Теми статей
Обрати теми

Працівник з інвалідністю: особливості оподаткування

Вороная Наталія, експерт з кадрових і податкових питань
Взяли на роботу особу з інвалідністю? Тоді вам буде корисно дізнатися, як правильно оподатковувати її доходи, що виплачує роботодавець. Чи є якісь податкові пільги для працівника з інвалідністю? Як він має підтвердити свій статус для їх застосування? За якою ставкою нараховується ЄСВ на його трудові доходи? Відповіді на ці запитання шукайте у статті.

Утримання з доходів

Доходи осіб з інвалідністю, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами чи підприємцями, обкладають ПДФО та ВЗ так само, як і доходи будь-яких інших працівників. Якихось особливостей законодавство не передбачає.

Зокрема, із заробітної плати та лікарняних працівників з інвалідністю утримують ПДФО за ставкою 18 % та ВЗ — 1,5 %. Допомогу по вагітності та пологах не оподатковують на підставі п.п. 165.1.1 ПКУ.

Як і всі, особи з інвалідністю за наявності відповідних підстав мають право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, який одержується від одного роботодавця у вигляді зарплати, на суму податкової соціальної пільги (далі — ПСП). При цьому відповідно до п.п. 169.4.1 ПКУ для цілей оподаткування до зарплати прирівнюються лікарняні (див. БЗ 103.08.04). Хоча у разі коли лікарняні виплачує резидент Дія Сіті, податківці чомусь ігнорують зазначену норму ПКУ (див. статтю «Оподаткування лікарняних спеціалістів Дія Сіті» // «Податки & бухоблік», 2022, № 67).

Для застосування ПСП розмір зарплати працівника не повинен перевищувати граничну суму, встановлену у п.п. 169.4.1 ПКУ. У 2024 році для ПСП на себе вона становить 4240 грн. Зауважимо, що мінімальна заробітна плата з 01.04.2024 дорівнює 8000 грн, тому нині з ПСП роботодавці стикаються не часто. Однак для осіб з інвалідністю, які працюють неповний робочий час, ймовірність застосування ПСП не нульова.

Важливо! Пенсія або державна соціальна допомога, що одержується працівниками з інвалідністю, не є перешкодою для застосування ПСП. Це випливає з положень п.п. 169.2.3 ПКУ. Щодо пенсії підтвердження цьому знаходимо й у консультації податківців (див. БЗ 103.08.01).

Для осіб з інвалідністю законодавство передбачає спеціальні ПСП. Так, підвищену пільгу у розмірі 150 % від звичайної (у 2024 році — 2271 грн) надають особам з інвалідністю І чи ІІ групи, у тому числі з дитинства (див. п.п. «ґ» п.п. 169.1.3 ПКУ). А якщо працівник з інвалідністю І чи ІІ групи є учасником бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на якого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.93 № 3551-ХІІ, він може претендувати на ПСП у розмірі 200 % від звичайної (у 2024 році — 3028 грн) згідно з п.п. «б» п.п. 169.1.4 ПКУ.

Майте на увазі!

До дати отримання та завірення копії довідки до акта огляду МСЕК та після дати припинення інвалідності роботодавець нараховує ЄСВ за ставкою 22 %

Але до їх зарплати можна застосувати пільгу у розмірі 150 % від звичайної на підставі п.п. «ґ» п.п. 169.1.3 ПКУ.

Якщо працівник має інвалідність ІІІ групи, він у загальному порядку може претендувати на ПСП, передбачену іншими нормами ПКУ. Головне — підходити під критерії її застосування.

Право на пільгу слід підтвердити відповідними документами (крім ПСП, передбаченої п.п. 169.1.1 ПКУ). Їх перелік встановлено Порядком подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затвердженим постановою КМУ від 29.12.2010 № 1227.

Так, якщо йдеться про ПСП для осіб з інвалідністю І або ІІ групи на підставі п.п. «ґ» п.п. 169.1.3 ПКУ, то працівник разом із заявою має надати копію пенсійного посвідчення або посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, що містить запис про інвалідність, або копію довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії (далі — МСЕК). У разі застосування ПСП згідно з п.п. «б» п.п. 169.1.4 ПКУ додатково подають копію посвідчення учасника бойових дій у період після Другої світової війни, виданого відповідними органами.

ПСП застосовуємо з дня отримання від працівника заяви про надання пільги та документів, що підтверджують право на неї (п.п. 169.2.2 ПКУ). Якщо підстава для отримання ПСП не змінилася, то щорічно подавати заяву про її застосування не потрібно (див. БЗ 103.08.03).

Майте на увазі: якщо заяву та підтвердні документи подано не з початку місяця, ПСП застосовується до всієї суми заробітної плати, нарахованої в такому місяці (див. БЗ 103.08.04).

