Теми статей
Обрати теми

Чергові зміни у реєстрації податкових накладних

Казанова Марина, податковий експерт
Постанова КМУ від 24.09.2024 № 1088

ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА

Якщо ПН/РК подані на реєстрацію у день, на який припадає граничний строк реєстрації ПН/РК, то реєстрація таких ПН/РК та надсилання квитанції здійснюється не пізніше наступного операційного дня.

Реєстрація ПН/РК на експорт окремих видів с/г товарів, щодо яких застосовується режим експортного забезпечення, та надсилання квитанції здійснюються протягом трьох операційних днів з дня їх подання на реєстрацію

Кабмін вніс чергові зміни в Порядок ведення ЄРПН*. Вони вже набули чинності з 25.09.2024 (з дня опублікування).

* Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246.

Фактично маємо справу з приведенням норм Порядку ведення ЄРПН у відповідність із нормами ПКУ. Якщо бути більш точними — у відповідність зі змінами, які були внесені Законом № 3706* в п. 69.18 підрозд. 10 розд. XX ПКУ (ці зміни в ПКУ набули чинності ще з 01.07.2024)**.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану» від 09.05.2024 № 3706-IX.

** Детальніше див. статтю «Нові реквізити ПН та зміни в експортному забезпеченні ПДВ с/г продукції: огляд змін» // «Податки & бухоблік», 2024, № 50.

Реєстрація ПН/РК, поданих у граничний день реєстрації

Перша зміна в Порядку ведення ЄРПН стосується всіх платників ПДВ. Вона діятиме протягом воєнного стану і пов’язана з порядком реєстрації ПН/РК, поданих на реєстрацію в граничний день реєстрації ПН/РК. Тобто поданих на реєстрацію 5-го (граничний строк реєстрації ПН/РК за першу половину місяця) та 18-го (граничний строк реєстрації ПН/РК за другу половину місця) числа місяця. Нагадаємо, такі дні (5-те та 18-те число місяця), навіть якщо вони припадають на вихідні, вважаються операційними днями (п. 3 Порядку ведення ЄРПН)*.

* До речі, у податківців було відповідне роз’яснення про вихідні дні — див. категорію 101.16 БЗ. Але нещодавно вони його перевели до нечинних — посилаючись на зміни, які ми зараз коментуємо. Втім, вважаємо, це в жодному разі не означає, що ця норма Порядку ведення ЄРПН тепер буде ігноруватися! Податківці, судячи з усього, пізніше заново видають відповідне роз’яснення.

Так ось, зміни передбачають, що тимчасово на час воєнного стану (п. 26 Порядку ведення ЄРПН; п. 69.18 підрозд. 10 розд. XX ПКУ):

1) операційний день для реєстрації ПН/РК, на який припадає граничний строк реєстрації ПН/РК (тобто 5-го, 18-го числа місяця), триває з 0 годин 00 хвилин до 24 годин 00 хвилин (тоді як звичайний операційний день, нагадаємо, триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години);

2) реєстрація ПН/РК, поданих у граничний день реєстрації ПН/РК, і надсилання квитанції

здійснюються не пізніше наступного операційного дня з дня подання для реєстрації таких ПН/РК

Отже, в чому суть змін. Якщо ПН подається на реєстрацію не в день граничного строку реєстрації ПН (наприклад 27-го числа місяця і це робочий день), то все залишається, як і раніше, — операційний день для її реєстрації триває з 8 годин 00 хвилин до 20 годин 00 хвилин такого дня. При цьому якщо ПН подана на реєстрацію в межах операційного дня (наприклад, о 12:30), то квитанція про її реєстрацію має прийти в той же операційний день (27-го числа). А якщо вона не прийшла, то ПН вважається зареєстрованою (п. 201.10 ПКУ, п. 69.18 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

А ось якщо ПН подається на реєстрацію в день, на який припадає граничний строк реєстрації ПН (5-го, 18-го числа місяця), то навіть якщо ми відправимо її на реєстрацію, наприклад, об 11-й годині такого дня, то зареєструвати її та надіслати квитанцію тепер цілком законно податківці можуть аж наступного операційного дня. І відповідно до такого наступного операційного дня переноситься і правило про те, що якщо квитанція про її реєстрацію / нереєстрацію платнику не надіслана, то ПН вважається зареєстрованою.

При цьому вочевидь тут також мається на увазі, що незважаючи на те, що безпосередньо реєстрація ПН у цьому випадку може відбуватися наступним операційним днем, датою реєстрації такої ПН все одно має бути дата подання її на реєстрацію (тобто питань у простроченні реєстрації виникати не повинно).

Реєстрація ПН/РК на експортне забезпечення

Друга зміна стосується вже вузького кола платників ПДВ — експортерів, які після введення режиму експортного забезпечення (зараз ще не введений) будуть реєструвати ПН на експорт окремих видів с/г товарів, на які поширюється цей режим, та РК до таких ПН. Більш детально про таку ПН див. у статті «Податкова накладна на експорт окремих видів с/г товарів» // «Податки & бухоблік», 2024, № 79, а про випадки складання РК до таких ПН див. у статті «Експортне забезпечення та ПДВ: коментар від ДПСУ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 56 (ср. ).

Так ось, на відміну від звичайних ПН/РК, реєстрація таких ПН (та РК до них) та надсилання квитанції про реєстрацію / нереєстрацію таких ПН

здійснюється аж протягом (!) 3 операційних днів з дня направлення їх на реєстрацію (п. 27 оновленого Порядку ведення ЄРПН)

Аналогічна норма закріплена і в п. 69.18 підрозд. 10 розд. XX ПКУ.

Особливо це потрібно буде врахувати при плануванні дати, коли ПН має бути відправлена на реєстрацію. Адже якщо режим експортного забезпечення буде введено, така ПН має бути зареєстрована до початку митного оформлення і без зареєстрованої ПН митне оформлення товару не здійснюється. А отже, це означає, що фактично таку ПН бажано подавати на реєстрацію не пізніше ніж за 3 операційних дні до дати, на яку заплановане митне оформлення товару (з урахуванням того, що на цей проміжок ще можуть припасти і вихідні дні, які не будуть операційними днями для реєстрації ПН). Зазначимо, що операційний день для реєстрації таких ПН визначається за загальними правилами — це робочі дні з 8 годин 00 хвилин до 20 годин 00 хвилин, а 5-те та 18-те число місяця (навіть якщо це вихідний день) є в будь-якому випадку операційним днем.

Анулювання реєстрації ПН на експортне забезпечення

Ця зміна теж стосується ПН, які складатимуться на експорт окремих с/г товарів, щодо яких буде запроваджено режим експортного забезпечення ПДВ (якщо його запровадять). Норми п. 97 підрозд. 2 розд. XX ПКУ передбачають, що ПН на експортне забезпечення має бути зареєстрована до початку митного оформлення товару, але не раніше ніж за 30 календарних днів до митного оформлення товару. Якщо ПН зареєстровано, але протягом 30 календарних днів з дати її реєстрації так і не оформлено митну декларацію на вивезення товарів, то реєстрація такої ПН скасовується. При цьому, як зазначено в п. 27 оновленого Порядку ведення ЄРПН, у такому випадку до ЄРПН вносяться відомості про скасування ПН/РК, а платнику надсилається квитанція про скасування реєстрації ПН/РК (із зазначенням реквізитів скасованих ПН/РК).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі