Так, можна.
Складати зведену ПН на ритмічні постачання — це право платника, а не його обов’язок (адже в п. 201.4 ПКУ сказано, що зведена ритмічна ПН може складатися). Тому звичайну ПН за «першою подією» при ритмічних постачаннях платник завжди має право скласти (навіть якщо до того на аналогічні операції він складав зведені ритмічні ПН і в договорі є умова про складання на ритмічні постачання зведених ПН). Складання ПН за «першою подією» завжди має пріоритет.
Це підтверджують і податківці у своїх роз’ясненнях (див., зокрема, листи ДПСУ від 22.03.2024 № 1560/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК; від 22.05.2024 № 2872/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК):
«складати або ні зведену податкову накладну — право, а не обов’язок платника. Тому при здійсненні «ритмічних» постачань на кожну операцію (з урахуванням першої події) можуть бути складені і звичайні податкові накладні».
Тут може виникнути запитання: а чи не буде ризиків для платника, якщо, наприклад, на постачання, які мають ритмічний характер (два та більше разів на місяць), до того складалися ПН за «першою подією», а потім лише в якомусь місяці на аналогічні операції платник складе зведену ПН останнім днем місяця?
Якщо виконуються умови, які надають право складати зведену ритмічну ПН, то платник може її скласти. При цьому зараз податківці погоджуються з тим, що для того, щоб у платника виникло право скласти зведену ритмічну ПН,
достатньо лише самого факту постачань одному й тому ж покупцю два та більше разів на місяць (навіть якщо ці два постачання відбулися протягом одного дня)
Головне, щоб ритмічність таких постачань (два та більше разів на місяць) підтверджувалася первинними бухгалтерськими документами (видатковими накладними, ТТН тощо).
Так, наприклад, у листах ДПСУ від 22.05.2024 № 2872/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК; від 22.03.2024 № 1560/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК податківці зазначають:
«визначення ритмічного характеру постачання залежить лише від факту постачання товарів / послуг одному покупцю два та більше разів на місяць і не залежить від того, за одним або за різними договорами воно здійснене».
Зараз роз’яснення податківці не містять згадки про те, що для складання зведених ритмічних ПН потрібна відповідна умова в договорі. Про відповідну умову в договорі вони говорять, якщо платник має намір складати більше однієї зведеної ПН протягом місяця. У такому разі, як зазначають податківці, потрібно в договорі визначити періодичність складання зведених ПН протягом місяця (див., зокрема, листи ДПСУ від 22.03.2024 № 1560/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК; від 22.05.2024 № 2872/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК):
«Для складення зведеної податкової накладної в ПКУ визначена єдина вимога — вона має бути складена не пізніше останнього дня місяця, у якому здійснено ритмічне постачання.
Водночас платник ПДВ має право самостійно визначити, з якою періодичністю в межах місяця він складатиме зведені податкові накладні. Тобто зведена податкова накладна може бути складена і частіше. Проте рішення про періодичність її складання в такому разі потрібно зафіксувати в договорі з покупцем».
Звідси можемо зробити висновок. Платник ПДВ цілком може скласти зведену ритмічну ПН тільки в якомусь одному місяці. Для права її складання потрібно лише підтвердити документально (бухпервинкою) наявність постачань покупцю два та більше разів протягом місяця. Умова в договорі про можливість складання зведеної ПН для її складання не обов’язкова (вона потрібна, якщо плануємо протягом місяця складати не одну зведену ритмічну ПН, а, наприклад, складати зведені ПН подекадно).
Більше деталей про складання зведених ритмічних ПН знайдете в статті «Зведена ритмічна податкова накладна» // «Податки & бухоблік», 2024, № 79.