Більше про ПСП ви можете дізнатися зі статті «Податкова соціальна пільга у 2024 році» // «Податки & бухоблік», 2023, № 99.

Ставка ЄСВ

Законодавство передбачає застосування пільгових ставок до зарплати, лікарняних, допомоги по вагітності та пологах, що входять до бази нарахування ЄСВ працівника з інвалідністю. Які ставки встановлені, див. у таблиці нижче.

Ставки ЄСВ для працівників з інвалідністю

№ з/п

Категорія роботодавця

Ставка ЄСВ

1

Підприємства, організації (крім резидентів Дія Сіті та роботодавців, зазначених у пп. 2 і 3 цієї таблиці) та ФОП на доходи осіб з інвалідністю

8,41 %

2

Підприємства та організації всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариств УТОГ та УТОС*

5,3 %

3

Підприємства та організації громадських організацій осіб з інвалідністю* на доходи осіб з інвалідністю

5,5 %

* Якщо кількість працівників з інвалідністю становить не менше 50 % загальної чисельності працюючих та фонд оплати праці працівників з інвалідністю — не менше 25 % суми витрат на оплату праці.

Увага! У резидентів Дія Сіті діє особливий порядок нарахування ЄСВ.

Так, за дотримання вимог, визначених пп. 2 та 3 ч. 1, п. 10 ч. 2 ст. 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-ІХ*, сплату ЄСВ від зарплати своїх працівників резиденти Дія Сіті здійснюють у розмірі мінімального страхового внеску. Це встановлено ч. 141 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464). Причому, на думку податківців, мінімальний страховий внесок завжди розраховується як добуток мінімальної зарплати та ставки ЄСВ у розмірі 22 %. Це стосується й осіб із інвалідністю.

* Про ці вимоги див. у статті «ЄСВ-пільги для резидента Дія Сіті» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21.

А от якщо резидент Дія Сіті в якомусь місяці не відповідав згаданим вище критеріям, ЄСВ на зарплату осіб з інвалідністю він нараховує у загальному порядку. Тобто застосовується ставка 8,41 % на суму фактично нарахованої таким працівникам заробітної плати.

Тепер про лікарняні та допомогу по вагітності та пологах осіб з інвалідністю, які працюють у резидентів Дія Сіті. Ці виплати входять до бази нарахування ЄСВ окремо від зарплати на підставі абзацу першого п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464. Якихось особливостей нарахування єдиного внеску резидентами Дія Сіті для них не передбачено. Тому за загальним правилом до суми нарахованих лікарняних та допомоги по вагітності та пологах працівників з інвалідністю повинна застосовуватися ставка ЄСВ 8,41 %. До такого ж висновку приходять податківці у листі ДПСУ від 30.11.2023 № 4459/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК. Проте врахуйте, що у роз’ясненнях, наведених у Базі знань, така позиція чітко не проглядається. Тому рекомендуємо отримати ІПК з цього питання.

Застосовуємо пільгову ставку ЄСВ

Щоб застосувати пільгову ставку ЄСВ, необхідно підтвердити встановлення працівнику інвалідності. Таким підтвердженням є завірена копія довідки до акта огляду МСЕК за формою № 157-1/о. Завірення здійснюється безпосередньо роботодавцем.

На копії такої довідки особа, яка її завіряє, зазначає: «Згідно з оригіналом». А нижче наводить найменування посади, проставляє особистий підпис, власне ім’я та прізвище, а також дату засвідчення копії.

Нараховують ЄСВ за пільговою ставкою:

— починаючи з дати встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду МСЕК;

закінчуючи датою припинення інвалідності.

Це визначено п.п. 5 п. 2 розд. ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449 (далі — Інструкція № 449).

До дати отримання та завірення копії довідки до акта огляду МСЕК та після дати припинення інвалідності роботодавець нараховує ЄСВ за ставкою 22 %

Підтверджують це й податківці (див. БЗ 201.04.01).

Крім того, якщо працівник не пройшов у визначені строки переогляд МСЕК, а строк, на який встановлена інвалідність, згідно з довідкою закінчився, то з наступного дня також застосовуємо загальну ставку ЄСВ 22 %.

Приклад 1. Працівнику встановлено інвалідність з 31.05.2024. Копію довідки до акта огляду МСЕК він надав роботодавцю 10.06.2024. Того ж дня роботодавець її завірив. Роботодавець не є резидентом Дія Сіті чи підприємством громадських організацій осіб з інвалідністю.

За червень 2024 року працівнику було нараховано зарплату у сумі 12000 грн, у тому числі:

— з 1 по 9 червня — 3000 грн;

— з 10 по 30 червня — 9000 грн.

Виходячи з умов прикладу, у місяці завірення роботодавцем копії довідки МСЕК (червень 2024 року) до фактично нарахованого доходу слід застосовувати ставку ЄСВ:

— з 1 по 9 червня — у розмірі 22 %. Сума ЄСВ за цей період становитиме 660 грн (3000 грн х 22 % : 100 %);

— з 10 по 30 червня — у розмірі 8,41 %. Сума ЄСВ — 756,90 грн (9000 грн х 8,41 % : 100 %).

При цьому не має значення, що інвалідність працівнику встановлено у травні, адже для застосування пільгової ставки відправною точкою є дата завірення роботодавцем копії наданої працівником довідки МСЕК.

Приклад 2. Згідно з попередньою довідкою до акта огляду МСЕК працівникові було встановлено інвалідність по 31.05.2024. Копію нової довідки МСЕК після переогляду працівник надав роботодавцю 10.06.2024. Цього ж дня роботодавець (не є резидентом Дія Сіті чи підприємством громадських організацій осіб з інвалідністю) її завірив.

У цьому випадку за травень 2024 року застосовують ставку ЄСВ 8,41 %, з 01.06.2024 по 09.06.2024 — 22 %, а з 10.06.2024 знову 8,41 %. Такий самий висновок випливає з листа ГУ ДПС у м. Києві від 14.07.2020 № 2862/10/26-15-33-18-12-ІПК.

Ще одне важливе питання: яку ставку ЄСВ застосовувати, якщо працівнику донараховуємо зарплату за місяці до встановлення інвалідності або після її скасування нараховуємо зарплату за період, коли він мав інвалідність? У цих випадках застосовуємо ставку ЄСВ у розмірі, що діє на момент донарахування доходу. Підстава — ч. 4 ст. 9 Закону № 2464.

Наприклад, працівнику встановили інвалідність у травні 2024 року (ставка ЄСВ змінилася з 22 % на 8,41 %). У червні внаслідок виправлення помилки йому донараховано премію за квітень 2024 року. Донараховану суму включаємо до бази нарахування ЄСВ за червень та застосовуємо до неї ставку внеску 8,41 %.

Аналогічно чинимо й у разі нарахування (донарахування) працівнику з інвалідністю лікарняних / декретних за минулі періоди, в яких він не мав інвалідності (див. лист ДФСУ від 23.10.2018 № 4525/6/99-99-13-02-03- 15/ІПК). Більше див. у статті «Особи з інвалідністю та ЄСВ» // «Податки & бухоблік», 2022, № 93.

Нарахування ЄСВ з мінзарплати

Якщо в основного працівника база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, суму внеску визначають як добуток мінзарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, та ставки ЄСВ. Таке правило передбачено ч. 5 ст. 8 Закону № 2464. Однак у загальному випадку для осіб з інвалідністю воно не працює.

Як зазначено у п.п. 6 п. 2 розд. ІІІ Інструкції № 449, вимоги про нарахування ЄСВ з мінзарплати не застосовується до зарплати (доходу):

— працівників з інвалідністю, що працюють на підприємстві (у ФОП), де застосовується ставка внеску 8,41 %;

— усіх працівників всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариств УТОГ та УТОС, де застосовується ставка 5,3 %;

— працівників з інвалідністю підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, де застосовується ставка 5,5 %.

Також не потрібно виконувати вимогу про нарахування ЄСВ з мінзарплати, якщо пільгова ставка ЄСВ застосовується не з першого числа місяця. У такому разі звичайний роботодавець сплачує ЄСВ з суми фактично нарахованого доходу за ставкою:

— 22 % — до дати завірення копії довідки МСЕК;

— 8,41 % — з дати завірення такої копії.

Підтверджують це й податківці (див. БЗ 201.04.01).

І лише резиденти Дія Сіті правила про нарахування ЄСВ з мінзарплати ігнорувати не можуть. Як ми зазначили раніше, вони у загальному випадку здійснюють сплату ЄСВ від зарплати своїх працівників з інвалідністю у розмірі мінімального страхового внеску, розрахованого як добуток мінзарплати та ставки ЄСВ 22 %.

Висновки

  • Доходи осіб з інвалідністю, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами чи підприємцями, обкладають ПДФО та ВЗ так само, як і доходи будь-яких інших працівників.
  • Пенсія або державна соцдопомога, що одержується працівниками з інвалідністю, не є перешкодою для застосування до їх зарплати ПСП.
  • До зарплати осіб з інвалідністю роботодавці — підприємства (крім резидентів Дія Сіті) та підприємці застосовують пільгові ставки ЄСВ.
  • Підставою для застосування пільгової ставки ЄСВ є завірена роботодавцем копія довідки до акта огляду МСЕК.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі