Теми статей
Обрати теми

Працівник з інвалідністю: особливості оподаткування

Вороная Наталія, експерт з кадрових і податкових питань
Взяли на роботу особу з інвалідністю? Тоді вам буде корисно дізнатися, як правильно оподатковувати її доходи, що виплачує роботодавець. Чи є якісь податкові пільги для працівника з інвалідністю? Як він має підтвердити свій статус для їх застосування? За якою ставкою нараховується ЄСВ на його трудові доходи? Відповіді на ці запитання шукайте у статті.

Утримання з доходів

Доходи осіб з інвалідністю, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами чи підприємцями, обкладають ПДФО та ВЗ так само, як і доходи будь-яких інших працівників. Якихось особливостей законодавство не передбачає.

Зокрема, із заробітної плати та лікарняних працівників з інвалідністю утримують ПДФО за ставкою 18 % та ВЗ — 1,5 %. Допомогу по вагітності та пологах не оподатковують на підставі п.п. 165.1.1 ПКУ.

Як і всі, особи з інвалідністю за наявності відповідних підстав мають право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, який одержується від одного роботодавця у вигляді зарплати, на суму податкової соціальної пільги (далі — ПСП). При цьому відповідно до п.п. 169.4.1 ПКУ для цілей оподаткування до зарплати прирівнюються лікарняні (див. БЗ 103.08.04). Хоча у разі коли лікарняні виплачує резидент Дія Сіті, податківці чомусь ігнорують зазначену норму ПКУ (див. статтю «Оподаткування лікарняних спеціалістів Дія Сіті» // «Податки & бухоблік», 2022, № 67).

Для застосування ПСП розмір зарплати працівника не повинен перевищувати граничну суму, встановлену у п.п. 169.4.1 ПКУ. У 2024 році для ПСП на себе вона становить 4240 грн. Зауважимо, що мінімальна заробітна плата з 01.04.2024 дорівнює 8000 грн, тому нині з ПСП роботодавці стикаються не часто. Однак для осіб з інвалідністю, які працюють неповний робочий час, ймовірність застосування ПСП не нульова.

Важливо! Пенсія або державна соціальна допомога, що одержується працівниками з інвалідністю, не є перешкодою для застосування ПСП. Це випливає з положень п.п. 169.2.3 ПКУ. Щодо пенсії підтвердження цьому знаходимо й у консультації податківців (див. БЗ 103.08.01).

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі