнення. Подати заяву за ф. № 1-ОПП можна як у паперовому, так і в електронному (форма J1312106) вигляді.

Алгоритм заповнення:

1) проставляємо позначку у графі «Зміна відповідальних осіб:», «особи, відповідальної за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку»;

2) заповнюємо розділи 1 (податковий номер), 2 (повне найменування українською мовою), 4 (найменування контролюючого органу, до якого подається заява) та 10 (ГОЛОВНИЙ БУХГАЛТЕР (бухгалтер чи інша особа, на яку покладено обов’язки з ведення бухгалтерського обліку платника податків)) заяви.

Дані про засновників не заповнюються та не подаються.

Іноді на практиці разом із заявою за ф. № 1-ОПП у паперовому вигляді податківці на місцях просять подати копію наказу про призначення особи, відповідальної за ведення бухобліку/головбуха та копію паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків (простіше кажучи, ідентифікаційного коду) такої особи. В електронному ж вигляді достатньо подати лише саму заяву.

Заява за ф. № 1-ОПП підписується керівником юрособи або представником тієї ж юрособи (наприклад, якщо керівник з тих чи інших причин відсутній).

Неподання: відповідальність та інші негативні наслідки

Ризики такі.

1. Штраф. У разі якщо платник не подасть заяву за ф. № 1-ОПП, йому загрожує відповідальність за п. 117.1 ПКУ. Йдеться про штрафи для юросіб у розмірі 1020 грн (за порушення, вчинене вперше) та 2040 грн (за повторне порушення, якщо протягом року платника вже штрафували за п. 117.1 ПКУ).

Зауважимо: ця санкція застосовується в цілому до платника, а не до його посадової особи!

Накладатися штрафи за п. 117.1 ПКУ можуть за результатами документальних перевірок.

Подання/неподання заяви за ф. № 1-ОПП не може виявлятися за результатами камеральної перевірки

Про це говорить п.п. 75.1.1 ПКУ. До речі, аналогічні висновки, щоправда, щодо повідомлення за ф. № 20-ОПП, виказували податківці у листі від 11.09.2023 № 2945/ІПК/99-00-04-03-01-06.

2. Проблеми з поданням звітності (особливо в електронному вигляді). Логіка тут така. Щодо керівника юрособи податківці отримують інформацію з ЄДР. А от про головбуха або особу, відповідальну за ведення бухобліку, фіскали можуть дізнатися тільки від платника через заяву за ф. № 1-ОПП. Саме з цією інформацією потім відбувається звірка даних щодо підписів у звітності.

Наприклад, ви зареєстрували юрособу та не подали заяву за ф. № 1-ОПП. При цьому взяли головбуха. Коли юрособа подаватиме звітність з підписами керівника та головбуха, то така звітність не прийметься. Піде невідповідність підписів на звітності та інформації, яка міститься у даних, які є у фіскалів. До того ж під час документальної перевірки можуть виявити негаразди з ф. № 1-ОПП. Причому виявити зможуть і несвоєчасне подання, бо у такій заяві вказується дата призначення головбуха/особи, відповідальної за ведення бухобліку.

Щодо керівника, який одночасно є особою, відповідальною за ведення бухобліку, є нюанси. З ними ми ще розберемося.

Директор — особа, відповідальна за ведення бухобліку

Ситуація, коли директор є особою, відповідальною за ведення бухобліку у юрособи, здається особливою. Нагадаємо: говоримо тут про формат самостійного ведення бухобліку у юрособи, що допускається законодавством (див. абз. 5 ч. 1 ст. 8 Закону про бухоблік*).

* Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XIV.

Однак заяву за ф. № 1-ОПП все одно доведеться подавати. Причому у ті ж самі строки, що й для «звичайної» заяви — протягом 10 календарних днів (про що ми писали вище). Нюанс лише у заповненні.

Нюанси заповнення заяви. У випадку, коли директор = особа, відповідальна за ведення бухобліку, у розділі 10 заяви за ф. № 1-ОПП (додаток 5 до Положення № 1588) слід вказувати дані керівника. При цьому датою призначення буде дата, з якої керівник почав виконувати обов’язки бухгалтера на підприємстві (БЗ 116.01). Нагадаємо: для взяття керівником обов’язків з ведення бухобліку видається відповідний наказ по підприємству. Тож орієнтуємося саме на цей документ.

До речі, так само керівника ми вказуємо у випадках, коли бухобліком у юрособи займаються сторонні бухгалтери / аудиторські фірми / консалтингові компанії (формат ведення бухобліку, передбачений у абз. 3 та 4 ч. 1 ст. 8 Закону про бухоблік). Принаймні про це кажуть податківці у роз’ясненні в категорії 116.01 БЗ.

Директор = особа, відповідальна за ведення бухобліку, — звільняється. Будьте уважні тоді, коли директор — особа, відповідальна за ведення бухобліку, звільняється. Не забудьте у цьому випадку так само подати заяву за ф. № 1-ОПП. Інакше можна «зловити» проблеми через неподання цієї заяви (див. вище). Заповнення залежатиме від того, хто вестиме бухоблік за «каденції» нового директора ☺: чи то найманий працівник — головбух, чи то самостійно новий директор. Відповідно дані цієї особи і потрібно буде вказувати у розділі 10 заяви за ф. № 1-ОПП.

Висновки

  • Кожна юрособа зобов’язана повідомити про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, через подання заяви за ф. № 1-ОПП (для нерезидентів — ф. № 1-ОПН).
  • Заява за ф. № 1-ОПП подається протягом 10 календарних днів з дня взяття на облік у податковій платника-юрособи або змін щодо даних про особу, відповідальну за ведення бухобліку.
  • За неподання заяви за ф. № 1-ОПП можуть загрожувати штраф за п. 117.1 ПКУ та проблеми з поданням звітності.
  • Якщо директор юрособи є особою, відповідальною за ведення бухобліку, то все одно потрібно подати заяву за ф. № 1-ОПП, де у розділі 10 вказати дані такого директора.
  • Неподання заяви за ф. № 1-ОПП виявляється за результатами документальної перевірки. Відповідно й штрафи за таке порушення накладаються саме за результатами цієї перевірки.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі