Теми статей
Обрати теми

365-денний строк на розблокування РК: уточнення від Мінфіну

Казанова Марина, податковий експерт
Наказ Мінфіну від 22.10.2024 № 527

Висновок документа

Підкориговано Порядок № 520*, який стосується подання документів на розблокування ПН/РК.

Внесено уточнення, що у випадку блокування розрахунку коригування (РК) відлік строку в 365 днів для подання розблокувальних документів і пояснень починається від дати складання РК

* Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Мінфіну від 12.12.2019 № 520.

Отже, зміни стосуються строку, протягом якого можна надавати податківцям документи і пояснення для розблокування заблокованого розрахунку коригування (РК). Цей строк, як і раніше, складає 365 днів, але тепер уточнено, від якої саме дати ведеться відлік цього 365-денного строку для заблокованого РК.

Раніше формулювання п. 6 Порядку № 520 було таким:

«Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування».

Наче все зрозуміло, але виникла проблема. Податківці у своїх роз’ясненнях почали говорити, що оскільки строк у 365 днів прив’язаний до дати виникнення податкових зобов’язань, то для РК строк у 365 днів для подання документів на розблокування відраховується не від дати складання РК, а від дати складання ПН, до якої цей РК складено (див., зокрема, категорію 101.18 БЗ; статтю «365-денний строк на розблокування РК відлічується від дати складання ПН?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 76).

Пояснювали податківці це тим, що датою виникнення податкових зобов’язань є саме дата, визначена в ПН. А РК — це лише про коригування цих зобов’язань. Формально, воно так і є. Але така позиція податківців однозначно була надуманою. Адже в цьому пункті говорилося про дату виникнення податкового зобов’язання, «відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування». Тобто була пряма згадка про РК. Це означало, що для РК під датою виникнення податкового зобов’язання малась на увазі дата, яка спричинила зміни у податкових зобов’язаннях, тобто дата складання РК.

Але податківці скористалися недоліками формулювання і трактували цей пункт на свій лад. У підсумку (якщо виходити з позиції податківців), враховуючи, що реєструвати РК можна протягом 1095 днів з дати складання ПН (п. 192.1 ПКУ), то за РК, який був складений пізніше ніж 365 днів з дати складання ПН і заблокований, узагалі не можна подати документи для його розблокування.

Ну, власне, щоб уникнути цієї проблеми, і внесено зміни в п. 6 Порядку № 520. Тепер в ньому сказано, що: «Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування».

Отже, тепер чітко і однозначно зазначено, що для заблокованого РК строк у 365 днів для подання документів і пояснень відраховується саме від дати складання заблокованого РК (дати, що настає за такою складання РК), а не дати складання ПН, до якої складено РК.

Наказ набирає чинності через 15 днів із дня його офіційного опублікування (на момент підготовки матеріалу не опублікований).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі