ЄСВ-звільнення для пенсіонерів / осіб з інвалідністю
Найпопулярніше звільнення, яким можуть скористатися ФОП-пенсіонери та особи з інвалідністю, — це можливість не сплачувати ЄСВ «за себе» (з підприємницького доходу ФОП).
Останнім часом це звільнення стало не дуже актуальним, оскільки зараз діє п. 919 розд. VIII Закону № 2464*. Він дає без жодних умов (!) усім (!) ФОП можливість несплати ЄСВ за себе під час війни (більше деталей знайдете у статті «Воєнні пільги для ФОП: ЄСВ, ЄП тощо» // «Податки & бухоблік», 2024, № 53).
Але все йде до того, що на 2025 рік цю норму буде зупинено (про що ми казали у статті «ЄСВ для ФОП у 2025 році: повернення обов’язковості?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 82). Тож із початку 2025 року знов стануть актуальними ЄСВ-пільги для ФОП-пенсіонерів та осіб з інвалідністю.
Хто може скористатися звільненням. ФОП, які отримують (ч. 4 ст. 4 Закону № 2464):
— пенсію за віком. У тому числі на пільгових умовах або достроково (наприклад: чорнобильці, особи, які працювали в шкідливих і важких умовах праці);
— пенсію за вислугу років;
— пенсію або соціальну допомогу як особа з інвалідністю (неважливо, якої групи);
— соціальну допомогу як особа, яка досягла пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058*, але через брак стажу не набула права на пенсію;
— пенсію у зв’язку із втратою годувальника, якщо вже досягли загального пенсійного віку, зазначеного в ст. 26 Закону № 1058, але все одно обрали пенсію у зв’язку із втратою годувальника.
* Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
А от якщо ФОП отримує пенсію у зв’язку зі втратою годувальника, але ще не досяг загального пенсійного віку, він повинен сплачувати ЄСВ на загальних підставах. У цьому випадку звільнення не працює.
Зверніть увагу:
ФОП-пенсіонери, звільнені від ЄСВ тільки за умови, що вони отримують саме українську пенсію
Ті, хто отримує пенсію відповідно до законодавства іншої країни, від сплати ЄСВ не звільняються (категорія 201.04.02 БЗ).
Чи треба повідомляти податкову. Якщо ФОП-пенсіонер чи особа з інвалідністю отримує пенсію, повідомляти податківців не потрібно. Їх про це щомісяця інформує ПФУ.
Якщо ж ФОП набув статусу особи з інвалідністю та отримує не пенсію, а соцдопомогу по інвалідності від ПФУ або соцзабезу, то треба надати довідку МСЕК у свою податкову, тобто за місцем реєстрації ФОП. Так радять чинити самі податківці (категорія 201.01 БЗ).
Тож
ФОП-пенсіонер чи особа з інвалідністю, якому призначили пенсію, може не повідомляти про це податкову. А от особа з інвалідністю, якій призначили соцдопомогу, повинна надати довідку МСЕК у податкову
До речі, якщо вже діючий пенсіонер чи особа з інвалідністю реєструється як ФОП, він чинить так само — подає у податкову довідку МСЕК тільки в тому випадку, якщо отримує соцдопомогу, а не пенсію (категорія 201.04.02 БЗ).
З якого місяця працює звільнення. Звільнення починає працювати з наступного місяця після отримання підприємцем статусу «пенсіонер» або «особа з інвалідністю» (категорія 201.04 БЗ).
Наприклад, якщо пенсію призначать у січні 2025, то ЄСВ за січень ще сплачуємо, а за лютий і далі вже можна не платити.
Останній ЄСВ сплачуємо стандартний строк — до 20-го числа місяця, наступного за кварталом, у якому ФОП отримав статус пенсіонера чи особи з інвалідністю. У нашому прикладі ФОП став пенсіонером у I кварталі, тому ЄСВ за січень він повинен буде сплатити не пізніше 21.04.2025 (з урахуванням «вихідного» перенесення).
Якщо ж ФОП, наприклад, втратить статус особи з інвалідністю, податківці вважають, що він повинен відновити сплату ЄСВ з місяця (зі сплати за місяць) втрати такого статусу (категорія 201.04.02 БЗ).
Чи можна сплачувати ЄСВ добровільно. Якщо ФОП хоче сплачувати ЄСВ, щоб підвищити розмір пенсії, він може це робити добровільно навіть після виходу на пенсію. Йому навіть не потрібно укладати договір на добровільне страхування (категорія 201.05 БЗ). Досить просто сплачувати ЄСВ за стандартними правилами і звітувати про нього в додатку до декларації.
Звітність ФОП-пенсіонера. Коли ФОП виходить на пенсію, ПФУ повинен розрахувати йому суму виплати. А для цього потрібні дані про ЄСВ-платежі за поточний рік. Тому
зазвичай із заявою на призначення пенсії ФОП подає довідкову декларацію з ЄСВ-додатком
Це може бути або декларація платника єдиного податку (ЄП), або декларація про майновий стан і доходи загальносистемника. В ній зазначають дані, актуальні на дату формування заяви на призначення пенсії, та тип декларації: «звітна» і «довідкова» (одночасно).
