Теми статей
Обрати теми

Хто відповість за помилки попереднього головбуха?

Амброзяк Наталя, юрист
Ми вже розглянули основи відповідальності головбуха (див. статтю «Яку відповідальність несе головбух?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 43). Однак є ще один нюанс, з яким варто розібратися. Що як на підприємстві попередник наробив помилок, які загрожують штрафами? Невже новому головному бухгалтеру доведеться за все відповідати? Відповідь знайдете у цій статті.

Головний принцип, який слід запам’ятати кожному головбуху або єдиному бухгалтеру на підприємстві: ви не можете нести відповідальність за порушення, вчинені попереднім бухгалтером. Усе тому, що щодо будь-якої відповідальності, яка загрожує таким посадовим особам (дисциплінарна, матеріальна, адміністративна, кримінальна) діє принцип особистої відповідальності. Тобто відповідальність має наставати лише за власні дії.

Наприклад, щодо кримінальної відповідальності цей принцип випливає з ч. 2 ст. 2 ККУ.

Крім того, для притягнення до відповідальності у діях особи має бути увесь склад правопорушення. Серед елементів якого є, до речі, й вина та причинно-наслідковий зв’язок між діями порушника та шкодою або порушенням.

Також у ч. 8 ст. 9 Закону про бухоблік* зазначено, що

* Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XI.

відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів обліку, а також недостовірність відображених у них даних несуть особи, що склали та підписали ці документи

Тим не менш, звертати увагу слід і на те, про які взагалі типи порушень йдеться. Адмінвідповідальність. Якщо ми говоримо про адміністративну відповідальність. Нагадаємо, що адмінправопорушення бувають:

а) разові;

б) триваючі. Щодо цих порушень визначення у законодавстві немає. Його сформульовано у судовій практиці (див., наприклад, постанову ВС від 26.07.2023 у справі № 826/8216/18). Під триваючим правопорушенням розуміють проступок, пов’язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов’язків, передбачених законом. Тобто триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов’язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану, за якого об’єктивно існує цей обов’язок, виконанням обов’язку відповідним суб’єктом або припиненням дії відповідної норми закону.

Разові порушення однозначно лишаються на совісті попередника. Тобто саме до попереднього головбуха / єдиного бухгалтера у юрособи мають застосовуватися адмінштрафи. Головне, щоб орган, який має право застосовувати санкції (наприклад, податківці), або суд вклалися у строки для притягнення до адмінвідповідальності (див. ст. 38 КУпАП).

Щодо важливості перебування на відповідній посаді під час вчинення правопорушення свідчить і судова практика. Див., наприклад, постанови Солонянського районного суду Дніпропетровської обл. від 17.05.2024 у справі № 192/982/24 та Вінницького апеляційного суду від 12.02.2020 у справі № 138/3250/19, рішення Суворівського райсуду м. Одеси від 11.09.2023 у справі № 523/12720/23.

А от щодо триваючих порушень усе не так однозначно. Так, якщо, наприклад, ми говоримо про облікові помилки, які «тягнуться» і впливають на показники тієї звітності, яка вже складається новим бухгалтером, то їх треба якнайскоріше виправити. Інакше новий головбух/єдиний бухгалтер на підприємстві може отримати, зокрема, адмінштраф за триваюче та не припинене правопорушення. Хоча тут усе також має залежати від конкретних обставин справи.

Кримінальна відповідальність. Щодо кримінальної відповідальності ситуація така.

У більшості випадків відповідальність за порушення, які були вчинені за роботи попереднього головбуха/єдиного бухгалтера у юрособи, несе все ж таки той самий попередник. Новачок тут ні до чого.

Однак іноді трапляється ситуації, коли фіскали намагаються зробити крайнім нового головбуха (навіть якщо саме дії попередника тягнуть на кримінальну справу). Інкримінувати намагаються службову недбалість при прийнятті справ за ст. 367 ККУ. Бо новачок, ніби, мав перевірити стару документацію.

Так, дійсно, ми рекомендуємо оформлювати передання справ, складати акт приймання-передавання документів та ін. (див. статтю «Процедура передання справ старим головбухом новому» // «Податки & бухоблік», 2024, № 43). Хоча, більшою мірою, жоден нормативно-правовий акт не передбачає обов’язку нового бухгалтера проводити перевірку бухдокументації, складеної попередником.

Тому новий головбух повинен відповідати за помилки (допущену недбалість), які вже допущені в процесі виконання ним своїх трудових обов’язків. Тож притягнути нового бухгалтера за ст. 367 ККУ за службову недбалість навряд чи вийде.

Тим не менш, як то кажуть, найкраща битва та, якої не було ☺.

Дисциплінарна відповідальність. Бухгалтеру може загрожувати дисциплінарна відповідальність (у вигляді догани) або матеріальна відповідальність (у розмірі не більше середньомісячного заробітку) за неперевірку діяльності старого головбуха, якщо такий обов’язок прямо закріплений у його посадовій інструкції. У іншому ж випадку за дії попередника новачок ні дисциплінарної, ні матеріальної відповідальності нести не може.

Тим не менш, не радимо вам нехтувати рекомендаціями щодо передання справ між попереднім та новим головбухом / єдиним бухгалтером на підприємстві. Про це детальніше читайте у статтях «Процедура передання справ старим головбухом новому» та «Що накоїв попередник, або З чого почати новому головбуху?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 43.

Висновки

  • За загальним правилом новий головбух / єдиний бухгалтер у юрособи не несе кримінальної, адміністративної, матеріальної чи дисциплінарної відповідальності за дії свого попередника.
  • Притягнення до адмінвідповідальності нового головбуха / єдиного бухгалтера у юрособи за дії попередника можливе, якщо йдеться про триваючі правопорушення, які не були припинені новачком.
  • Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів обліку, а також недостовірність відображених у них даних несуть особи, що склали та підписали ці документи.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі