Претенденти на грант
Отримати грант у центрі зайнятості можуть (пп. 3 та 4 Порядку № 738*):
1) діючі ФОП, які готові створити одне або два нових робочих місця. Більше деталей щодо цього знайдете у статті «Мікрогрант «Власна справа» для ФОП: що з оподаткуванням» // «Податки & бух облік», 2024, № 40;
2) громадяни України, які ще не є підприємцями, але зобов’язуються зареєструватися як ФОП протягом 20 робочих днів після схвалення гранта.
Сьогодні ми сконцентруємося саме на останній категорії — громадянах України, які мріють про підприємницьку діяльність як ФОП.
Кому грант не світить?
Майте на увазі, що деяким громадянам грант ні за що не видадуть. Всі вони перелічені в таблиці. Сподіваємося, ви себе там не знайдете, але краще перевірте.
Громадяни України, які не мають права на грант
Що перевіряємо? | Грант не дадуть, якщо… |
Територію | ви фактично перебуваєте* на територіях активних бойових дій або на окупованих територіях з Переліку № 309**, якщо дата закінчення бойових дій чи окупації не визначена |
* Але завжди можна переїхати — і тоді ніщо не завадить отримати грант. | |
Банкрутство | вас визнано банкрутом або щодо вас порушено справу про банкрутство |
Санкції | ви перебуваєте під персональними санкціями, які введені в дію указом Президента України |
Корупцію | щодо вас є судові рішення про корупційні правопорушення |
Види діяльності* | ви збираєтесь здійснювати виробництво та/або реалізацію зброї, алкогольних напоїв (крім виробництва (без додавання спирту) та/або реалізації вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), тютюнових виробів, обмін валют |
* Перелік заборонених КВЕД можна знайти за посиланням. |
Не знайшли себе в таблиці? Вітаємо, можна рухатися вперед — за грантом.
А скільки дадуть?
Сума залежить від того, скільки вам років.
Якщо вам від 18 до 25 років включно, то ви зможете отримати 150 тис. грн. Це без обов’язку створення робочих місць для найманих працівників. Достатньо зареєструвати ФОП і здійснювати діяльність самостійно
Ну а старші громадяни, які зареєструють ФОП на тих же умовах, можуть претендувати на грант від 50 до 75 тис. грн.
Скільки разів можна просити грант?
Зазвичай — лише один раз.
Але молоді люди (18 — 25 років), які зареєстрували ФОП і отримали 150 тис. грн гранта, можуть через три роки отримати ще один грант — на створення двох робочих місць. Треба лише пропрацювати ці три роки і сплатити податків на суму, яка дорівнює першому отриманому гранту.
А чи не доведеться повертати гроші?
Ні, грант — це не кредит. Якщо ви виконаєте всі умови програми, повертати гроші не доведеться. А умови такі:
1) зареєструватися як ФОП і вести діяльність принаймні 3 роки;
2) протягом цього часу сплатити податків та зборів* та ЄСВ за себе на суму не менше отриманого гранта.
Якщо буде сплачено менше, різницю доведеться повернути
3) використовувати кошти за цільовим призначенням.
* Мається на увазі єдиний податок, екологічний податок, рентна плата, ПДФО з чистого доходу ФОП на загальній системі. Про військовий збір (ВЗ) в п. 20 Порядку № 738 нічого не сказано. Втім, за логікою, він також має враховуватися. До речі, цікава арифметика. Якщо взяти сплату податків ФОП на ЄП групи 2 за 3 роки, то це і буде «плюс-мінус» 150 тис. грн. Рахуємо так: 8000 (мінзп) х (20 % (ЄП) + 10 % (ВЗ) + 22 % (ЄСВ)) х 36 місяців = 149760 грн.
На що можна витрачати грант?
За кошти гранта можна придбати:
— меблі, обладнання і транспортні засоби для бізнесу. Але їх не можна буде продати до закінчення договору мікрогранта (3 роки);
— франшизу (якщо хочете працювати під розкрученим брендом);
— ліцензійне ПЗ, свійські тварини, саджанці, насіння, матеріали, сировину, товари та послуги, пов’язані з реалізацією бізнес-плану (до 50 % гранта);
— послуги маркетингу і реклами (до 10 % гранта);
— оренду: приміщень, землі (до 25 % гранта), обладнання (до 10 % гранта);
— лізинг обладнання, крім авто, мотоциклів тощо (до 50 % гранта).
Узагалі, конкретні цілі, на які витрачатимуться гроші, та суми повинні бути зазначені в бізнес-плані, який складе ФОП. Змінити ці цілі можна лише протягом 6 місяців з дня отримання гранта.
А якщо ФОП мобілізують чи розбомблять?
Не хвилюйтеся, ніхто не відбере грант у мобілізованого ФОП. Він може просто призупинити програму (за бажанням). Для цього треба надати підтверджуючі документи про призов до Центру зайнятості, а після демобілізації — продовжувати бізнес і виконання умов гранта.
Якщо якісь кошти гранта залишились невикористаними, ФОП зможе після демобілізації звернутися за їх отриманням у ЦЗ (якщо програма ще діятиме).
Ну а можна не призупиняти дію гранта, а просто видати довіреність на ведення бізнесу уповноваженій особі (вас може зацікавити стаття «Дружина замість ФОП (який пішов воювати)» // «Податки & бухоблік», 2023, № 24).
Якщо ж майно ФОП, придбане за кошти гранта, в майбутньому зруйнують або воно буде повністю втрачене внаслідок війни, ніхто не вимагатиме від ФОП повернути мікрогрант. Навпаки — він зможе звернутися за ним повторно. Головне, щоб у ФОП був документ про руйнацію майна (п. 20 Порядку № 738).
Чи треба сплачувати податки з гранта?
Ні, отриманий грант не включається:
— ані в підприємницький дохід ФОП;
— ані в громадянський дохід фізособи-отримувача.
Декларувати його самостійно (шляхом подання декларації про майновий стан і доходи) теж потреби немає (деталі знайдете в статті «Мікрогрант «Власна справа» для ФОП: що з оподаткуванням» // «Податки & бухоблік», 2024, № 40).
Як отримати грант?
Бізнес-план. Спершу треба скласти бізнес-план — без нього ніяк. Тут можна або діяти самотужки, або доручити це діло професіоналам.
У принципі, нічого складного тут немає. Бо наразі є затверджена форма бізнес-плану (наказ Мінекономіки від 06.07.2022 № 1969) і навіть приклади його складання.
Подаємо заявку через «Дію». Далі можна подавати заявку на отримання гранта або у відділенні Ощадбанку / ПриватБанку або онлайн через «Дію». Подання онлайн-заявки доволі просте і складається з 10 кроків. Вам треба буде відповідати на запитання анкети, включаючи напрямки майбутніх витрат та орієнтовні суми, освіту, наявність статусу інваліда, банківських рахунків, членів сім’ї та про інші громадянські доходи тощо.
Якщо ви ще не ФОП і не плануєте наймати працівників, тоді у полі про найманих працівників можна зазначити «0» (див. рисунок).
І пам’ятайте: щоб подати заявку через «Дію», вам знадобиться електронний підпис. Тож не забудьте його завчасно зробити
Перевірка від банку. Після подання заявки вас перевірятиме Ощадбанк або ПриватБанк. Перевагою буде гарна кредитна історія, відсутність судових справ, зокрема кримінальних, відсутність відкритих виконавчих проваджень про борг, відсутність арештованого майна, дотичності до шахрайства тощо.
Не завадить спочатку перевірити себе хоча б онлайн, щоб потім не вилізло ніяких неприємних сюрпризів. В цьому вам допоможуть такі посилання:
— перевіряємо податкові борги в Електронному кабінеті щодо податків;
— реєстр виконавчих проваджень;
— тут можна перевірити судимості;
— реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення;
Співбесіда в Центрі зайнятості (ЦЗ). Після перевірки документів банк та ЦЗ проводять співбесіду з майбутнім ФОП. На співбесіді вони аналізують ваш досвід, ідею, та деталі бізнес-плану і виставляють вам бали.
Рішення. На проведення усіх цих перевірок і прийняття рішення щодо гранта у ЦЗ є 15 робочих днів з кінцевого строку подання заяв. Найближчий кінцевий строк — 03.11.2024 (потім 17.11, 01.12, 15.12 та 29.12.2024). Тобто якщо ви встигнете подати заяву до цієї дати, рішення по гранту повинні надати не пізніше 22.11.2024.
Отримання коштів. Якщо рішення — позитивне, протягом 20 робочих днів ви реєструєтесь як ФОП, відкриваєте рахунок в Ощадбанку або ПриватБанку і укладаєте договір мікрогранта. Ну і отримуєте кошти на рахунок.
Далі їх можна витрачати за напрямками, які прописані в бізнес-плані, надаючи в банк рахунок-фактуру (рахунок, квитанцію, накладну тощо) або договір між отримувачем і постачальником (лізингодавцем) обладнання, сировини, матеріалів тощо (п. 24 Порядку № 738).
Витратити отримані кошти треба протягом 6 місяців з дати їх надання. Майте на увазі, залишок, у разі його наявності, повернеться державі (п. 23 Порядку № 738)
До речі, ЦЗ протягом трьох років може моніторити діяльність ФОП, наприклад періодично проводити огляд місця діяльності ФОП.
Висновки
- Громадянин України віком від 18 до 25 років включно може отримати грант на 150 тис. грн задля реєстрації ФОП з наступним здійсненням підприємницької діяльності. Наймані працівники не обов’язкові. Тобто діяльність можна буде здійснювати й особисто.
- Для цього треба розробити бізнес-план (обґрунтувати, які витрати ФОП профінансує за рахунок гранта) і подати заявку в Ощадбанку, ПриватБанку або через «Дію».
- Банк та ЦЗ проведуть перевірку та співбесіду. Якщо їх усе влаштує, громадянину схвалять грант і переведуть на спеціальний рахунок в Ощадбанку або ПриватБанку.
- Мінімальні умови гранта — пропрацювати підприємцем хоча б 3 роки і сплатити податків / зборів (за визначеним переліком) та ЄСВ за себе на суму, не меншу ніж отриманий грант. Тоді повертати грант не доведеться (в іншому разі доведеться повернути суму гранта в частині, не перекритій вказаними платежами). Тобто це цільова безповоротна допомога.
- Через 3 роки ФОП зможе попросити інший грант — що передбачає створення 2 робочих місць.
- Податки (ПДФО, ВЗ, ЄСВ) з суми гранта не сплачуються.
- На час мобілізації виконання умов гранта призупиняється.