При цьому довідкова декларація жодним чином не заміняє чергову звітну декларацію за квартал чи рік — їх усе одно подаємо у звичайні строки
А от щодо ЄСВ-додатка до звітної декларації, то останній раз його подаємо з декларацією за той рік, в якому ФОП став пенсіонером або особою з інвалідністю. Після цього вже ЄСВ-додаток можна взагалі не подавати (звичайно, якщо ФОП не сплачуватиме ЄСВ за себе добровільно попри пенсійно-інвалідне звільнення).
Довідкову декларацію з ЄСВ-додатком подаємо на бланках:
— F0103406 для ФОП на ЄП групи 1 або 2;
— F0103308 для ФОП на ЄП групи 3;
— F0100414 для загальносистемника.
Приклад заповнення такої декларації для ФОП на ЄП групи 3 — на рис. 1 та 2.
Припустимо, що ФОП виходить на пенсію в листопаді, тоді ж подає заяву на призначення пенсії і довідкову декларацію єдиноподатника з додатком 1 (сплачував ЄСВ за себе з січня 2024).
Рис. 1. Довідкова декларація єдиноподатника при виході на пенсію
Рис. 2. Додаток 1 до декларації єдиноподатника при виході на пенсію
Зверніть увагу: формуємо довідкову декларацію за місяць (у вікні «період» із випадаючого переліку обираємо той місяць, у якому ФОП подає заяву на призначення пенсії та довідкову звітність).
Втім,
якщо ФОП не сплачував ЄСВ за себе протягом року у зв’язку з воєнним звільненням, то довідкову декларацію, напевно, він може й не подавати, бо всі необхідні дані для призначення пенсії у ПФУ вже є
Податківці на гарячій лінії дотримуються тієї ж позиції.
Та навіть і річну декларацію за 2024 рік ФОП може подавати без ЄСВ-додатка, якщо не сплачував ЄСВ протягом усього 2024 року, користуючись воєнним звільненням (категорія 201.06 БЗ).
Норматив працівників з інвалідністю
Якщо у ФОП є наймані працівники і їх кількість (середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік) 8 та більше, то такий ФОП зобов’язаний створювати робочі місця для осіб з інвалідністю.
Норматив робочих місць:
— 4 % середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (далі — СКШП) за рік, якщо СКШП дорівнює 26 осіб або більше;
— 1 робоче місце, якщо СКШП складає від 8 до 25 осіб.
Так ось тут є цікава деталь. Якщо сам ФОП-роботодавець має статус особи з інвалідністю, він може врахувати себе у виконання нормативу. Іншими словами, для цілей виконання нормативу він фактично є еквівалентом однієї працевлаштованої особи з інвалідністю (більше деталей щодо цього знайдете в статті «Чи може ФОП з інвалідністю врахувати самого себе в норматив?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 47).
Чи поширюються пільги на найманих працівників?
На жаль, той факт, що ФОП став пенсіонером чи особою з інвалідністю, ніяк не вплине на оподаткування його найманих працівників.
Незважаючи на те, що ФОП-пенсіонер може не сплачувати ЄСВ за себе, він зобов’язаний сплачувати ЄСВ із зарплати своїх працівників, бо для них звільнення немає.
Так само ФОП, якому встановлена інвалідність, у загальному випадку повинен сплачувати ЄСВ з зарплати працівників за ставкою 22 %. І лише якщо сам працівник має статус особи з інвалідністю, за нього ЄСВ можна сплачувати за ставкою 8,41 % (корисні деталі знайдете у статті «Працівник з інвалідністю: особливості оподаткування» // «Податки & бухоблік», 2024, № 47).
Звільнення від земподатку
Пенсіонери та особи з інвалідністю груп 1 та 2 звільнені від земельного податку, якщо мають землю у власності (п. 281.1 ПКУ). Але це звільнення стосується тільки земель, що використовуються для особистих, господарських, дачних потреб тощо (п. 281.2 ПКУ).
Тож якщо земля використовується для підприємницької діяльності (наприклад, ФОП займається господарською діяльністю на цій землі), звільнення від земподатку на неї не поширюються. Втім, нагадаємо, що ФОП на ЄП узагалі звільнені від земельного податку, за умови, що не передають землю чи нерухомість на ній в оренду чи користування іншим суб’єктам (п.п. 4 п. 297.1 ПКУ).
Висновки
- ФОП, який отримав статус пенсіонера, особи з інвалідністю або досяг пенсійного віку і отримує пенсію або соцдопомогу, може не сплачувати ЄСВ за себе. Ця можливість стане дуже актуальною у 2025 році. Оскільки все йде до того, що на 2025 рік воєнну можливість несплати ЄСВ всіма ФОП буде призупинено.
- Припинити сплату ЄСВ можна з місяця, наступного за місяцем, в якому отримано відповідний статус.
- Разом із заявою на призначення пенсії ФОП подає «довідкову» декларацію з ЄСВ-додатком. Правда, якщо протягом року він не сплачував ЄСВ за себе, користуючись воєнним звільненням, цей звіт можна не подавати.
- Якщо вам призначили пенсію, про це податківців повідомляти не треба.
- Якщо ж призначено соцдопомогу, варто надіслати у свою податкову довідку МСЕК.
- ФОП — особа з інвалідністю, у якого 8 чи більше найманих працівників, може зарахувати самого себе у виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.